Indie ruszają na podbój Księżyca z misją kosmiczną Chandrayaan 3

Kategorie: 

Źródło: ISRO

Już 23 sierpnia Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) rozpocznie swój trzeci lot na Księżyc, Chandrayaan-3. Po napotkaniu różnych trudności podczas poprzednich dwóch misji, przedstawiciele ISRO mają nadzieję, że i tym razem się uda.



Głównym celem Chandrayaan 3 jest zademonstrowanie zdolności ISRO do miękkiego lądowania na Księżycu. Pojazd zniżający i łazik odegrają kluczową rolę w tej misji, która będzie przewozić cztery główne instrumenty naukowe, w tym instrumenty termiczne i atmosferyczne, a także laserowy retroreflektor. Reflektory te dokładnie zmierzą odległość między Księżycem a Ziemią.

 

Jednym z kluczowych instrumentów naukowych na pokładzie jest potężny laser, który zostanie wystrzelony w kierunku Księżyca. Mierząc czas potrzebny impulsowi świetlnemu na dotarcie do Księżyca i powrót na Ziemię, naukowcy mogą obliczyć odległość z dużą dokładnością. Ponadto statek kosmiczny zostanie wyposażony w sprzęt do pomiaru trzęsień księżyca, który dostarczy cennych informacji o słabej aktywności sejsmicznej, która występuje co miesiąc.

 

Ponadto łazik o nazwie Pragyan będzie analizował skład chemiczny powierzchni Księżyca za pomocą spektrometrii rentgenowskiej. Pomoże to naukowcom lepiej zrozumieć skład geologiczny Księżyca.

 

Pierwszą misją w ramach tego programu eksploracji Księżyca była sonda kosmiczna Chandrayaan-1 wystrzelona w 2008 roku. Obie kolejne misje opierały się na postępie technologicznym tego pierwszego statku kosmicznego. Podczas pierwszego roku działania Chandrayaan 1 z powodzeniem zmapował Księżyc przy różnych długościach fal i określił skład jego powierzchni, skupiając się na pierwiastkach takich jak wapń, magnez i żelazo.

 

Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć Chandrayaan-1 było odkrycie wody na powierzchni Księżyca. Pokładowa sonda „Luna” odegrała decydującą rolę w tym odkryciu. Analizując cząsteczki rozproszone po zderzeniu z powierzchnią Księżyca, naukowcy byli w stanie określić ich skład chemiczny i potwierdzić obecność wody w stanie ciekłym.

 

Pomimo utraty łączności w połowie zaplanowanego lotu, Chandrayaan 1 uznano za sukces. Położył podwaliny pod przyszłe misje księżycowe i dostarczył cennych informacji na temat składu Księżyca.

 

Przygotowując się do wystrzelenia Chandrayaan-3, naukowcy i eksperci z optymizmem patrzą na możliwe odkrycia i osiągnięcia, jakie przyniesie ta misja. Dzięki ulepszonej technologii i bogactwu wiedzy zdobytej podczas poprzednich misji, ISRO jest dobrze przygotowany do podboju nowych granic na Księżycu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Nie widzę powodu by wydawać

Nie widzę powodu by wydawać pieniądze na coś co zostało już dawno i to wiele razy zrobione. Skład pyłu księżycowego poznano już po pierwszej misji, odległość od ziemi także, sprawdzono też zawartość wody w jego minerałach. A o tym że nie ma tam wody w stanie ciekłym wiadomo było na długo zanim ktokolwiek, cokolwiek tam wylądował bo w warunkach próżniowych jedynie lód może istnieć. To nie pojęte dlaczego zamiast dzielić się wiedzą i technologiami - ziemianie wolą wojować ze sobą i wciąż na nowo "wyważać" otwarte już drzwi ? - marnotrawiąc siły i zasoby. Przypomina to kretyńskie włażenie na najwyższe góry świata.. gdzie jeden wlazł to reszta też musi udowodnić, że to potrafi.. zamiast wykorzystać czyjeś osiągnięcie do postępu i dalszego rozwoju w tym przypadku technologicznego. Bo o rozwoju świadomości to nawet nikt nie wspomni i nie pomyśli. Czym ten lądownik/sonda różni się od poprzednich ? - praktycznie niczym, wciąż jest to prymitywna technologia ledwie radząca sobie z tak prostym zadaniem.

 

Portret użytkownika ba19

Większość społeczeństwa w

Większość społeczeństwa w Indiach w skrajnej biedzie , bo tam szczury jedzą,  ale miliardy na patrzenie w  niebo im nie szkoda , na Ziemi nie potrafią  uporządkować,  a na Księżyc z motyką się rzucają !

Rodzaju 1: 28  Potem Bóg ich pobłogosławił+ i rzekł do nich Bóg: „Bądźcie płodni+ i stańcie się liczni oraz napełnijcie ziemię i opanujcie+ ją, a także podporządkujcie+ sobie ryby morskie i latające stworzenia niebios, i wszelkie żywe stworzenie, które się porusza po ziemi”.

Psalm 115: 16  Co się tyczy niebios — niebiosa należą do Jehowy,+lecz ziemię dał synom ludzkim.+

Co komu do domu jak dom nie jego , a co się robi z dzikimi lokatorami co nie dbają o swój dom a włażą do cudzego ?

 

Skomentuj