Kategorie:
Chiny wprowadziły pierwszego sklonowanego konia do wyścigów, ogier Zhuang Zhuang ma już 7 miesięcy, a kolor jego sierści prawie całkowicie powtarza kolor jego pierwowzoru, sportowego ogiera Ursusa.
Jak poinformowała firma SinoGene, w której laboratorium powstał klon, prace nad sklonowaniem zwierzęcia rozpoczęto w 2021 roku. Sklonowany źrebak o imieniu Zhuang Zhuang urodził się 16 czerwca 2022 r. Komórki somatyczne pobrano z próbki skóry konia o imieniu Ursus, który przybył do Chin w 2007 roku z Niemiec i zdobył liczne nagrody w zawodach jeździeckich zarówno w Chinach, jak i za granicą. Matką zastępczą była klacz z północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu. Sierść Zhuang Zhuanga jest tak samo czarna jak u Ursusa, oba konie różnią się jedynie lekko ubarwionymi pyskami i kończynami.
Zhao Jianping, zastępca dyrektora generalnego SinoGene, powiedział, że głównym celem klonowania była hodowla najwyższej klasy ras koni w Chinach. Chiny wciąż pozostają w tyle pod względem hodowli ras koni pierwszej klasy. Chiskie konie są wykorzystywane głównie w hodowli zwierząt jako siła robocza. Jeśli chodzi o rasy koni wysokiej klasy, które są wykorzystywane w sportach jeździeckich, są one uważane za konie rozrywkowe a baza do ich hodowli jest bardzo słaba, w większości muszą być importowane z innych krajów.
Z importowanymi końmi są jednak problemy - niektóre przychodzą z kontuzjami, niektóre są już za stare. Ze względu na swoje cechy nie nadają się do hodowli. Ponadto naukowiec zauważył, że hodując konie w sposób naturalny, zawsze istnieje szansa, że młode odziedziczy po rodzicach tylko niektóre specyficzne i nie zawsze najlepsze cechy. Niemożliwe jest kontrolowanie tego procesu podczas naturalnej reprodukcji. W przypadku klonowania możliwe jest stworzenie dokładnej kopii genetycznej ze wszystkimi cechami pierwotnego osobnika.
Sklonowany koń zawsze będzie miał cechy, które miał jego przodek, ani silniejszy, ani słabszy. Jeśli np. sklonujemy takiego konia sportowego, zawodnika o wysokich umiejętnościach, to klon odziedziczy wszystkie jego cechy, choć trening będzie konieczny. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla „matki zastępczej”, w przyszłości będzie mogła dalej rozmnażać potomstwo.
W 2012 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka dopuściła klony koni do rywalizacji. Być może Zhuang Zhuang byłby w stanie wystartować na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2028.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
DIVI LESCHI GENUS AMO
DIVI LESCHI GENUS AMO
ZNAJDZIE SIĘ KIJ NA BANDEROWSKI RYJ
„Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.
DIVI LESCHI GENUS AMO
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Skomentuj