Chińczycy roztrzaskali o Księżyc fragment sondy Chang'e-5

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna, postanowiła zniszczyć moduł księżycowy, który zakończył swoją pracę. Moduł startowy chińskiej misji Chang'e-5, został rozbity o powierzchnię Księżyca jeszcze 7 grudnia. Moduł, zderzył się z ziemskim satelitą, gdzieś pomiędzy starożytnymi kraterami Regiomontanus i Walther.

Moduł był kluczowym elementem trudnej 23-dniowej misji Chang'e-5, polegającej na zebraniu próbek księżycowych i dostarczeniu ich na Ziemię. Jego celem, było dostarczenie dwóch kilogramów skał z powierzchni Księżyca na orbitę okołoksiężycową. Po przeładowaniu regolitu na pokładzie modułu serwisowego, jednostka startowa oddzieliła się od niego.

Pomimo tego, że moduł startowy miał zapas paliwa, specjaliści misji zdecydowali się nie przedłużać jego eksploatacji. Wieczorem 7 grudnia doprowadzili do kontrolowanej kolizji modułu z powierzchnią Księżyca. Według chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej, decyzja została podjęta po to aby uniknąć zaśmiecania przestrzeni kosmicznej wokół Księżyca, co utrudniałoby przyszłe misje kosmiczne.

Oczekuje się, że 12 grudnia moduł serwisowy trafi na Ziemię i znajdzie się wówczas w odległości około 5 tysięcy kilometrów od Ziemi. Następnie, zrzuci on kapsułę z księżycowym regolitem, która wyląduje 16 grudnia w jednym z regionów Mongolii Wewnętrznej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Jajas

Kto my? Ja? Ty? Jest pełno

Kto my? Ja? Ty? Jest pełno osób na świecie które dbają o ziemię a że jest syf to wina wyłącznie polityków czyli grupy ludzi a nie całej ludzkości. Potrafią pozamykać cały świat w domach ale porządku z fabrykami to już nie heh

Portret użytkownika esteban

tak - ty, ja i miliardy

tak - ty, ja i miliardy innych. każdy z nas raze i osobno odpowiadamy za to w jakim stanie jest planeta Ziemia. jeżeli tego nie rozumiesz, a najwyraźniej nie rozumiesz, to znaczy, że jesteś kmiotem. z grubsza tyle w temacie.

Portret użytkownika chybaTy

jestem z poza tematu, ale

jestem z poza tematu, ale poczułem sie obrażony.

Tudzież na logike.

Sie ode mnie odwal bo Cie oskarże o oczernianianie jak i obraze.

Kmioty piszą po kropce z małej oraz "ty" , oskarżają bezpodstawnie

i wypad znz.

a jezeli "ty" to zapraszam do sprzatania, w rekompensate oskarżania i obrażania zgromadzonych, skoro jetes temu winien.

zasuwaj. Boś pan nie do edukowany.

Portret użytkownika Esteban

Nie broniąc Jankesów. Oni nie

Nie broniąc Jankesów. Oni nie mieli wyboru, taka była w ich czasach technologia.Chinczycy mogli pchnąć swój dtsteczekbw głęboki kosmos lub w stronę Słońca. Wybrali banalny sposób na pozbycie się technologicznego syfu.

Skomentuj