Na Marsie odkryto gigantyczne ilości lodu. Czy to pozwoli na terraformację tej planety?

Kategorie: 

Źródło: ISRO/ISSDC/Emily Lakdawalla, SA/DLR/FU Berlin; NASA MGS MOLA Science Team, NASA/JPL/University of Arizona

Satelita orbitujący wokół Marsa – Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) odkrył ogromne ilości lodu na Czerwonej Planecie. Naukowcy uważają, że mogą to być pozostałości po utraconych czapach lodowych Marsa.

Nowoodkryte masy lodu znajdują się głęboko pod północną pokrywą lodową (około 2 km w głąb) i zostały odkryte dzięki skanerom radarowym na pokładzie sondy kosmicznej MRO. Naukowcy uważają, że jest to trzeci co do wielkości masyw lodu na Czerwonej Planecie.

 

Zespół naukowców badających sprawę twierdzi, że gdyby cały ten lód został rozmrożony, mógłby pokryć całą powierzchnię Marsa. Badacze zwracają również uwagę na nietypowe położenie masywu lodowego. Dane zgromadzone przez MRO pokazują lód w warstwach oddzielonych piaskiem, jednak nadal masyw składa się głównie z wody. Zespół szacuje, że lód stanowi od 61 do 88% objętości formacji.

Co ciekawe, analiza tych warstw może dostarczyć wskazówek, w jaki sposób środowisko na Marsie zmieniło się w ciągu jej istnienia. Działanie to może pomóc w poszukiwaniu śladów życia na Czerwonej Planecie. To jeden z głównych celów nowego łazika marsjańskiego, którego misja rozpocznie się w 2020 roku.

 

Wiedza o tym, gdzie można pozyskać ogromną ilość wody, jest również istotna dla przyszłej eksploracji Marsa. Jakiekolwiek zasoby, które znajdują się w miejscu docelowym kolonizacji, mogą usprawnić budowę baz kosmicznych oraz innej infrastruktury.

Dostanie się do wody może być jednak sporym problemem. Nowoodkryty masyw znajduje się głęboko pod powierzchnią planety. Przyszłe technologie mogą pozwolić na wydobywanie wody, a co za tym idzie, przybliżyć kolonizację Marsa.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika ordo

myśę, że jeśli chcą wiedzieć

myśę, że jeśli chcą wiedzieć czy istniało życie na marsie, to od wiercenia w lodzie powinni zacząć... a atmosfera, może wróci, może nie... jeśli tak to ten proces i tak będzie trwał tak długo, że prawdopodobnie nasz gatunek tego nie doczeka

Portret użytkownika minoduesp

Czas kiedy mars był zdatny do

Czas kiedy mars był zdatny do zamieszkania DAWNO przeminął i już NIE wróci ,ta planeta jest martwa i taka pozostanie. A zamiast MARNOWAĆ środki i siły na fantazjowanie o marsie lepiej byłoby zająć się naszą rodzimą planetą ,póki jeszcze jest co ratować. - wody zatrute ,gleba skażona ,powietrze zasmrodzone ,odpady walają się już nawet na szczytach górskich (!) . Tu trzeba zrobić porządek i solidnie posprzątać a dopiero potem przyjdzie czas na zastanowienie się nad ewentualną kolonizacją JEŚLI do tego czasu ludzkość opracuje jakąś sensowną technologię lotów międzyplanetarnych ..

Portret użytkownika Kwazar

"Czas kiedy mars był zdatny

"Czas kiedy mars był zdatny do zamieszkania DAWNO przeminął i już NIE wróci" Mam podobne przekonanie z tym, że nie wykluczam,że ten czas może jeszcze kiedyś powrócić.Nie stanie się to jednak z powodu terraformowania Marsa przez ludzi (Mars z jakiegoś powodu nie utrzymał atmosfery (a jakaś tam w ogóle była? ...ale ok) a ludzie jej teraz do Marsa nie przykręcą) Mars być może znowu powróci do życia.Stanie się to jednak w wyniku jakichś kolejnych, dużych zmian w całym sysytemie słonecznym....może ? Czy będzie jeszcze wtedy człowiek tego nie wiem.Ale "Kosmos" zawsze ma tyle czasu że wszystko jest możliwe.Z drugiej strony dziwi mnie ten pęd ludzkości na Marsa.Nie żebym się nadymał w oburzeniu.Dziwi mnie to po prostu.Może to bardziej "media" pędzą na tego Marsa, robiąc nam wodę z mózgu ? Bo ludzkość ma gdzie mieszkać.Tą idealną planetą, domem do życia ludzkości jest właśnie Ziemia i to bez terraformowania.Wystarczy Ziemię trochę bardziej poważnie traktować jako swoje jedyne bezpieczne miejsce zamieszkania.Nie bawi mnie jdnak trucie o ekologii.To musi być coś bardziej całościowego i logicznego w działaniach na poziomie świadomie rządzących.

