Indyjski łazik księżycowy „zasnął” i być może nigdy się nie obudzi

Kategorie: 

Źródło: ISRO

W chwili, gdy światła księżycowego dnia zaczęły się gasić, indyjski łazik Pragyan, element misji Chandrayaan-3, wszedł w tryb uśpienia, pozostawiając międzynarodową społeczność naukową w stanie niepewności o to czy się obudzi. Uśpienie było odpowiedzią na nadejście księżycowej nocy, okresu charakteryzującego się ekstremalnymi warunkami, takimi jak temperatura wynosząca około -120°C (-184°F). Inaczej niż niektóre łaziki marsjańskie NASA, które czerpią energię z modułów MMRTG, Pragyan jest napędzany energią słoneczną, co czyni go bardziej wrażliwym na skrajne warunki.

 

Misja Chandrayaan-3, prowadzona przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), miała ambicje zarówno inżynieryjne, jak i naukowe. Celem inżynieryjnym było demonstrowanie zdolności do lądowania i eksploracji powierzchni Księżyca. Te cele zostały zrealizowane z imponującym sukcesem. Naukowo, misja dążyła do zrozumienia składu księżycowego regolitu i poszukiwania lodu wodnego. Wyposażony w nowoczesne narzędzia, takie jak spektrometr i spektroskop, łazik dostarczył cennych danych potrzebnych do zrozumienia zjawisk takich jak uderzenia meteoroidów i ewolucja atmosfery Księżyca.

 

Interesujące spostrzeżenia z misji dotyczyły dynamicznych różnic temperatur na Księżycu. Pomimo że powierzchniowe temperatury mogły osiągać 50°C, kilka milimetrów poniżej wartości te spadały drastycznie do -10°C, co podkreśla fascynującą izolacyjność górnej warstwy regolitu.

 

Jedno z bardziej nieoczekiwanych odkryć dotyczyło obecności siarki na biegunie południowym Księżyca. To odkrycie nie tylko wskazuje na różnorodność składników chemicznych na powierzchni Księżyca, ale także przyczynia się do głębszego zrozumienia jego składu i procesów geologicznych.

 

Po pewnych trudnościach w 2019 roku, sukces misji Chandrayaan-3 i operacje łazika Pragyan na powierzchni Księżyca solidnie umocniły pozycję Indii na międzynarodowej scenie eksploracji kosmicznej, czyniąc je czwartym krajem, który osiągnął sukces na Księżycu. Ten triumf technologiczny jest dowodem na rosnącą zdolność Indii do prowadzenia skomplikowanych misji kosmicznych i ich zaangażowanie w globalny wysiłek naukowy.

 

Nie można zapomnieć o wizualnych dowodach przekazanych przez misję. Wideo opublikowane przez ISRO ukazuje imponujący widok łazika Pragyan na powierzchni Księżyca, obracającego się i przesuwającego regolit. Obrazy te dostarczają bezcennej perspektywy na zdolność łazika do manewrowania w trudnym terenie księżycowym.

 

W kontekście globalnym, Chandrayaan-3 przypomina, że eksploracja kosmiczna jest przedsięwzięciem kolektywnym. Indyjskie podejście oparte na efektywności kosztowej oraz osiągnięcia w dziedzinie technologii i nauki podkreślają ich wartość w międzynarodowej społeczności naukowej. Pomimo niepewności dotyczącej przyszłości łazika Pragyan, osiągnięcia tej misji będą miały trwały wpływ na zrozumienie Księżyca i jego tajemnic.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika sebek

To wszystko jest fsciema

To wszystko jest fsciema

Przy dzisiejszej technologii i możliwościach nikt nigdy nie pokazał dobrej jakości wideo z Księżyca. Jedyne, co nam pokazują, to fragmenty wyjątkowo złej jakości filmów lub grafiki komputerowej. Spójrz tylko na ten film, Nokia 3305 może nagrywać filmy w lepszej jakości niż indyjska agencja kosmiczna.
Czy ludzkość kiedykolwiek dotarła na Księżyc, czy to tylko mity i oszustwa?

