Jak brzmi Mars? Opublikowano nagranie z szumem wiatru na Czerwonej Planecie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Łazik Perseverance nagrywał codzienne dźwięki na Marsie za pomocą dwóch wbudowanych mikrofonów. Urządzenie rejestrowało również szum wiatru. Dźwięk obejmował też mechaniczny odgłos ramienia manipulatora zbierającego próbki, dźwięk metalowych kół łazika na powierzchni Marsa, a nawet lotu drona. Film został opublikowany przez NASA.

 

Dźwięki marsjańskie mają mocny bas, więc po założeniu słuchawek można to poczuć nieco realniej. Zdaniem naukowców mikrofony będą ważnym narzędziem dla poszerzenia wiedzy o Marsie i innych planetach Układu Słonecznego.


 

Jeden z mikrofonów jest wbudowany w SuperCam. Mikrofon pozwala zbadać, jak dźwięk przemieszcza się po Marsie. Ponieważ atmosfera planety jest mniej gęsta niż ziemska, naukowcy założyli, że wyższe częstotliwości będą trudne do usłyszenia. 

 

Badacze byli zaskoczeni, gdy mikrofon odebrał warkot śmigieł helikoptera Ingenuity z odległości 80 metrów. Oto co udało się nagrać.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj