Chińczycy przywieźli na Ziemię księżycowy grunt

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Naukowcy z Chin ogłosili pierwsze wyniki badań próbek gleby z Księżyca dostarczonych na naszą planetę przez międzyplanetarną stację Chang'e-5, jak donosi portal Europlanet Science Congress. Jednym ze znalezisk są ostre fragmenty powstałe podczas upadku mikrometeorytów

W grudniu 2020 roku chińska misja księżycowa dostarczyła z Księżyca na Ziemię około 2 kg fragmentów skał i pyłu. Wyniki analizy są znane dopiero teraz. Na Europlanet Science Congress (EPSC) 2021 przedstawiono wyniki z wczesnych etapów badań, które wykorzystują mapowanie geologiczne do łączenia fragmentów zebranych próbek z obiektami w pobliżu miejsca lądowania.

Na zdjęciu: 35 gramów gleby zebranej przez robota z powierzchni księżyca. Źródło: CNSA (Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna) / CLEP (China Lunar Exploration Program) / GRAS (Ground Research Application System).

Podaje się, że około 90% materiału zebranego przez Chang'e-5 to regolit i bazalty. Jednak 10% procent fragmentów ma zupełnie inny, „egzotyczny” skład chemiczny. Zawiera m.in. ostre gruzy powstałe podczas upadku mikrometeorytów oraz zeszklone fragmenty pochodzenia wulkanicznego, a także minerały i skały. Ślady wulkanów mogą być związane z erupcją wulkanów „Rima Mairan” i „Rima Sharp”.

Moduł "Chang'e-5". Źródło: CNSA (Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna) / CLEP (China Lunar Exploration Program) / GRAS (Ground Research Application System).

Chiny stały się trzecim krajem na świecie, który otrzymał próbki gleby z Księżyca. Chiński moduł powrotny „Chang'e-5” wylądował na skraju Oceanu Burz, wcześniej misje amerykańskie i sowieckie nie badały tej części satelity Ziemi. Ponadto próbki z Księżyca otrzymane przez Chińczyków są najświeższe do tej pory.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kutang

 Może żyją nadal tylko

 Może żyją nadal tylko wiedzieli,że w końcu powstanie coś takiego jak np.odpady(milicja) albo maciak wc,vid19,pis,po,trump.ob am,bidet..... i dali se spokój poszli troszkę dalej, wyjebane mają i się przyglądają albo nawet na to nie patrzą bo nie ma na co.

Portret użytkownika Miuosh

Niby mieszkamy w kraterze a

Niby mieszkamy w kraterze a ksiezyc to odbicie ziemi oraz gwiazdy to tez odbicie ponoc wszystkie gwiazdy da się nanieść na ksiezyc i ponoc nasz ziemia jest ogromna ile w tym prawdy nie wiem ale koniec naszego krateru konczy sie na Antarktydzie gdzie wojsko pilnuje bys nie poszedl dalej

Strony

Skomentuj