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika wiktor wektor

Dlatego od zawsze powtarzam,

Dlatego od zawsze powtarzam, że nie są nam potrzebni politycy z ich partiami kolesi, lecz FACHOWCY I SPECJALIŚCI tworzący rząd technokratyczny czyli w pełni racjonalnie funkcjonujący. I coś takiego zaczęło sie formować w tzw: dwudziestoleciu międzywojennym.. i nie zdążyło bo napadli nas niemcy z jednej strony a ruscy z drugiej i wszystko w pizdu poszło do dziury. A poten ci ruscy już przypilnowali skutecznie by technokratyzm się w Polsce już nie odrodził.

Takich absurdów jest tu bez liku na każdym niemal kroku, ale mnie najbardziej wnerwia marnowanie pieniędzy na NIKOMU NIE POTRZEBNE nadmiarowo stawiane wszędzie gdzie się da znaki drogowe. Jakiś czas temu musiałem odwiedzić ZUS... urzędniczka nie potrafiła się posłużyć ani komputerem ani kserokopiarką.. całe szczęście że miała młodszą koleżankę, która przyszła i jej pomogła.. i takie mamy urzędy. A tak wyglądają pomysły "biurew drogowych":

Koszmar. Te znaki wyprowadzą was w pole [ABSURDY DROGOWE CZ. 2] | Zielona  Góra Nasze Miasto

A ty człowieku płać podatki, które oni ZMARNUJĄ !

Portret użytkownika Gair

"...stonie księzyca, który

"...stonie księzyca, który się niewiadomo jakim cudem jak metalowa zębatka w zegarku kręci synchronicznie z Ziemią aby nigdy ziemianom nie pokazać swojej  niewidocznej strony księzyca."

Jest cięższzy z jednej strony, masa jest nierównomierna. Wrzuć piłkę do wody następnie przyklej jej niewielką masę z jednej strony, piłka zwróci się cięższą stroną w stronę źdóła grawitacji.

Easy as F.ck i nie ma tu rzadnych sił nadprzyrodzonych i kosmitów, czysta fizyka.

Portret użytkownika Dzik

Dobrze,że zasnął na tej

Dobrze,że zasnął na tej niewidocznej z Ziemi stonie księzyca, który się niewiadomo jakim cudem jak metalowa zębatka w zegarku kręci synchronicznie z Ziemią aby nigdy ziemianom nie pokazać swojej  niewidocznej strony księzyca. A może to dobrze, bo nie będą widzieli jak się obudzi po zamrożeniu akumulatorów do  minus 184 stopni (akumulatory i mechanika chyba lubią takie temperatury ?) bo jak by  zobaczyli lądowanie i pracę i odpoczytek tego łazika po niwidocznej stronie księzyca  przez teleskopy z Ziemi  doszliby do słusznego wniosku,że .... tego łazikla tam nie było... :). Dlatego wszystko na księzycu musi sie odbywać na jego niewidocznej stronie aby nikt z Ziemi nie mógł nic zobaczyć i odkryć prawdy.

Na filmie w artykule widzimy,że łazik jest kwadratowy

Na tym filmie zrobionym tego samego dnia 23.08.2023 z NASA  łazik jest podłużny i długi:

https://www.youtube.com/watch?v=OL9QZFApqpM

A na tym filmie zrobionym z KPLO tego samego dnia 23.08.202 jakis trójkątny taki

https://www.youtube.com/watch?v=GjV5B4zewHU

Ale kto by sie przejmował takimi drobiazgami

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Gair

"...stonie księzyca, który

"...stonie księzyca, który się niewiadomo jakim cudem jak metalowa zębatka w zegarku kręci synchronicznie z Ziemią aby nigdy ziemianom nie pokazać swojej  niewidocznej strony księzyca."

Jest cięższzy z jednej strony, masa jest nierównomierna. Wrzuć piłkę do wody następnie przyklej jej niewielką masę z jednej strony, piłka zwróci się cięższą stroną w stronę źdóła grawitacji.

Easy as F.ck i nie ma tu rzadnych sił nadprzyrodzonych i kosmitów, czysta fizyka.

Skomentuj