Kategorie:
Około trzy tygodnie temu po raz pierwszy doniesiono, że astronomowie obserwowali górny stopień rakiety Falcon 9 i byli prawie pewni, że 4 marca uderzy ona w Księżyc tworząc nowy krater w jego powierzchni. Okazuje się, że rakieta należy do kogoś innego.
Ta historia wywołała burzę aktywności w mediach. Krytykowano głównie SpaceX, przeważnie za niewłaściwą utylizację drugiego etapu rakiety Falcon 9 po wystrzeleniu misji NOAA Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) w 2015 roku.
Również Europejska Agencja Kosmiczna napominała SpaceX, zauważając, że trzeba zadbać o zachowanie wystarczającej ilości paliwa, aby wystrzelone stopnie rakietowe znalazły się na stabilnych orbitach wokół Słońca. Okazało się jednak, że wszyscy się mylili. Rakieta Falcon 9 tak naprawdę nie uderzy w księżyc w przyszłym miesiącu. Najprawdopodobniej będzie to chińska rakieta.
Bill Gray, autor szeroko stosowanego oprogramowania do śledzenia obiektów w pobliżu Ziemi - Project Pluto - i oryginalne źródło historii katastrofy księżyca Falcon 9, przyznał się do błędu na swojej stronie internetowej w sobotę. Wyjaśnił, że w 2015 roku wraz z innymi obserwatorami znalazł na niebie niezidentyfikowany obiekt i nadał mu tymczasową nazwę WE0913A. Dalsze obserwacje wykazały, że najprawdopodobniej był to obiekt stworzony przez człowieka, a wkrótce drugi stopień rakiety użytej do wystrzelenia DSCOVR stał się głównym kandydatem. Obiekt miał taką samą jasność, jakiej się spodziewano, pojawił się w oczekiwanym czasie i na oczekiwanej orbicie.
Mogło to być nieszkodliwym i całkowicie niezauważonym błędem, dopóki astronomowie nie odkryli, że obiekt ten miał zderzyć się z Księżycem. Nagle fragment rakiety Falcon 9 Elona Muska, stały się wielką wiadomością na całym świecie.
Dopiero specjaliści z NASA zauważyli, że obiekt nie jest w rzeczywistości górnym stopniem rakiety Falcon 9, a trajektoria statku kosmicznego DSCOVR nie zbliża się szczególnie do Księżyca. To skłoniło astrnonomów do ponownego przejrzenia swoich danych i poszukiwania innych potencjalnych kandydatów.
Wkrótce znaleziono jednego, chińską misję Chang'e 5-T1 wystrzeloną w październiku 2014 r. za pomocą rakiety Długi Marsz 3C. Ta misja księżycowa wysłała mały statek kosmiczny na Księżyc jako wstępny test Chińskiego Programu Kosmicznego. Czas startu i trajektoria prawie dokładnie odpowiadają orbicie obiektu, który zderzy się z Księżycem w marcu 2022 roku.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
https://ourtube.co.uk/video/27735/7---look-who-s-talking?channelName=DarthBanji
https://ourtube.co.uk/video/45951/10---look-who%60s-talking-too-.....................................?channelName=DarthBanji
Skomentuj