Łazik Perseverance szykuje się do ponaddźwiękowego lądowania na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA / JPL-Caltech

Po prawie siedmiu miesiącach podróży, statek kosmiczny wysłany w ramach misji NASA o nazwie Mars 2020 znalazł się na orbicie wokół tej planety. Już jutro, czyli 18 lutego, znajdujący się na jego pokładzie łazik Perseverance wyląduje na powierzchni czerwonej planety. Będzie to najbardziej niebezpieczny moment, ponieważ pojazd, przeleci przez rzadką marsjańską atmosferę, wypuści spadochron, uruchomi napęd odrzutowy, a następnie delikatnie wyląduje na dnie starożytnego jeziora. 


Łazik nazwany Perseverance, czyli Wytrwałość, będzie poszukiwał śladów starożytnego życia mikrobiologicznego. Pojazd ma również służyć do przechowywania próbek marsjańskich skały i gleby. Dzięki temu, przyszła załogowa misja kosmiczna, będzie mogła przetransportować je z powrotem na Ziemię. Aby jednak zrealizować te plany, łazik musi pomyślnie wylądować. Jak twierdzi Allen Chen z Jet Propulsion Laboratory, deorbitacja i lądowanie to najbardziej krytyczna i najniebezpieczniejsza część misji. Jest to wielkie wyzwanie, bo NASA próbuje wylądować największym, najcięższym i najbardziej skomplikowanym łazikiem, jaki kiedykolwiek wysłano na Marsa. Na dodatek będzie on lądował w najbardziej niebezpiecznym miejscu, na jakim kiedykolwiek próbowano wylądować.

 

Seria precyzyjnych, zautomatyzowanych manewrów musi przebiegać wedle szczegółowo skonstruowanego brawurowego planu. Między innymi dlatego, inżynierowie lotnictwa kosmicznego mają specjalny przydomek dla tej fazy misji na Marsa: „siedem minut terroru”. Odsłonięte warstwy starożytnych skał, w których mogą znajdować się pozostałości dawnego życia mikrobiologicznego, są niestety otoczone przez strome klify i głazy.

Wszystko zacznie się z chwilą, gdy kapsuła wejściowa iulegne grawitacji Marsa. Na pierwszym etapie lotu, łazik będzie chroniony za pomocą osłony termicznej. Zewnętrzna część osłony nagrzeje się do 2370 stopni Fahrenheita. Spowoduje to, że będzie przesuwać się po marsjańskim niebie jak jasny meteor. Kapsuła, będzie używać silników odrzutowych, do skorygowania kursu. Po spowolnieniu do dwukrotnej prędkości dźwięku, Perseverance wypuści spadochron o szerokości 21 metrów. Gdy kapsuła zrzuci osłonę termiczną, uruchomi się radar łazika, który rozpocznie analizy terenu poniżej. Kontrolę nad lotem, powinien wtedy przejąć system nawigacji podobny do autopilota, który ponownie skonfiguruje trajektorię pojazdu w kierunku miejsca lądowania.

 

W okolicach 1,5 kilometra nad powierzchnią Marsa, uruchomi się napęd odrzutowy. Ostatecznie, pozostałe części kapsuły wejściowej oddzielą się od łazika, a dysze silników delikatnie skierują jego kurs w bezpieczne miejsce zidentyfikowane przez nawigację. W ostatnim etapie lotu, lądownik rozwinie 25-metrowe nylonowe linki, które obniżą Perseverance, dopóki jego koła nie dotkną ziemi. Kilka minut później kontrolerzy misji powinni otrzymać sygnał, że łazik wylądował. Zakładając, że wszystko pójdzie dobrze, łazik spędzi na Czerwonej Planecie kilka miesięcy sprawdzając i kalibrując swoje instrumenty naukowe. Jeśli jednak Perseverance dotrze bezpiecznie na powierzchnie Marsa. NASA planuje udostępnić nagranie z lądowania.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

aha aha oho, mars podobno ma

aha aha oho, mars podobno ma atmosferę około 1% gęstości ziemskiej atmosfery, ciekawe jakie siły ten spadochron otworzą i wychamują, poczytajcie o spadochroniarstwie globo-głąby, na jakiej wysokości w ziemskich warunkach można otworzyć spadochron, wasz marso-kopter też potrzebuje gęstej atmosfery by mógł się wznieść.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika sceptyyk

Leon, nie rób z siebie...

Leon, nie rób z siebie... Ciśnienie atmosferyczne na Marsie, waha się  w przediale od 30 Pa do 1155 Pa Srednia - 600 Pa. Ciśnienie 600 Pa, to tyle, ile jest na wysokości 37 km nad Ziemią. Na wysokości 37 km, latają  samolty mysliwskie, do tych wysokości dolatują balony meteorologiczne itd itp. Leonie, wez też pod uwagę to, że grawitacja na Marsie, jest trzy razy mniejsza od grawitacji Ziemi. Tzn, że litr wody na marsie, waży 330 g. Leonie, takie wpisy jak ten Twój, powodują to, że portal odbierany jest jako zbiorowisko oszołomów... Ps: Po jednej z Twoich tyrad o tym, że Ziemia jest płaska, zadałem Ci kilka pytań i co?... Eho!!! Przemyśl to sobie Smile 3maj się  Smile

Portret użytkownika emel

Dlatego zarówno spadochron,

Dlatego zarówno spadochron, jak i helikopter są specjalnie projektowane do tej konkretnej misji i do warunków w jakich mają działać. A następnie testowane, czy faktycznie będą spełniały swoją rolę. To jest powód, dla którego nie kupisz takiego spadachronu w sklepie ze spadochronami, a takiego helikoptera w sklepie z helikopterami.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Jaki ty jesteś prosty i

Jaki ty jesteś prosty i przewidywalny trollu, twoje argumenty to brak argumentów, wiedziałem że to ty odpowiesz na mój komentarz bo masz etat trolla na znz. Ktokolwiek ma odrobinę mózgu jest w stanie zweryfikować czy jakikolwiek spadochron otworzy się w szczątkowej atmosferze marsa, przy takim ciśnieniu jakie podobno panuje na marsie piórko obok wiatraka nawet nie drgnie, w jego atmosferze nawet 100x większy spadochron nie wychamuje, balon z helem się nie wzniesie i by to zrozumieć nie potrzeba matemagicznych równań od pseudonaukowców z naza tylko prostej fizyki

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika emel

Rafał Reperowski wrote: A ja

Rafał Reperowski wrote:
A ja jakiej wysokości na Marsie ma się otworzyć? Jakiej wysokości potrzebuje do wyhamowania przy tak rzadkiej atmosferze.
Według JPL: odpalenie spdochornu ma nastąpić ok .11km nad powierzchnią przy prędkości ok. 1500km/h (Mach 1.8). Ma za zadanie spowolnić sondę do ok. 320km/h na wysokości ok. 2,1 km.

Strony

Skomentuj