Helikopter Ingenuity wykonał drugi bardziej odległy lot na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Po udanym eksperymencie z 19 kwietniajuż w trzy dni później śmigłowiec NASA Ingenuity z powodzeniem ukończył swój drugi lot. Trwał on łącznie 51,9 sekundy, podczas których inżynierowie z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, testowali kolejne systemy i wznieśli go na jeszcze wyższy pułap. Nagranie z tego eksperymentu, zostało udostępnione publicznie i możecie zobaczyć je poniżej.


Sterowanie Ingenuity w sposób kontrolowany na Marsie jest znacznie trudniejsze niż latanie samolotem na Ziemi. Chociaż grawitacja Czerwonej Planety wynosi zaledwie jedną trzecią ziemskiej, helikopter unosi się w atmosferze stanowiącej około 1% ziemskiej. Każda sekunda lotu dostarcza mnóstwo danych, które można porównać z przeprowadzanymi wcześniej symulacjami i testami. Podobnie jak w pierwszym teście, łazik Perseverance uzyskał zdjęcia z próby lotu z odległości 64,3 metrów. Dane i fotografie wskazują, że helikopter marsjański przetrwał drugi lot, oraz leciał zgodnie z przewidywaniami.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (4 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Oczywiście wszyscy

Oczywiście wszyscy pobłażliwie traktują fakt, że Mars już nie jest krwiście czerwony. A NASA powinna się z tego gętso tłumaczyć, bo kiedyś zażarcie twierdzili, że światło na Marsie ma takie niezwykłe własności, że niebieski zmienia się w czerwony... Czy zatem NASA łgała czy pracują tam kompletni debile?

Portret użytkownika S

Atmosfera Marsa to około 0,7%

Atmosfera Marsa to około 0,7% atmosfery Ziemskiej. Podaje się też, że gęstość gazów jest tam taka jak na wysokości 30 kilometrów na Ziemi. Maksymalna wysokość jaką pokonał helikopter to 9 kilometrów. Wyżej po prostu powietrze jest zbyt rzadkie by śmigła dały radę unieść maszynę. Ale luzik, latamy na Marsie zdalnie sterowanym helikopterem.

Bezsilne ujadanie "pożytecznych idiotów" z Ministerstwa Prawdy zawsze upewnia mnie, że mam rację. Podziękujcie za to ode mnie drogie "płatne szczekaczki", swoim oficerom prowadzącym i politrukom Biggrin

Portret użytkownika emel

S wrote: Maksymalna wysokość

S wrote:
Maksymalna wysokość jaką pokonał helikopter to 9 kilometrów. Wyżej po prostu powietrze jest zbyt rzadkie by śmigła dały radę unieść maszynę

Po uważnym przyjrzeniu się dospnępnym materiałom może dostrzeżesz różnicę między helikopterami, które na Ziemi przenoszą ludzi, a tym małym urządzeniem. Na zdjęciach nie widać masy obiektu ani prędkości obrotowej wirników, ale te dane z łatwością znajdziesz , by porównać z parametrami helikopterów (np. tego, który na 9km się wzniósł).

Strony

Skomentuj