Zaproponowano stworzenie bazy marsjańskiej na Fobosie

Kategorie: 

Księżyc Fobos - Źródło: NASA

Rosyjscy, włoscy i amerykańscy naukowcy zaproponowali stworzenie długoterminowej załogowej bazy na marsjańskim księżycu Fobos. Motywuje się to tym, że jest on idealny do zdalnego sterowania robotami na Marsie.

 

Stworzenie takiej bazy może być bardzo korzystne ze względu na fakt, że może pozwolić na przeprowadzenie pogłębionej analizy Marsa i zdalnego zarządzania budową infrastruktury na planecie. Przy założeniu automatyzacji tego procesu doglądanie tego projektu może być dokonywane nie tylko na powierzchni Marsa, ale również z bazy na Fobosie. Wśród zalet takiej bazy wskazuje się znacząco niższy koszt w porównaniu z budową bazy na Marsie, a także możliwość wygodnego zdalnego sterowania robotów na powierzchni Marsa i to w czasie rzeczywistym, Ze względu na fakt, że Fobos orbituje wyjątkowo nisko nad powierzchnią Marsa, opóźnienie sygnału będzie wynosiło tylko 0,03 sekundy.

 

Fobos zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykły ksieżyc. Tak jak wspomniano znajduje się niezmiernie blisko planety. To nieuchronne, że za kilka milionów lat po prostu spadnie na Marsa. Niezwykłe jest też to, że ruch Fobosa po orbicie jest znacznie szybszy od rotacji planety. Poza tym jego orbita jest synchroniczna względem Marsa. Czyni go to bardzo podobnym w zachowaniu do ziemskich sztucznych satelitów .

Badacze zwracają uwagę, że  ze względu na to, że Fobos jest zasadniczo mieszaniną pyłu i luźnych skał oraz większych frakcji o niskiej gęstości, panuje tam bardzo mała grawitacja i  z tego powodu wykorzystanie istniejących technik budowlanych, jest tam praktycznie niemożliwe. Dlatego zaproponowano technologię do stworzenia specjalnej bazy, która zawiera instalację zakotwiczonych nóg, zakopanych w powierzchni gruntu zaraz po lądowaniu z dużą prędkością. Następnie do bazy będą dostarczone roboty, które  dokonają wszelkich potrzebnych operacji zapewniający stabilność konstrukcji umożliwiających prowadzenie operacji z wykorzystaniem przylatujący z Ziemi statków kosmicznych.

 

Według naukowców, oryginalna załoga baza  powinna mieć minimum sześć osób, które zostaną umieszczone w jednym module. Będzie tam miejsce na spanie, kuchnię,magazyny, a także warsztat. W przyszłości, baza ta może być wyposażona w kolejne pomieszczenia w tym na przykład oranżerię i sprzętu do eksperymentów medycznych i biologicznych.

Oczywiście budowa bazy na fobosie w momencie kiedy nie posiadamy nawet bazy na Księżycu brzmi jak spora fantazja, ale nie należy zapominać tego że Fobos znajduje się w kręgu zainteresowania ziemskich agencji kosmicznych od wielu dekad. Rosjanie wysyłają tam od lat kolejne misje kosmiczne i nie zniechęca ich to, że większość z nich zakończyła się fiaskiem. Mimo to nie poddają się i snują plany ostatecznego ujarzmienia tego niezwykłego satelity Marsa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ufolec z marsa

Bazę można zrobić gdzieś na

Bazę można zrobić gdzieś na ziemi na jakimś pustkowiu wiele jest odpowiednich miejsc, potem troche techniki komputerowej, i mamy bazę na fobosie, mają już spore doświadczenie w robieniu show. Fajnie się ogląda te show od elona muzga jak pokazują widownie na tym ich "kosmodromie" która cieszy się  niby z udanego startu rakiety, ale widać wyrażnie że te gęby to mają ostrą beke nie ze startu ale z tej widowni co na nich patrzy z telewizora albo komputera. Taki szyderczy śmiech, to widac na ichnich mordeczkach. Ale pelikany łykają wszystko patrzą ale nie widzą słuchają ale nie słyszą.

 

 

Skomentuj