Chiny potwierdzają obecność wody na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Chang'e-5 to piąta misja eksploracji Księżyca w ramach chińskiego programu eksploracji Księżyca, uruchomionego 23 listopada 2020 r. Łazik wylądował na Księżycu 1 grudnia 2020 roku na północnym Oceanus Procellarum w pobliżu ogromnego kompleksu wulkanicznego Mons Rümker. Teraz okazało się, że chińskie urządzenie zebrało dowody na obecność wody na Księżycu, co znacznie przybliża możliwość budowy na powierzchni srebrnego globu stałej bazy.

Oceanus Procellarum, co po łacinie oznacza „Ocean Burz”, to rozległa księżycowa bazaltowa równina, która powstała w wyniku aktywności wulkanicznej spowodowanej zderzeniami pradawnych asteroid po drugiej stronie Księżyca. W miejscu lądowania Oceanus Procellarum Chang'e 5 pobrał ponad 60 próbek księżycowych z rdzenia o głębokości około metra. Lądownik Chang'e-5 oderwał się od Księżyca 3 grudnia, a orbiter zwrócił próbki na Ziemię 16 grudnia 2020 r. Od tego czasu naukowcy je badają.

 

W 2020 r. chińska sonda księżycowa Chang'e-5 po raz pierwszy potwierdziła obecność sygnału wody w skałach bazaltowych i glebie za pomocą pokładowej analizy spektralnej w czasie rzeczywistym. Wyniki badań potwierdziła analiza laboratoryjna próbek zwróconych przez urządzenie w 2021 roku. Teraz zespół Chang'e-5 ustalił, skąd pochodzi woda. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Nature Communications.

 

Chang'e-5 nie obserwował księżycowych rzek ani źródeł, raczej określił średnio 30 hydroksyli na milion w skałach i glebie na powierzchni Księżyca.Te cząsteczki, złożone z jednego atomu tlenu i jednego atomu wodoru, są głównym składnikiem wody, a także najczęstszy wynik reakcji chemicznej cząsteczek wody z innymi substancjami. Próbki pobrano w najgorętszej części dnia księżycowego, w temperaturze bliskiej 93°C) kiedy powierzchnia byłaby najbardziej sucha. Ten czas zbiega się również ze słabymi wiatrami słonecznymi, które mogą sprzyjać nawodnieniu, jeśli ich moc jest wystarczająco wysoka.

 

Chińscy naukowcy planują dalszą eksplorację Księżyca z następcami Chang'e-5, Chang'e-6 i Chang'e-7.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

"Brawo" ... powiedz jeszcze

"Brawo" ... powiedz jeszcze coś o słońcu , gwiazdach i planetach ... masz tu jeszcze duże pole do popisu by się kompletnie ośmieszyć. Głupich nie sieją - sami się rodzą ... i jesteś tego żywotnym przykładem. 

Portret użytkownika Q

Zajmij się nauką pisania z

Zajmij się nauką pisania z umiejętnością wysławiania się w zrozumiały i poprawny sposób a astronomię pomiń... to nie na twoją głowę. Nie wiem poco wypisujesz tu te brednie .. komuś coś chcesz powiedzieć ale nie wiesz jak ? 

Skomentuj