Portret użytkownika b@ron

na marsie drodzy państwo, to

na marsie drodzy państwo, to albo jest atmosfera jak na ziemi, albo zapomnijcie o terraformacji... bo to największe bzdury z możliwych... na ziemi nie ma sposobu na oczyszczenie atmosfery i uratowanie nas przed khe, khe ... efektem cieplarnianym... ale na marsie jest realne że polecą, zrobią se atmosferę, wzmocnią magnetosferę, wykopią 2kilometrowe studnie z których wydobędą wodę... to znaczy lód, i bedzie życie jak w bajce... no ludzie...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

co za bzdura... Lód owszem,

co za bzdura... Lód owszem, ale nie H2O, tylko merkaptany i inne chlorowcowe. Musi tam nieźle śmierdzieć... Lód wodny nie przyjmuje takich formacji jak pokazano na fotografiach. To typowa struktura lodu związków organicznych w składzie których zamiast węgla jest chlor, lub siarka. Nie ma żadnej wody na Marsie, ani na innych planetach nszaego układu planetarnego, ani nigdzie indziej w Kosmosie

Portret użytkownika osa

Poproszę o więcej infromacji

Poproszę o więcej infromacji tego typu.

Mniej politycznego g... I teorii spiskowych potwierdzonych przez zakompleksionych 11-latków, którzy w ten sposób zdobywają uwagę dla siebie...

Zastanówcie się, jak bardzo obniża wiarygodność mieszanie rzetelnych danych (a więc popartych dowodami i wspieranym źródłami, które można samemu sprawdzić) i jakichś spekulacji opartych na tym, że ktoś by zapewnić sobie rozgłos i zyskać poczucie, że jest ważny roznosi po sieci...

Proponuję prosty eksperyment myślowy (oby nikt tego nie próbował w praktyce), a gdyby tak napisał ktoś sobie artykuł, że naukowcy w Chinach potwierdzili, że ugryzienie kleszcza jest świetnym zabezpieczeniem przed niechcianą ciążą?

Ile słabo myślących gimbusów stałoby się roznosicielami takich bzdur? Ile głupawych panienek w ramach 'desperacji' spróbowałoby tego 'sposobu' ?

Na tym polega różnica między byciem dorosłym a dzieckiem. Trzepaniem bez zastanowienia o wolności, której się nie rozumie, bo się ma za mało lat, by w ogóle ogarniać subtelne nieraz szaro-szare zależności, a odpowiedzialnością za słowo.

Chyba że ten portal służy tylko by się zakompleskieni ludzikowie mogli dowartościować i poczuć ważni?

Portret użytkownika Tomasz Czartoryski

Skoro niektórzy ludzie są

Skoro niektórzy ludzie są stale ośmieszani i wytykani bez powodu, mają pełne prawo, aby ktoś ich docenił, choćby po slowach. Mają się pogodzić z ciągłymi oszczerstwami, a prawdziwa hołota jest traktowana poważnie?

Uczucie bycia docenionym jest do tego przeciwwagą i wspomaga pozytywną samoocenę. Im wyższa ona jest, tym wieksze są osiągi jednostki.

Z przykrych doświadczeń osobistych wiem, iż aby zrujnować czlowieka i doprowadzić go do częściowego ogłupienia, wystarczy mu zniszczyć pozytywne myślenie na własny temat i wmówić mu, że jest do niczego.

Portret użytkownika Aneta31

osa przecież wiesz że "teorii

osa przecież wiesz że "teorii spiskowych" one nie istnieją , kiedyś nazywało się to plotki, dla czego zabraniesz nam pofantazjować ? nie podoba się to .... dokończ sobie:) jeśli szukasz "rzetelnych danych" to są odpowednie strony systemowe które dostarczają to co chciałbyś wiedzieć. Ale mniemam że nie potrafisz czytać w innym języku , tak to bywa.

Skomentuj