W Rosji po raz pierwszy stworzono klona krowy

Kategorie: 

Źródło: tg

Firma Progress Agro przeprowadziła udany eksperyment, w wyniku którego urodziło się sklonowane cielę. Oczekuje się, że osiągnięcie to będzie miało głęboki wpływ na rozwój krajowego sektora hodowlanego w nadchodzących latach.

 

 

Znaczące wydarzenie miało miejsce na terenie przedsiębiorstwa Rassvet, zlokalizowanego w obwodzie krasnodarskim. Sukces rosyjskich naukowców oznacza znaczny postęp w dziedzinie hodowli zwierząt w Rosji. Nowo narodzone cielę wywodzi swoją historię genetyczną od krowy, która wcześniej osiągnęła niezwykły poziom produkcji mleka, ustanawiając nowy rekord w branży mleczarskiej. Jak podaje TASS, weterynarze każdego dnia uważnie monitorują stan sklonowanego zwierzęcia.

 

Kilka lat temu rosyjscy specjaliści z zakresu embriologii, genetyki, technologii komórkowej, medycyny weterynaryjnej, nauk o zwierzętach i inżynierii rozpoczęli serię eksperymentów. Eksperymenty te miały na celu zbadanie i rozwój możliwości klonowania. Po latach badań dokonano znaczącego przełomu. Stosując innowacyjną metodę transferu jądra komórki somatycznej znaną jako Handmade Cloning, naukowcom udało się wyprodukować pierwszy sklonowany zarodek.

 

To przełomowe osiągnięcie stanowiło punkt zwrotny w tej dziedzinie, ponieważ pokazało, że klonowanie nie wymaga już drogiego i skomplikowanego sprzętu.

 

Eksperymenty z zakresu hodowli zwierząt z wykorzystaniem klonowania ręcznego do niedawna nie były w Rosji szeroko prowadzone, a ich sukces jest ważnym kamieniem milowym dla branży. Wprowadzenie technologii klonowania otwiera nowe możliwości hodowli wysoce produktywnych zwierząt genotypowanych, co wpisuje się w strategiczne plany rozwoju firmy.

 

Według dyrektora generalnego Progress Agro, Leonida Ragozina, sklonowana krowa-dawczyni może wyprodukować 18 ton mleka rocznie, co przekracza średnią wydajność mleka wynoszącą 10 ton od zwykłej krowy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj