Złe wieści z Księżyca, łazik Yutu mógł zostać utracony?

Kategorie: 

Źródło: China Daily

Udane lądowanie na Księżycu sondy kosmicznej Chang'e-3 z łazikiem Yutu na pokładzie , było niewątpliwie doniosłym wydarzeniem końca 2013 roku. Realizacja kolejnego kamienia milowego chińskiego programu księżycowego zwróciła uwagę świata na srebrny glob i de facto rozpoczęła nową erę wyścigu kosmicznego. Wczoraj poinformowano, że łazik przestał odpowiadać.

 

Według założeń Yutu powinien jeździć po Księżycu przez minimum trzy miesiące. Jego miękkie lądowanie miało miejsce 14 grudnia 2013, więc chiński pojazd pracował niemal półtora miesiąca. Największym wyzwaniem było przetrwanie dwutygodniowej nocy księżycowej, w trakcie której temperatura spada do -180C. Oba urządzenia przetrwały jedną taką porę w styczniu i udało się z nimi nawiązać kontakt po jej ustaniu. Tym razem Yutu nie odpowiedział.

Aby przetrzymać czas nocy na Księżycu zarówno Chang'e-3 jak i Yutu zostały wprowadzone w stan hibernacji. Niestety podczas uruchamiania tego procesu jeden z paneli słonecznych łazika musiał nie złożyć się prawidłowo i kontakt łazika z Ziemią został utracony. Przedstawiciele chińskiej agencji kosmicznej sądzą, że winny może być pył księżycowy, który w szybkim stopniu zdegradował połączenia części mechanicznych. Przyczyna może być jednak inna, tylko teraz jest to praktycznie niemożliwe do zweryfikowania.

W porównaniu do amerykańskich łazików marsjańskich, łazik chiński nie wykazał się zbytnią trwałością, ale cele naukowe zostały osiągnięte. Chiński program księżycowy jest zaplanowany na kilkadziesiąt lat w przód i zakłada budowę na jego powierzchni stałej bazy zamieszkałej przez ludzi.

 

Aktualizacja:

Jak wynika z najnowszych informacji przekazywanych przez chińskie media, problem ze słonecznym panelem zasilającym został jednak rozwiązany i udało się przywrócić komunikację łazika z Ziemią. Nadal nie wiadomo w jakim zakresie urządzenie odzyskało sprawność, są doniesienia o problemach mechanicznych. Wygląda jednak na to, że urządzenie zdołano skutecznie wprowadzić w stan hibernacji, co daje nadzieje na to, że uda się je wybudzić po około dwóch tygodniach księżycowej nocy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika jan sam

nie ma gwiazd bo naświetlać

nie ma gwiazd bo naświetlać powinni dłużej (oficjalna teoria speców :D) moje pytanie dlaczego zdjęcia są w takiej gównianej jakości? rozdzielczość jak z telefonów sprzed 10 lat. DLaczego nie ma kolorów albo dlaczego nasa retuszuje wszystkie zdjęcia kosmosu i z kosmosu? jakoś w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia technika nauka poszła mega do przodu i nie mogą wsadzić porządnego sprzętu żeby robił porządne zdjęcia? co to za pier**lenie. Walą nas masy w rogi jak tylko się da. A my dajemy im na to nasze pieniądze naszą pracę. Wolny świat nie ma co... a tak zapomniałem bo to są sprawy bezpieczeństwa narodowego buahahah. 

Strony

Skomentuj