Chiny wystrzeliły na orbitę tajny prom kosmiczny

Kategorie: 

Źródło: kadr z youtube.com

Chiny przeprowadziły test tajnego eksperymentalnego pojazdu kosmicznego wielokrotnego użytku. Lokalne media nie podają żadnych szczegółowych informacji, lecz wiele wskazuje na to, że Chiny pracują nad promem kosmicznym, przypominającym amerykańskiego wahadłowca X-37.

 

Start odbył się w nocy 4 września z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan. Pojazd kosmiczny został wystrzelony z pomocą rakiety nośnej Long March-2F/T. Po dwóch dniach eksperymentalnego lotu na orbicie, statek kosmiczny wykonał bezpieczne lądowanie. Z chińskich przekazów medialnych dowiadujemy się, że podczas lotu testowano wydajność nowych materiałów dla pojazdów wielokrotnego użytku oraz systemy kontroli i monitorowania.

 

Chiny nie podały żadnych konkretnych informacji na temat promu kosmicznego. Nie opublikowano nawet zdjęć z testu i nie ujawniono dokładnej godziny startu. Wcześniej pojawiła się jedynie zapowiedź o nadchodzącej ważnej misji naukowej, która ma zapoczątkować kolejne załogowe loty kosmiczne.

Rakieta Long March-2F/T

Jak podaje agencja NASA, 11 grudnia 2007 roku, w chińskich mediach przedstawiono zdjęcia tajemniczego statku kosmicznego, który został zamontowany do bombowca H-6K. Chiny po raz pierwszy ujawniły wtedy prace nad wahadłowcem, przypominającym amerykańskiego bezzałogowca X-37.

 

Posiadanie promu kosmicznego ma istotne znaczenie dla przyszłych lotów orbitalnych i eksploracji kosmosu w ogóle. Przypomnijmy, że Chiny zamierzają wybudować swoją własną stację kosmiczną. Jednak jak wskazują niektóre media, chiński wahadłowiec może służyć nie tylko do wynoszenia ładunku na orbitę, ale też do przeprowadzania misji zwiadowczych, a nawet do działań ofensywnych – zakłócania pracy i uszkadzania satelitów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Blupa Dada ❗

Fully operational X-37

A ja ciągle twierdzę, że zarówno ten X-37 jak i zapewne ten prom chiński służą do podlatywania do satelitów szpiegowskich i dłubania w nich, a w ostateczności do sprowadzania ich z orbity w jednym kawałku. Tak samo jak zaprojektowany (ale żadko używany w tej roli) prom kosmiczny miał dużą, osłoniętą ładownię, właśnie w celu ochrony ładunku podczas powrotu z orbity.
Oczywiście o tym się raczej nie dowiemy, bo to są działania tajne. Przynajmnie na razie. Podobne działania były przeprowadzane przez łodzie podwodne podsłuchujące kable morskie - można o tym pooglądać filmy na youtube.
Ja sobie wyobrażam taki scenariusz:

1. Prom staruje z ładunkiem - atrapą satelity szpiegowskiego

2. Podlatuje do satelity

3. Wypuszcza atrapę

4. Łapie orginalnego satelitę

5. Oddala się i wraca na ziemię

6. Technicy dobierają się do Ruskiego/Chińskiego/Japońskiego/Koreańskiego satelity i wyciskają z niego wszystkie informacje

7. Właściciel satelity widzi, że przestał działać, ale myśli, że po prostu wysiadł, bo atrapa jest ciągle na radarze i widać w teleskopach

Voila!
Skoro ja to mogłem wymyśleć, to amerykanie na pewno to już mają. Nazywa się X-37 że niby eksperymentalny... tak dla niepoznaki.

--

pzdr

Portret użytkownika Kwazar

Do autor: Blupa Dada. Jesteś

Do autor: Blupa Dada. Jesteś trochę do tyłu z przypuszczeniami.To o czy piszesz jest już tylko takie pół tajne przez poufne.Pierwszymi którzy pokazali, że tak da się zrobić i przejmować satelity jak piszesz, to byli ruscy w 2018 roku.O co chodzi teraz z tymi promami to jeszcze nie wiadomo.Wachlarz możliwości jest duży. Poczynając od pocisków kinetycznych a kończąc na dziale laserowym jak w gwiezdnych wojnach.To jednak tylko moje dziecinne fantazje są Co do faktów zaś, to nie wiem i się nie wypowiem.

Portret użytkownika emel

Uważasz że do ładowni X-37

Uważasz że do ładowni X-37 zmieści się satelita szpiegowski?

Czy masz świadomość, że obiekty na orbicie są śledzone i widać byłoby, że X37 zbliżył się do innego satelity akurat w momencie, gdy ten przestał działać?

 

Amerykański prom kosmiczny nie był zaprojektowany do tego i nigdy w ten sposób nie był użyty, wbrew temu co piszesz.

 

Portret użytkownika Asia21

To jest lot na grafice

To jest lot na grafice komputerowej hehe. Jak można wylecieć, jak nic i nikt nie przedostał sie poza firmament z obecnych zyjacych i ich fikcyjnych staktów? Choćby nawet to poza firmamentem nie ma tego kosmosu co nam przedstawiają w TV od 70 lat. 

Portret użytkownika mondry

Dla mnie całe to NWO

Dla mnie całe to NWO przyspieszyło dlatego, że coraz więcej krajów trzeciego świata lgnie w kosmos i będą popełniać wiecej błędów które ludzie zauważą. Jak czerwona ziemia na księżycu w łaziku chińskim, biedniejsze kraje będą mieć gorsze efekty specjalne i techniki manipulacji. 

Skomentuj