Czarne dziury mogły powstać natychmiast po Wielkim Wybuchu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nikt nie wie jak w ogóle powstały supermasywne czarne dziury (SMBH) znajdujące się w centrach galaktyk. W alternatywnym modelu powstawania wszechświata (w stosunku do modelu nakreślonego w większości podręczników) zespół astronomów sugeruje, że obie te tajemnice kosmosu można wyjaśnić tzw. „pierwotnymi czarnymi dziurami”.

 

Nico Cappelluti i jego koledzy uważają, że czarne dziury istniały na początku wszechświata i że te pierwotne czarne dziury mogą reprezentować bardzo tajemniczą substancję, którą nazywamy ciemną materią.

 

Czarne dziury o różnych rozmiarach wciąż są dla nas tajemnicą. Nie rozumiemy, w jaki sposób supermasywne czarne dziury mogły urosnąć do tak gigantycznych rozmiarów w stosunkowo krótkim czasie, który minął od powstania wszechświata.

 

Na drugim końcu zakresu możliwych rozmiarów czarnych dziur znajdują się najmniejsze czarne dziury, na które w szczególności wskazują obserwacje wykonane za pomocą satelity Gaia („Gaia”) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli takie obiekty istnieją, to ich masy są zbyt małe, aby uznać prawdopodobieństwo powstania tych czarnych dziur z umierających gwiazd.

 

Nowe badania pokazują, że bez wprowadzania nowych cząstek lub nowej fizyki możemy rozwiązać problemy współczesnej kosmologii, od natury ciemnej materii po pochodzenie tych gigantycznych studni grawitacyjnych.

 

Gdyby większość czarnych dziur utworzyła się we Wszechświecie natychmiast po Wielkim Wybuchu, mogłyby zacząć się łączyć we wczesnym Wszechświecie, tworząc z czasem coraz bardziej masywne czarne dziury. Obserwatorium fal grawitacyjnych nowej generacji LISA Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie w stanie odbierać sygnały z takich zderzeń, jeśli pierwotne czarne dziury istnieją  naprawdę. Zgodnie z tym scenariuszem małe czarne dziury to pierwotne czarne dziury, które nie zdążyły jeszcze uformować większych struktur.

 

Zgodnie z tym modelem cały wszechświat wypełniony jest czarnymi dziurami. Gwiazdy mogą zacząć formować się wokół tych skupisk „ciemnej materii”, tworząc układy słoneczne i galaktyki przez miliardy lat. Jeśli pierwsze gwiazdy uformowały się wokół pierwotnych czarnych dziur, to powinny pojawić się we Wszechświecie wcześniej niż oczekiwano na podstawie „standardowego” modelu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Wszechświat w swojej skali

Wszechświat w swojej skali czasowej "pulsuje" , najpierw ekspanduje potem stagnuje a na końcu kolapsuje i dzieje się tak od tak dawna , że nawet najstarsi indianie tego nie pamiętają. Te cykle "oddechu" wszechświata powtarzają się nieustannie .Reszta jest już tylko domniemaniem .

Portret użytkownika moon fake

To też jest domniemaniem więc

To też jest domniemaniem więc nie hojracz. Najadłeś się  "uczonej niewiedzy" i tym samym wpadłeś w pętlę niedo-rozwoju cywilizacyjnego spowodowanego wbitym w sztywne ramy formuł mózgiem, która zaciska się na szyi nam wszystkim.

Portret użytkownika Quark

Znowu zamiast podjąć

Znowu zamiast podjąć merytoryczną dyskusję "sączysz jad" , potrzebne Ci to ? To co wcześniej napisałem to wiedza starożytnych a nie współczesna "hipoteza".

Ps. Co się z Tobą stało ? Przedtem , przed zmianą swojego obrazka umiałeś rozmawiać..

Portret użytkownika moon fake

Bo wcześniej myślałem że jest

Bo wcześniej myślałem że jest na dyskusje czas a jednak go nie ma. To wymysł naukowców z tym kolapsem a faktycznie Wszechświat trwa niezmiennie od czasu nad którym człowiek nie śmie nawet dywagować a jego konstrukcja przypomina ściezki neuronowe w mózgu gdzie jedne połaczenia obumieraja z powodu spadku napięć a inne sie z powodu ich wzrostu tworzą. Cały czas materia zanika lub się tworzy jak w mózgu informacje. Nic nie jebło z kaszy elektronowej i nie przestalo sie tworzyć.Nic sie nie pierdaczy z Wszechświatem tak samo jak nie wypalają się gwiazdy. One TYLKO tracą zasilanie (Z ZEWNĄTRZ). A jeśli  chcesz się ze mną sprzeczać gównoargumentami naukowymi zamiast własnych GRUNTOWNIE PRZEMYŚLANYCH (nie przy piwie przed tv z Discovery w tle) to nie mam czasu i też jak admin weź lek "Niepierdol". Podobno pomaga na nie przemyślane zasłyszane lub wyuczone i powielane przez was na mętlik w ludzkich glowach i zgubę cywilizacji, bzdury naukowe slużące utrzymaniu ludzi pod butem niewoli ...li tylko. Chcesz być niewolnikiem ? Ok. Ale nie mnie zasyłaj te banialuki. No to wesołych...

Portret użytkownika moon fake

Jesteś glupi jak but,

Jesteś glupi jak but, bezmyślnie powtarzasz naukową propagandę. Poza tym żyjesz by żreć, nic nie tworząc więc to mnie powinno być szkoda na ciebie czasu. Ty z tego dna po prostu nie wyjdziesz. To tak jak z wódą i paleniem papierosów. Już do końca życia trzeba uważać. Na takich jak ty też. Dlatego do twórców nowej wiedzy nauki i technologii po upadku systemu się nie nadasz. Zostaje zapisanie na czarnej liście. No chyba ze kiedyś zburzysz mur "zarozumialstwa propseudonaukowego" i to po prostu zmienisz. Nauka obecnie od 100 lat służy biznesowi, zwykłym ludziom tylko na tyle na ile da się ich ciemiężyć zastraszać i wyzyskać. Ty na to jestes wybiórczo ślepy dlatego lepiej nie rozmawiajmy.

Portret użytkownika moon fake

Admin, weź  "niepierdol" i

Admin, weź  "niepierdol" i się uspokój. Nie powtarzaj ludziom bzdur ty "antysystemowcu" jeden. Czarne dziury to centra galaktyk, nierozerwalne tak jak centra tornad, cyklonów czy huraganów.. No rusz kiepełą i wyrwij z huraganu ciche centrum huraganu = oś wkoło której wiruje materiał huraganu. Są to ZJAWISKA a nie obiekty. Zamiast pacierza sobie to powtarzaj a potem pisz o tym artykuły. Nie będziesz musiał powtarzać wtedy cudzych wyrzygowin.

Skomentuj