W poszukiwaniu starożytnego DNA – rosyjscy naukowcy zamierzają sklonować prehistorycznego konia

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Zespół badawczy z Rosji i Korei Południowej wyraził przekonanie, że będzie w stanie odtworzyć wymarłe gatunki koni. Będzie to możliwe dzięki klonowaniu z DNA szczątków źrebięcia, które zmarło 42 tysiące lat temu. Źrebak został odkryty w syberyjskim kraterze Batagajki w Republice Sacha, którą miejscowi nazywają „bramami do dolnych regionów”.

 

Krater nie jest starożytny, pojawił się zaledwie 60 lat temu po wylesieniu w tym miejscu i jest głęboko zasypany ziemią z powodu stopionej zmarzliny. Jednak fakt, że dla niektórych wystąpiła tam katastrofa ekologiczna, dla innych to unikalny obiekt geologiczny, a w zeszłym roku ujawniło się jeszcze bardziej fenomenalne znalezisko, czyli doskonale zachowane zwłoki wymarłej rasy koni leńskich (Equus lenensis).

 

Źrebak miał zaledwie dwa tygodnie, gdy umarł. Od tego czasu minęło ponad 42 tysiące lat, ale dzięki wiecznej zmarzlinie doskonale zachowała się nie tylko sierść, ale także skóra i kopyta, ale także narządy wewnętrzne. Na jego ciele nie ma żadnych zewnętrznych uszkodzeń, więc najprawdopodobniej został stratowany przez inne zwierzęta lub zmasakrowany kopytami matki. Pomimo tego, że pokryty jest ciemnym zabrudzeniem, widać, że jego sierść ma lekko czerwonawy odcień.

 

Przez kilka miesięcy rosyjscy i koreańscy naukowcy badali szczątki źrebiąt, a prace trwały do końca kwietnia. Teraz naukowcy próbują znaleźć żywe komórki odpowiednie do klonowania. Prace prowadzone są na Północno-Wschodnim Uniwersytecie Federalnym w Jakucku. Zakłada się, że szansa na pomyślne klonowanie jest bardzo wysoka, a teraz naukowcy szukają konia, który będzie nosił w swoim łonie „starożytne” źrebię.

 

Najprawdopodobniej będzie to jeden z koni koreańskich, który jest również bardzo starożytny i jest potomkiem konia mongolskiego. Koń leński był podobny do obecnych koni jakuckich, które posiadają gęsto sierść i przysadziste krótkie nogi z dużymi kopytami. Zgodnie z niektórymi założeniami konie jakuckie są bezpośrednimi potomkami rasy leńskiej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika nie tędy droga

No dobra , tylko po co robić

No dobra , tylko po co robić takie eksperymenta ?? Taka technologia NIE jest nam do niczego potrzebna a wręcz szkodliwa (!) gdyż umożliwiałaby klonowanie trupów ! A co umarło to nie żyje i tak ma być !

Skomentuj