Erdogan zagroził drugą inwazją na Cypr

Kategorie: 

Źródło: Internet

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru znajdują się surowce naturalne, którymi interesuje się Turcja. Podczas 45. rocznicy tureckiej inwazji na Cypr, prezydent Recep Tayyip Erdoğan ogłosił, że jego kraj jest gotowy powtórzyć operację wojskową, aby chronić interesy Turków cypryjskich.

 

Turcja od dłuższego czasu prowadzi poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu na wodach, które należą do Cypru. Jednak Erdogan twierdzi, że Cypr Północny ma równe prawa do ukrytych surowców, a badania prowadzone są na wodach nieuznawanej na świecie Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

 

W tej części świata może wybuchnąć kolejny konflikt zbrojny. Erdogan twierdzi, że turecka armia może powtórzyć „pokojową operację” na Cyprze, aby zadbać o interesy Turków, żyjących na Cyprze Północnym. Turcja domaga się, aby zyski pochodzące z wydobycia surowców naturalnych zostały sprawiedliwie podzielone między Cyprem, a nieuznawanym Cyprem Północnym.

Turecka inwazja rozpoczęła się 20 lipca 1974 roku. Cypr Północny ogłosił niepodległość w 1983 roku, jednak Turcja wciąż okupuje tę część wyspy, a teraz grozi kolejną wojną, jeśli Cypr nie zechce podzielić się surowcami, które obecne są w jego wyłącznej strefie ekonomicznej.

 

Zarówno organizacja NATO, jak i Unia Europejska pozostają bezradne. UE grozi nałożeniem sankcji, lecz to w żaden sposób nie zmieni zachowania Turcji. Co więcej, władze Cypru otwarcie wołają o pomoc. Jeśli wybuchnie wojna, Cypr nie będzie w stanie samodzielnie obronić się przed kolejną inwazją.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika semperparatus

W razie inwazji Cypr nie

W razie inwazji Cypr nie bedzie sam...po jego stronie stanie Grecja...od tysiącleci obecna na tej wyspie.A wtedy Turcji nie pójdzie tak łatwo-grecka armia jest silna i dobrze wyszkolona.Sympatie prawdziwych Polaków muszą być po stronie prawosławnej Hellady...w jej walce a azjatyckim i islaskim barbarzyństwem...Czekamy na dokończenie nabożeństwa w Bazylice Hagia Sophia w Konstantynopolu...przerwanego 29.05.1453 roku!Ostatnio-w czasie wizyty w Atenach-złożyłem kwiaty pod pomnikiem ostatniego cesarza bizantynskiego...Konstantyna XI Paleologa...syna serbskiej księżniczki z rodu Dragazes-walczącego do końca na murach Miasta...Zito Ellada!

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj