Indyjska sonda księżycowa „Chandrayan-2” wysłała pierwsze zdjęcia z orbity ziemskiego satelity

Kategorie: 

Źródło: ISRO

Indyjska misja księżycowa „Chandrayan-2” do tej pory wypełnia przebiega bez problemów. Pojazd znajduje się już na orbicie księżycowej i przesyła na ZIemię fantastyczne zdjęcia.

 

Chandrayan-2 wszedł na orbitę Księżyca 19 sierpnia, około miesiąc po wystrzeleniu, które miało miejsce 22 lipca. Aby spełnić ograniczenia budżetowe, wystrzelenie odbyło się za pomocą małej rakiety o niskiej mocy, a stacja naukowa musiała przebyć długą drogę na Księżyc, która powinna zająć w sumie około siedem tygodni, jeśli liczyć od startu do planowanego lądowania łazika na powierzchni ziemskiego naturalnego satelity.

Indyjska agencja badań kosmicznych (ISRO), która zarządza misją Chandrayan-2, niedawno opublikowała pierwsze zdjęcie Księżyca zrobione za pomocą tego statku kosmicznego z jego orbity. To zdjęcie zostało zrobione z wysokości około 2650 kilometrów nad powierzchnią Księżyca, dokładnie w środę, 21 sierpnia. Zdjęcie pokazuje część powierzchni niewidocznej strony Księżyca, w tym krater Apollo i Morze Wschodnie.

Jednak ten obszar powierzchni Księżyca nie jest celem misji Chandrayan-2. Komponent orbitalny oddzieli się od lądownika i łazika, który poleci na południowy biegun księżyca, aby wylądować w jego pobliżu 6 września bieżącego roku.

ISRO wybrało tę strefę lądowania, ponieważ naukowy poprzednik misji, sonda Chandrayan-1, odkryła z orbity lód w wiecznie zacienionych kraterach w pobliżu bieguna południowego Księżyca. To dlatego Indie wyposażyły ​​drugą wyprawę, w pojazd zejściowy, który ma za zadanie potwierdzenie wcześniejszych ustaleń.

Lądownik i łazik będą działać na powierzchni Księżyca tylko przez jeden księżycowy dzień (dwa tygodnie czasu ziemskiego). Oba te urządzenia nie są zaprojektowane do przetrwania zimnej księżycowej nocy.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hiermaszewski

astronom ze mnie zaden ale

astronom ze mnie zaden ale takie ujecia ksiezyca pokazuja ludzie z wlasnymi teleskopami i wrzucaja na yt. co jakas misja to ten sam dystans i te same zdjecia. z obecna technika to powinny byc zdjecia powierzchni ksiezyca ukazujace zdecydowanie wiecej. interesujace sa punkty ktore blyszcza, jakby odslonieta zostala jakas forma swiatla ukryta pod skorupa ksiezyca. albo nie wszystkie zdjecia ida do mainstrimu albo ktos wciska kit ze satelita z orbity robi fotki jak luneta zamontowana na dachu u amatora astronoma...

 

Portret użytkownika keri

Zgadza się, przez amatorski

Zgadza się, przez amatorski teleskop na Ziemi widać dużo więcej szczegółów księżyca niż z jego orbity Smile

Drugie "zdjęcie" to jakaś pomyłka, to nie jest zdjęcie z orbity księżyca - takie ujęcia robili astronauci na księżycu ROFL .

Hindusi trochę jednak Ziemię powiększyli, aby ludzie nie gruchnęli śmiechem jak po zdjęciach astronautów, gdzie Ziemia na księżycu jest wielkości księżyca na Ziemi ROFL

Gwiazd oczywiście nie ma. Biggrin

Indyjska sonda księżycowa kosztowała nie więcej niż pół dniówki grafika ROFL

Portret użytkownika minoduesp

Najpierw jednostki ludzkie

Najpierw jednostki ludzkie tworzą plemiona potem one łączą się razem by utworzyć państwo , a gdy jego struktury nazbyt się rozrosną wtedy system zyskuje "samoświadomość" i zaczyna działać realizując swoje plany a nie te do jakich został powołany .. Na przykładzie Indii widać to aż nazbyt wyraźnie , bo to jedyny kraj gdzie wciąż ludzie chorują na trąd a równocześnie z pieniedzy publicznych realizuje się program kosmiczny podczas gdy rodzą się mutanty a bieda jest trudna do zniesienia. 

 

Portret użytkownika kapitan Żbik

Nie zgadzam się z Tobą.

Nie zgadzam się z Tobą. Państwo nie jest od tego, żeby likwidować biedę. Poza tym Indie to dumny azjatycki naród, duży i bardzoi ludny kraj, jedna z kolebek cywilizacji, potęga militarna i mają też dużo mądrych ludzi. Nie widzę problemu w tym, że mają program kosmiczny - kiedyś to zaprocentuje. A swoje misje kosmiczne robią bardzo oszczędnie, bez takiego przepychu tak jak Amerykanie. 

Skomentuj