Opublikowano nagranie z lądowania po drugiej stronie Księżyca

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Chińska agencja kosmiczna CNSA opublikowała nagranie z lądownika Chang'e 4 pokazujący moment kiedy pojazd wylądował na drugiej stronie Księżyca. Do udanego lądowania doszło 3 stycznia.

 

Chiński statek kosmiczny musiał wykonać lądowanie autonomicznie, gdyż nie mógł komunikować się w czasie rzeczywistym z kontrolą misji. Przebieg podejścia ustalono gdy na Ziemię odesłane zostały dane z lądownika, co było możliwe za pośrednictwem innego chińskiego satelity umieszczonego w przestrzeni kosmicznej między Ziemią i Księżycem.

Na miejsce lądowania wybrano, ogromną depresję znaną jako Basen Biegun Południowy – Aitken. Jest to największy znany krater z wczesnych lat Księżyca, który jest jednym z największych kraterów uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym.

Miejsce lądowania to ciemniejszy obszar na południowym biegunie Księżyca

Agencja CNSA opublikowała również zdjęcie panoramiczne 360 stopni z lądownika, pokazujące łazik Yutu 2 w księżycowym krajobrazie. W terenie jest sporo małych kraterów, których przejechanie może być wyzwaniem dla łazika. Pojazd jest obecnie w trybie uśpionym ale lada moment rozpocznie eksplorację ziemskiego satelity.

Wszyscy mają nadzieje, że uda się zebrać dużo nowych danych na temat składu niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Chińskie lądowanie w tym miejscu to pierwsze takie wydarzenie w historii ludzkości. Chińczycy planują już załogowe misje na Księżyc, a dwa udane lądowanie automatycznych sond badawczych CNSA powoduje, że to wyzwanie wydaje się być w zasięgu możliwości technologicznych Państwa Środka.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Epoiornis

Paśtwo Szanowni,

Paśtwo Szanowni,

 

nie było, nie ma i najprawdopodobniej nie będzie żadnego lądowania na księżycu. Jest to fikcja czysto wyssana z palca. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kto twierdzi inaczej jest w błędzie.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika docent

Jak wcześniej napisałem:

Jak wcześniej napisałem:
Do nauki podstaw fizyki się zabierajcie!

1. Dla Was samolot nie lata.
2. Rakiet nie ma.
3. Nie wiecie nawet jak silnik spalinowy działa, nie mówiąc o silniku elektrycznym.

Dla Was to deszcz jak pada z chmur to magia.

Jeszcze jedno. Jeden płaskoziemiec chciał udowodnić swoją teorię płaskości i wsiadł we własną rakietę. I udowodnił że Ziemia jest otoczona sferą i to już na wysokości 400 m nad Ziemią. Uderzył w sferę i spadł. A zastanowił się jak wysoko latają samoloty?

Nie ma co tu dyskutować z osobami z ograniczoną i wybiórczą podstawową wiedzą.

Ciekawe ile będzie minusów.

Pozdrawiam wszystkich normalnie i prawidłowo myślących.

Portret użytkownika Epiornis

Normalnie i prawidłowo

Normalnie i prawidłowo myślący po pewnym czasie przestanie łykać teorię o wirującej kulce. Podstawowa wiedza od dzieciństwa jest tak zafałszowana, że nie mamy o czym w ogóle rozmawiać - nauka podstaw świata to ludzie w Australii stojący do góry nogami z trzymającą ich grawitacją.

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Portret użytkownika Exart2

Normalnie i prawidłowo

Normalnie i prawidłowo myślący człowiek przynajmniej pokwapi się zapoznać z zagadnieniem nim wystąpi z krytyką. Kiedy podnosi się głos przeciwko czemus lub komuś warto też dać temu komuś głos w swojej obronie/poznać fakty i argumentację krytykowanego zagadnienia...

Portret użytkownika TVN brain

To nie był płaskoziemiec

To nie był płaskoziemiec tylko kaskader którego celem było ogulnie osiągnąć jakikolwiek pułap owszem na rakiecie miał napis "flat earth research" tylko dla tego bo mu ktoś za to zapłacił żeby ośmieszyć płaskoziemców a telewizja przedstawiła to tak jak ty baranie napisałeś jaki z tego wniosek wywal TV za okno.

Strony

Skomentuj