Łazik Curiosity uszkodzony. Trwają prace nad przywróceniem go do działania na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Inżynierowie z Jet Propulsion Laboratory NASA przełączyli w tym tygodniu zasilanie łazika Curiosity na drugi, zapasowy komputer. Umożliwi to wykonanie szczegółowej diagnozy błędu, który uniemożliwia gromadzenie i przetwarzanie danych od 15 września.

Podobnie jak wiele innych łazików, Curiosity posada dwa komputery po to, aby mogły kontynuować działanie w przypadku wystąpienia usterki. Łazik kontynuuje wysyłanie danych technicznych zbieranych na bieżąco, gdy łączy się z orbiterem przekaźnika.

 

Oprócz tego łazik otrzymuje i wykonuje polecenia, jednak nie może przechowywać danych w pamięci długoterminowej. Obejmuje to dziennik wszystkich działań łazika, których inżynierowie potrzebują, aby postawić diagnozę. Wymiana komputera umożliwi zapisywanie danych i zdarzeń na drugim komputerze.

„Obecnie jesteśmy pewni, że wrócimy do pełnej operatywności, ale jest za wcześnie, aby powiedzieć, jak szybko.” – powiedział Steven Lee, zastępca kierownika projektu Curiosity. – „Działamy w tym kierunku cały czas, aby w pełni zrozumieć podstawową przyczynę problemu i opracować sposoby uruchomienia pierwszego komputera.”

 

Komputer A już w przeszłości wykazywał problemy techniczne. Powodowało to bardzo szybkie wyczerpywanie się baterii oraz brak możliwości sterowania za pomocą komend. Ekspertom udało się zdalnie naprawić błąd i przywrócić pełną operatywność.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Łukasz_Inny

To zdjęcie to FAKE z dwóch

To zdjęcie to FAKE z dwóch powodów:

1. Niby na marsie są lustra łazik podjedzie do takiego i pstryka sobie fotkę ???

2. Widać cień wysięgnika, ale zdjęcie obejmuje korpus łazika na którym nie widać wysięgnika ... po co ten retusz ???

Trochę wyłazi nadgorliwość jak w TVP wycinają nawet to czego nie trzeba Smile

Skomentuj