Złe wieści z Księżyca, łazik Yutu mógł zostać utracony?

Kategorie: 

Źródło: China Daily

Udane lądowanie na Księżycu sondy kosmicznej Chang'e-3 z łazikiem Yutu na pokładzie , było niewątpliwie doniosłym wydarzeniem końca 2013 roku. Realizacja kolejnego kamienia milowego chińskiego programu księżycowego zwróciła uwagę świata na srebrny glob i de facto rozpoczęła nową erę wyścigu kosmicznego. Wczoraj poinformowano, że łazik przestał odpowiadać.

 

Według założeń Yutu powinien jeździć po Księżycu przez minimum trzy miesiące. Jego miękkie lądowanie miało miejsce 14 grudnia 2013, więc chiński pojazd pracował niemal półtora miesiąca. Największym wyzwaniem było przetrwanie dwutygodniowej nocy księżycowej, w trakcie której temperatura spada do -180C. Oba urządzenia przetrwały jedną taką porę w styczniu i udało się z nimi nawiązać kontakt po jej ustaniu. Tym razem Yutu nie odpowiedział.

Aby przetrzymać czas nocy na Księżycu zarówno Chang'e-3 jak i Yutu zostały wprowadzone w stan hibernacji. Niestety podczas uruchamiania tego procesu jeden z paneli słonecznych łazika musiał nie złożyć się prawidłowo i kontakt łazika z Ziemią został utracony. Przedstawiciele chińskiej agencji kosmicznej sądzą, że winny może być pył księżycowy, który w szybkim stopniu zdegradował połączenia części mechanicznych. Przyczyna może być jednak inna, tylko teraz jest to praktycznie niemożliwe do zweryfikowania.

W porównaniu do amerykańskich łazików marsjańskich, łazik chiński nie wykazał się zbytnią trwałością, ale cele naukowe zostały osiągnięte. Chiński program księżycowy jest zaplanowany na kilkadziesiąt lat w przód i zakłada budowę na jego powierzchni stałej bazy zamieszkałej przez ludzi.

 

Aktualizacja:

Jak wynika z najnowszych informacji przekazywanych przez chińskie media, problem ze słonecznym panelem zasilającym został jednak rozwiązany i udało się przywrócić komunikację łazika z Ziemią. Nadal nie wiadomo w jakim zakresie urządzenie odzyskało sprawność, są doniesienia o problemach mechanicznych. Wygląda jednak na to, że urządzenie zdołano skutecznie wprowadzić w stan hibernacji, co daje nadzieje na to, że uda się je wybudzić po około dwóch tygodniach księżycowej nocy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jan sam

nie ma gwiazd bo naświetlać

nie ma gwiazd bo naświetlać powinni dłużej (oficjalna teoria speców :D) moje pytanie dlaczego zdjęcia są w takiej gównianej jakości? rozdzielczość jak z telefonów sprzed 10 lat. DLaczego nie ma kolorów albo dlaczego nasa retuszuje wszystkie zdjęcia kosmosu i z kosmosu? jakoś w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia technika nauka poszła mega do przodu i nie mogą wsadzić porządnego sprzętu żeby robił porządne zdjęcia? co to za pier**lenie. Walą nas masy w rogi jak tylko się da. A my dajemy im na to nasze pieniądze naszą pracę. Wolny świat nie ma co... a tak zapomniałem bo to są sprawy bezpieczeństwa narodowego buahahah. 

Portret użytkownika Rasta4Peace

W erze jakości super HD,

W erze jakości super HD, jakościowo idealnych tworzych mikro-elementarnych, tworzyw z nanotechnologii, jakieś -180 stopnia miało uszkodzić CHIŃSKĄ technologie? dla innych krajów produkują oni szmelc który zaraz ma się popsuć aby kupywać nowe, montowane są specjalne chipy aby w odpowiednim momencie uruchomiały się i uszkadzały zbyt trwały produkt.
Głowy mocarstw wiedzą absolutnie WSZYSTKO na temat obiektu zwanego "księżyc"
ja nie będe sięrozpisywał co wiem i co jest dla mnie prawdąa fałszem, lecz wiem jedno napewno: " Prawda nas wyzwoli "
Pozdrawiam

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika Mr Spock

Już były takie przypadki.

Już były takie przypadki. Istoty pozaziemskie wielokrotnie uszadzały sondy, które za bardzo zbliżały się do ich baz na Księżycu. Między innymi zostały zestrzelone sondy orbitalne, które próbowały obserwować Księżyc ze strony niewidocznej z Ziemi. Sprawa ta jest ukrywana od kilkudziesieciu lat i jedynie wyniki badań, zeznania świadków, wychodzą powoli. Nie bez powodu medvedev oficjalnie oświadczył że nadszedł czas żeby USA wyjawiły prawdę o utzrymywanych od dawna kontaktach z rasą pozaziemską (negatywną), bo inaczej Rosja to zrobi. jednak Rosja chyba też sie boi to wyjawić. Wszystko wyjdzie na jaw w tym roku nieuchronnie! A tymczasem ludzie sobie studiują i planują na 30 lat do pzrodu gdy Kalendarz Majów kończy się w tym roku - 2014!!

Portret użytkownika Wkurzony Kosmita

Z tego co wiem ze swoich

Z tego co wiem ze swoich channelingów na księżycu znajdują się gwiezdne wrota do innej czasoprzestrzeni, około roku 2500. Poza tym całe to zamieszanie księżycowe przypomina bardzo Transformers 3, tam też przecież było że Deceptikony ukrywały swoje filary do mostu którym sprowadzili potem inwazję na Ziemię, a ludźmi tak manipulowali żeby misje na księżyc okazywały się "za drogie", a informatyków mapujących księżyc likwidowali i oficjalnie ginęli w wypadkach albo samobójstwo. Nawet w Transformers 1 było pewne nawiązanie, że jeden robot rozwalił łazika marsjańskiego a oficjalnie podano że sie rozbił. Filmy i gry zawierają bardzo dużo przekazów i nawiązań, wystarczy się tylko ich dopatrzeć i dopasować do rzeczywistych wydarzeń i własnej wiedzy, a idealnie się to spasuje i da ciekawy obraz rzeczywistości. Twórcy gier, filmów, komiksów i książek to nie głupie ludzie i znają sie na rzeczy.

Ave Satan New russian

Strony

Skomentuj