Indie dostarczą na orbitę trzech astronautów w ramach pierwszej załogowej misji kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: ISRO

Indie przyłączają się do rywalizacji w przestrzeni kosmicznej. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) organizuje załogową misję na orbitę okołoziemską, podczas której wyśle trzech swoich astronautów. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Indie dołączą do bardzo wąskiego grona państw, które zdołały już wysłać ludzi w kosmos.

 

Władze Indii zapowiadają misję kosmiczną, która odbędzie się w 2022 roku i pochłonie 1,4 miliarda dolarów. W porównaniu z innymi państwami, jest to bardzo niska kwota. Przykładowo pierwszy chiński załogowy lot kosmiczny Shenzhou 5 kosztował ponad 2,3 miliarda dolarów.

 

Indyjscy astronauci zostaną wysłani statkiem kosmicznym Gaganyaan, który wyniesie ciężka rakieta nośna GSLV Mk3 z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. Załogowy lot na niskiej orbicie potrwa do 7 dni. Jednak zanim to nastąpi, agencja ISRO zorganizuje dwa loty testowe w grudniu 2020 i czerwcu 2021 roku.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych opracowała już niektóre technologie, które będą mieć kluczowe znaczenie dla tej misji. Jest to między innymi zdolność do ponownego wejścia w atmosferę, systemy ewakuacji załogi, ochrony termicznej, spowalniania i pływania oraz system podtrzymywania życia. Indyjskie Siły Powietrzne wybiorą przyszłych astronautów, którzy zostaną przeszkoleni poza granicami państwa.

 

Gdy pierwsza załogowa misja kosmiczna zakończy się sukcesem, Indie nie tylko będą organizować kolejne, ale przyłączą się też do globalnych projektów kosmicznych. Wtedy Indie oficjalnie dołączą do małego grona mocarstw kosmicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Blupa Dada ❗

astronauta - świat zachodni

astronauta - świat zachodni
kosmonauta - Blok Wschodni
tajkonauta - postkomunistyczne Chiny

Indie - Ciapatonauta? Latający Kumar? Gokulomiot?

Dodatkowo chciałbym wiedzieć, czy jak taka rakieta leci w kosmos, to obsiadają ją lecący na gapę pariasi owinięci mokrymi turbanami i z tlenem w mosiężnych garnkach.

--

pzdr

Skomentuj