Chiński księżycowy łazik znalazł szkło po drugiej stronie Księżyca

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Chiński księżycowy łazik Yutu-2 odkrył małe szklane granulki po drugiej stronie Księżyca, co może wyjaśnić szereg punktów w historii formowania się naturalnego satelity naszej planety. O odkryciu poinformowała w sobotę agencja informacyjna Xinhua.

Według źródeł chińskich fragmenty szkła uchwycone w aparacie łazika są kuliste i widoczne gołym okiem. Według chińskich ekspertów próbki te powstały w wyniku uderzenia meteorytu o powierzchnię Księżyca i są skutkiem powstania krateru. Eksperci uważają, że możliwość ich pojawienia się z powodu aktywności wulkanicznej jest mniej prawdopodobna.

Według obserwacji chińskich naukowców odkryte granulki różnią się od kawałków szkła znalezionych na Księżycu przez Amerykanów. Próbki, na które natknął się Yutu-2, okazały się większe, a ponadto „mają wyraźny kolor”.

W styczniu 2004 r. Rada Państwa Chińskiej Republiki Ludowej zatwierdziła krajowy program eksploracji Księżyca. Kraj dokonał kolejnego przełomu w styczniu 2019 r., kiedy statek kosmiczny po raz pierwszy dotarł na drugą stronę. Misję wykonała międzyplanetarna automatyczna stacja Chang'e-4 z łazikiem księżycowym Yutu-2. Przebył ponad 1 tys. metrów po powierzchni naturalnego satelity Ziemi i uzyskał wiele cennych informacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika who

Według chińskich ekspertów

Według chińskich ekspertów próbki te powstały w wyniku uderzenia meteorytu o powierzchnię Księżyca i są skutkiem powstania krateru.

Ja też jestem ekspertem (tylko polskim) i widzę wyraźnie, że są to butelki po jabolach.  

czary mary....

Portret użytkownika dd

Zdjęcia jakościowo nie

Zdjęcia jakościowo nie odbiegają od tych sprzed kilku dekad! Może by wysłali na księżyc rakietę wyposażoną w kilka smartfonów z dobrym zasięgiem i z ładowaniem - wtedy będzie moża coś zobaczyć na zdjęciach.

Portret użytkownika who

Ja się podłączam. Dlaczego w

Ja się podłączam. Dlaczego w przeciętnym domu na ziemi (no może w tej bardziej stechnologizowanej części Świata) jest sprzęt rejestrująco-odtwarzający o rozdzielczości 4k i więcej, z kolei zdjęcia wykonane w kosmosie mają rozdzielczość nieprzekraczającą 320x280 [px]? 

czary mary....

Strony

Skomentuj