Helikopter Ingenuity wykonał rekordowo odległy lot na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda NASA Ingenuity po raz dziewiąty uniosła się nad powierzchnią Czerwonej Planety i wykonała kilka zdjęć. Tym razem ustanowiła nowy rekord najdłuższego lotu.

Według NASA Jet Propulsion Laboratory, dron Ingenuity pomyślnie wykonał swój dziewiąty lot nad powierzchnią Marsa. Obecny lot okazał się najdłuższym od czasu przebywania urządzenia na Czerwonej Planecie i trwał 166,4 sekundy. Helikopter przeleciał ponad 600 metrów z prędkością 5 metrów na sekundę, a także wykonał kilka zdjęć - w tym własny cień na powierzchni planety.

NASA nazwała ten lot najtrudniejszym w historii Ingenuity. Stworzenie marsjańskiego śmigłowca kosztowało Amerykanów 80 milionów dolarów. Został dostarczony w tym samym czasie, co łazik Perseverance do krateru Jezero w dniu 18 lutego. NASA planuje wykorzystać helikopter do badania tych części planety, do których łazik nie może dotrzeć, do tworzenia trójwymiarowych map powierzchni Marsa, a także do innych celów naukowych.

 

Helikopter Ingenuity wystartował po raz pierwszy 19 kwietnia kiedy wzniósł się na wysokość trzech metrów. Wtedy jego lot trwał 39,1 sekundy. Pierwszy tego typu helikopter stał się technologiczną demonstracją możliwości latania z silnikiem w niezwykle rozrzedzonej marsjańskiej atmosferze.

 

Samo urządzenie waży zaledwie 1,8 kg i nie ma na pokładzie żadnych instrumentów naukowych, ponieważ jego głównym celem jest zademonstrowanie lotu wiropłatu. Ponieważ atmosfera na Marsie stanowi zaledwie 1% gęstości atmosfery ziemskiej, Ingenuity ma nieproporcjonalnie duże jak na jego maleńkie ciało łopaty wirnika, które wirują z zawrotną prędkością 2500 obrotów na minutę.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

1. Jakie konkretnie elementy

1. Jakie konkretnie elementy tego nagrania są dowodem na to, że lot został nagrany w studiu?
2. Czy sugerujesz że tu jest zastosowany green screen (no bo nie wiem jak można inaczej "dokleić" ruch do zdjęcia)?
3. Co według Ciebie powoduje, że wirnik nośny wzbudza pył?

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Lata to teraz graficy

Lata Smile to teraz graficy musicie pokazac Nam Ziemianom najwyzsza gore Marsa 24 km wysokosci ( OLYMP) Nie sposob jej nie zobaczyc:)
Oczywiscie jesli helikopter jest na Marsie a nie w studio:)

Portret użytkownika emel

Pomijając dyfrakcję, z jakiej

Pomijając dyfrakcję, z jakiej największej odległości na Marsie, twoim zdaniem, można zobaczyć tę górę? A gdy obserwator znajduje się wewnątrz krateru, otoczonego przez wzgórza? W jakej odległości jest Perseverance (oraz Ingenuity) od tej góry? Na jaką wysokość nad powierzchnią krateru musiałby wznieść się dron, aby sfotografować tę górę? Na jaką wysokość latał do tej pory?

Portret użytkownika Ósmy pasażer Nostromo

Nie chcę ci psuć dzieciństwa,

Nie chcę ci psuć dzieciństwa, ale Mars również jest kulą. Czy z Australii jesteś w stanie zobaczyć Himalaje? No i Olympus nie jest stromą górą, która wypiernicza nagle 20 km w górę. Ten wulkan ma powierzchnię Francji, a jego zbocze jest tak łagodnie nachylone, że nawet nie zorientowałbyś się, że na nim jesteś, będąc w połowie drogi na szczyt.

Portret użytkownika Quark

Przecież ta maszynka ledwie

Przecież ta maszynka ledwie co lata ... z trudem utrzymuje się w "powietrzu" dłużej niż 2 min. i to to tuż nad podłożem (gdzie atmosfera jest najgęstrza) - co Ty chcesz nim zobaczyć ? A łaziki też włóczą się w tempie ziemskiego ślimaka ledwie radząc sobie z ominięciem przeciętnego kamienia na drodze. Wszystkie zdjęcia gór i innych marsjańskich formacji robiły i mogą zrobić tylko sondy orbitalne - póki co.

Strony

Skomentuj