Łazik Perseverance rozpoczął poszukiwanie śladów życia na Marsie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pierwsze dane z marsjańskiego łazika Perseverance, dotarły na Ziemię. Instrument dostarczył dane do centrum operacyjnego Francuskiej Agencji Kosmicznej w Tuluzie. Pakiet danych zawierał między innymi pierwsze nagranie dźwięku wystrzału lasera na innej planecie.

9 marca, za pomocą narzędzia Supercam odebrano trzy pliki audio. Zostały one nagrane już około 18 godzin po wylądowaniu łazika. Zamontowany na maszcie łazika czujnik SuperCam, dostarczył też pięć różnych typów analiz dotyczących geologii Marsa. Narzędzie, posłuży również do wybrania odpowiednich próbek skał, do przechowania na pokładzie łazika. Jednym z celów misji, jest przekazanie fragmentów skał uczestnikom pierwszej załogowej misji kosmicznej na Czerwoną Planetę. Badanie tych próbek w laboratoriach na Ziemi, pomoże naukowcom wykryć ślady przeszłej lub faktycznej obecności form życia.


Zespół Supercam uzyskał również doskonałe pierwsze dane z czujnika VISIR w świetle widzialnym i podczerwonym, a także ze spektrometru Ramana. Instrument VISIR zbiera światło odbijane od Słońca, aby określić skład mineralny skał i osadzonego pyłu. Metoda ta uzupełnia spektrometr Ramana, który wykorzystuje zielony laser do wzbudzania wiązań chemicznych w materiale próbki w celu uzyskania sygnału zależnego od kolejności i charakteru wiązań między pierwiastkami w substancji.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Zamiast strzelać laserem i

Zamiast strzelać laserem i nasłuchiwać jego "odgłosów" ... ciekawe jakich ? Lepiej by odtworzyli tam nagranie przemówienia Mao Zedonga ... żeby chińczykom "gól" skoczył , że to nie oni zrobili a gdyby głos człowieka brzmiał tam równie zabawnie jak po inchalacji helem to przynajmniej byśmy się pośmiali .

Portret użytkownika Rafał Reperowski

Coraz większe bzdety dla

Coraz większe bzdety dla lemingów. Jaki dźwięk wydaje światło? Dźwięk może wydać urządzenie, ale lemingowi można każdy kit wcisnąć. 

P.S. Niech już ogłoszą, że niby życie na Marsie znaleźli, mimo że na Marsie nie są z tym łazikiem. Chyba ten cyrk na końcu to zakłada, kasa musi się zgadzać, a na "odnalezienie życia na Marsie" da zarobić kolejne miliardy.

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

wykonują konkretny plan

wykonują konkretny plan szukania marsjańskiego życia, zaczęli od strzału z lasera, potem polecą ze dwa granaty z mozdżierza następnie rakiety a w końcu ładunek wodorowy

nie ma uja we wsi, na takie hałasy ktoś się musi odezwać, jakiś sołtys. nie ukryją się marsjanie ebane...

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Portret użytkownika MlotoWiertara

Nie moge sie doczekac jak

Nie moge sie doczekac jak lajza pojedzie zrobic zdjecia piramidzie i glowie Sfinksa to tylko 500 km , lub drugiej glowie w koronie rowniez 500 km , to chyba zrobia juz normalnie gre komputerowa...lub zatrudnia specjalistow z Lucas Film.

Naprawde ryzykuja , chyba ze wymysla ,ze sie lajza rozstrzaskal albo matrixy nie beda nalegac by im pokazac Sfinksa.

Osobiscie to sprowokowal bym ich by pokazali jak Lajza kreci sie w kolko i pokazuje najwyzsza gore na MARSIE 21KM ... beda mieli problem taka grafike wstawic... hahahah

wyliczyc musza wielkosc w stosunku do odleglosci...

Gdyby lajza byl na Marsie to ta gora Olimp musialaby byc widoczna .

Lajza ma piekna pogode zero burz pustynnych ktore tam trwaja miesiac albo dluzej.

Normalnie jak na Ziemi..

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Quark

Wiem , że myślenie nie jest

Wiem , że myślenie nie jest Twoją mocną stroną , bo o tym czy jest jasno lub ciemno nie decyduje ciśnienie gazu w atmosferze tylko jego obecność (!) załamująca i filtrująca światło słoneczne , dlatego na ziemi mamy niebieskie "niebo" ze względu na azot i tlen a na marsie jest ono czerwonawe z uwagi na dwutlenek węgla stanowiący zdecydowaną większość jego atmosfery. I gdyby o "jasności" decydowała gęstość to ów ziemski błękit byłby tuż przy powierzchni ziemi gdzie powietrze jest najgęstrze a jak wiadomo widzimy błękit bardzo wysoko nad ziemią , gdzie ciśnienie jest równie niskie jak na marsie tuż przy powierzchni.

Portret użytkownika b@ron

taa...nie masz pojęcia o

taa...nie masz pojęcia o niczym...już dawno pełno jest zdjęć nadesłanych z "marsa" z błękitnym niebem i nawet swojego czasu zdarzały się wyjaśnienia że to efekt ... filtrów... nie wypowiadaj się na temat myślenia bo nawet nie wiesz jak tego używać...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Piotr-ek

No i mamy super rewelacje z

No i mamy super rewelacje z Marsa, łazik (raczej stoik), coś wreszcie zrobił. Ale cienias, zamiast zaryczeć głosem zdobywcy, wysłał na Ziemię wiatry Marsjan. A marsjański helico jak stał tak stoi. Może przymarzł do podłoża, a może go marsjanie badają (łaziki już mieli).

Portret użytkownika MlotoWiertara

Przeciez maja warunki po co

Przeciez maja warunki po co im za kulisami. Jakis YT ber napisal ,ze u niego w Mohave jest podobnie to inni prosili go o zdjecia do porownania. Malo to miejsc maja straznicy swiata?  Kiedys krecili w Norwegii Marsa , to byl bardziej kamienisty niz teraz.

mysle Drakonik ,ze na koncu to beda juz w IRAKU na pustynii jechac..

Portret użytkownika b@ron

w iraku to nie... bo łazik

w iraku to nie... bo łazik mógłby na minę nadepnąć i nie dało rady by tego wytłumaczyć ludziom i wprawdzie zawsze mogliby wyjaśniać, że stracili kontakt, ale zawsze to jakiś złomiarz pozbierałby szczątki żeby na piwo było i wtopa... no chyba że łazik popełnił samobójstwo i ... skoczył z marsa...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj