Chiński łazik Yutu-2 zjechał na powierzchnię Księżyca

Kategorie: 

Źródło: China News

Misja księżycowa Change-4 idzie zgodnie z planem. Łazik Yutu-2 zjechał już z platformy lądownika na powierzchnię niewidocznej strony Księżyc i przejechał kilkanaście metrów.

 


Misja łazika księżycowego zwanego "Jaspisowym Królikiem-2" lub po chińsku Yutu-2, rozpoczęła się wczoraj. Specjaliści z chińskiej agencji kosmicznej twierdzą, że powierzchnia pod kołami Yuytu-2, jest „łagodna” i jeździ się na niej jak po śniegu.

Aparat „Chang'e 4” snapshot wysłane pierwsze ślady w lewo „Yuytu-2” na tylnej stronie powierzchni księżyca. Sześciokołowy łunochod ma wymiary mniej więcej metr na metr i masę 140 kilogramów. Pojazd posiada dwa systemy zasilania, panele słoneczne i termoelektryczny generator izotopów promieniotwórczych, co pozwoli mu kontynuować pracę nawet w nocy. 

Yutu-2 to brat bliźniak” poprzedniego chińskiego łazika Yutu-1, który w 2013 roku, był w stanie przejechać po powierzchni Księżyca zaledwie 150 metrów, ale już unieruchomiony pracował na ziemskim satelicie dłużej niż wszystkie inne łaziki księżycowe w całej historii badania kosmosu, bo aż 2 lata i 7 miesiąc, co jest sukcesem przy założonej żywotności wynoszącej 3 miesiące.

Na jego pokładzie znajdował się między innymi teleskop do obserwacji astronomicznych oraz potężna kamera UV, która monitorowała wpływ aktywności słonecznej na ziemską atmosferę. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Natenczas_Wojski

Po prawdzie, to nikt tego nie

Po prawdzie, to nikt tego nie wie. Nauka jeszcze tego nie ogarnęła. Może Księżyc to sztuczny twór jakiejś kosmicznej supercywilizacji? Produkt galaktycznej inżynierii?... Przyholowany tu i "zakotwiczony" mocą grawitacji na ziemskiej orbicie. Tylko po co?...

Portret użytkownika ...

Ja wiem, jeśli jesteśmy

Ja wiem, jeśli jesteśmy kosmicznym eksperymentem Księżyc pełni wiele ważnych funkcji Wink Spowolnienie obrotu wokół własnej osi, dzięki mamy teraz 24 h dobę, ogólna stabilizacja osi planety dzięki czemu jej wahanie jest powolne, tarcza przed kosmicznymi kamykami, które mogłyby nas zbyt szybko uśmiercić, przypływy, które mogły mieć duże znaczenie w powstaniu życia, pływy i grawitacja Księżyca pomaga utrzymać ciepło wewnętrzne planety. Może jeszcze coś by się znalazło...

Portret użytkownika EkrudyDref

Staram się uwierzyć, ale nie

Staram się uwierzyć, ale nie potrafię jednak. Podobno rozwój techniki i technologii jest niewiarygodny - dlatego nie daję wiary. Gdzie kamery filmujące i pokazujące obraz Księżyca z każdej strony? Dlaczego pokazuje nam się obrazy tak mocno zawężone, wręcz jakieś skrawki? Gdzie jakakolwiek perspektywa?
Skoro można tam wylądować i stamtąd wystartować, to dlaczego nie ma tam drona kamerującego widok Księżyca?
Wytłumaczcie prosto laikowi, proszę.
 

--------
Howgh!

Strony

Skomentuj