Łazik Perseverance przejechał na Marsie pierwsze metry

Kategorie: 

Źródło: NASA

Łazik Perseverance, który 18 lutego bezpiecznie wylądował na Marsie, po raz pierwszy przejechał pewien dystans po powierzchni.

 

Jazda próbna trwała 33 minuty. W tym czasie urządzenie przebyło sześć i pół metra, pozostawiając ślady na powierzchni Marsa. Eksperci NASA twierdzą, że wszystko poszło dobrze. Łazik reaguje na polecenia i jest w pełni sprawny. Wkrótce pobierze pierwsze próbki gleby.

 

Jest to już piąty łazik w historii NASA, który wylądował na Marsie i najnoiwocześniejszy z nich. Został on wyposażony aż w siedem instrumentów naukowych do badania struktury i geologii Czerwonej Planety. Głównym jego zadaniem będzie pobranie próbek gleby marsjańskiej, które w przyszłości mają trafić na Ziemię. 

Celem łazika Perseverance jest wuykrycie śladów życia i zbadanie historii geologicznej Marsa sprzed miliardów lat. Specjaliści z NASA nadal testują wszystkie systemy łazika, co powinno zająć jeszcze kilka tygodni Jeśli nie odnotują oni żadnych problemów, łazik uwolni niewlelkiego marsjańskiego drona zwanego Ingenuity, który wzbije się w górę stając się pierwszym urządzeniem śmigłowym poruszającym się po obcej planecie. Dzięki eksperymentom z Ingenuity, w przyszłości, eksploracja Czerwonej Planety może nabrać realnego wymiaru. Badacze sugerują, że podobne drony, mogłyby służyć za zwiadowców lub dostarczać przyszłym astronautom dostawy żywności lub narzędzi, gdy ci zbytnio oddalą się z bazy.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika maniek II

...Janusz zagórski z NTV -

...Janusz zagórski z NTV - kilka lat temu pokazywał zdjecia miast na Marsie - a tu taka fspaniała wiesc!...wylądował - w jakiejs stodole...

cyt...10 września 2001 r. Sekretarz Obrony Donald Rumsfeld ogłosił, że 2,3 bln USD nie może być rozliczone w ramach wydatków Departamentu Obrony. Już następnego dnia biuro analityka budżetowego Pentagonu zostało zniszczone podczas ataku z 11 września. Tajemnica pozostaje: Gdzie są brakujące biliony Above Majestic to szokujące i prowokujące spojrzenie na to, czego potrzeba, aby ukryć tajny program kosmiczny o wartości wielu trylionów dolarów (tajna grupa elitarnych wojskowych i korporacyjnych postaci naładowanych technologią pozaziemską z inżynierią odwrotną) znany również jako Majestic 12) oraz implikacje, jakie miałoby to dla ludzkości. Widzowie zostaną poprowadzeni przez głębokie zanurzenie się w pochodzenie, technologie, historię, zatuszowania, spiski, świadectwa i badania, które wykraczają poza i ponad Majestic.

https://www.cda.pl/video/4727456f9

moj wczesniejszy koment - niejako uzupełniający...

https://zmianynaziemi.pl/comment/557905#comment-557905

Portret użytkownika ARTUR

Skojarzyłem z podziałem dzidy

Skojarzyłem z podziałem dzidy . Dzieli się na przeddzidzie , śróddzidzie i zadzidzie , przeddzidzie dzieli się na przeddzidzie przeddzidzia , śróddzidzie przeddzidzia i zadzidzie przeddzidzia . I tak dalej z każdym elementem dzidy aż dojdziemy do stopnia skomplikowania naszych czasów które będzie tak zrozumiałe dla przyszłych pokoleń jak system polityczny w Polsce okresu międzywojennego .

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Najlepsze jest to, że te

Najlepsze jest to, że te łaziki lądują zawsze w miejscu, gdzie nic ciekawego nie ma. W kamerze widać jakieś góry. Czemu w ich pobliżu nie wylądował łazik? Tylko pokazuje chyba największe zadupie "Marsa"?

I jak oni chcą ocenić próbki sprzed milionów lat? Jakieś wiertło głębinowe mają z setkami przyłączek? Bo chyba próbki trzeba pobrać z głębszych warstw gleby? Nie widzę tam magazynka pełnego rurek, ani wiertła.

No i najlepsze: dron śmigłowiec. Przecież tam podobno nie ma atmosfery, to jak lata?

Czy z orbity nie można najpierw ocenić gdzie warto wylądować i potem znaleźć się we "właściwym" miejscu?

Ot i karma medialna dla idiotów, którzy wszystko łykają, byleby było to sensacyjnie przedstawione.

Portret użytkownika Zn

Bo życie ma być szukane a nie

Bo życie ma być szukane a nie znalezione (to tak jak z leczeniem w głównym nurce: pacjent wyleczony to klient stracony. Dlatego medycyna alopatyczna aka jatrogenna koncentruje się najczęściej na objawach a rzaziej na przyczynach choć oczywiście badania trwają itd. ). NASA już dawno i oficjalnie zadeklarowała że NA PEWNO nie wyśle sondy marsjańskiej w rejon Cydonia. To tam, gdzie jest ,,zdementowana" figura/ twarz jakby pół ludzka i pół lwia oraz coś co wygląda jak ruiny piramid. Bo co by to było, gdyby niechcący udało się odkryć/ potwierdzić  ew. resztki po tamtejszej, dawnej cywilizacji?. Pomijam już fakt że szukają bakterii w kraterach i na suchej prawie jak pieprz pustyni z pomocą łazików o napędzie nuklearnym a tam, gdzie woda na pewno występuje czyli w okolicach północnego bieguna Marsa, wysyłają tylko statyczne sondy zasilane z paneli słonecznych które z regóły nie mogą długo działać. To właśnie rodzi podejrzenie iż tak ,,szukają" tak by nigdy nie znaleźć.

Portret użytkownika emel

W górach nie lądował, bo jest

W górach nie lądował, bo jest niebezpiecznie lądować. Poza tym, w górach nie ma niczego ciekawego. Na ziemi w górach jest dość ubogie życie, więc jeśli na Marsie było kiedyś życie, nie ma powodu przypuszczać ze kwitło w górach. Misja ma na celu znalezienie śladów życia, więc właśnie wytypowano dokładnie taki obszar. Czyli teren który się podejrzewa że był kiedyś jeziorem. Łazik będzie się wwiercal w grunt i pobierał próbki skał osadowych, które nie są głęboko pod powierzchnią ale właśnie na powierzchni która stanowiła dno jeziora (przypuszczalnie). 

Portret użytkownika MlotoWiertara

Emel teraz to zalezy od

Emel teraz to zalezy od Matrixow czy poprosza NAZA o to czy lajza ma ruszyc w prawa czy w lewa strone ( po obu jest interesujaca rzecz ) twarze marsjanskie  jedna to Sfinksa 500 km od miejsca lajzy  a druga to twarz krola rowniez pewnie 500 km od lajzy.

Dzieki MATRIXOM czyt. internautom hahahah zobaczymy co zrobi NAZA. Znajac zycie to Matrixy to p...y wiec sie nie odezwa o tak wazne rzeczy ... bo to udowodni ze lajza nie jest na Marsie...

a obie strony chca jak najdluzej sie przeciez oszukiwac szczegolnie Matrixy ktore chca uwierzyc w latajaca tesle czy lajze zwana SERVE APES czy jakos tak Smile

Portret użytkownika Ted

Znowu jeden drobiazg mi nie

Znowu jeden drobiazg mi nie pasuje.

Przy opuszczaniu łazika było wyraźnie widoczne wydmuchanie wszelkiego pyłu w miejscu wylądowania, przez silniki lądowanika. Powinno to objąć obszar o średnicy co najmniej parunastu metrów.
Po takim sprzątaniu powinien był zostać najwyżej drobny żwir.

A ślady przejazdu kół, jak z Księżyca. Gruba warstwa drobnego pyłu, jakby przejechał po mące ziemniaczanej.

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika baca

duży dystans przejechał żeby

duży dystans przejechał żeby wyborców trampa uradować... a to wszystko dzięki najnowszej skrzyni biegów z chińskiego roweru... no i drona ma śmigłowego - a to dzieki osiagnieciom naukowców niemieckich z roku 1920 go...
na razie łazik łazi i patrzy na ślady które porobił ale jak skończa sie testy naukowe na pewno bedzie umiał wiecej niż srajacy pies który wącha i obserwuje własne odchody...

 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj