Naukowcy przewidują wyginięcie jednej czwartej światowej populacji świń

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), oczekuje się, że około jedna czwarta świń na świecie zdechnie w wyniku epidemii afrykańskiego pomoru świń. Epidemia rozprzestrzenia się bardzo szybko i dotyka kolejne kraje.

 

Afrykański pomór świń to choroba wirusowa znana od początku XX wieku, kiedy importowane do RPA domowe świnie otrzymały wirusa od afrykańskiego dzikich świń. W Europie choroba po raz pierwszy przybyła w 1957 roku, a do Ameryki w 1971 roku. Chorobę powoduje wirus, który ma dużą zdolność przetrwania i pozostaje funkcjonalny w szerokim zakresie temperatur, a także jest odporny na suszenie i zamrażanie. Może się utrzymywać przez kilka miesięcy w przetworzonym mięsie i aż do kilku lat w zamrożonych tuszach świń. 

 

W większości przypadków choroba jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ciałami martwych świń. Zaobserwowano również przypadki przenoszenia się wirusa ASF poprzez ukąszenia kleszcza. W ostrej postaci choroba zabija co najmniej 90% zakażonych świń a w przewlekłej formie do 50%. 

 

Szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń nie istnieją, tak jak i skuteczne metody leczenia. Zwykle, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w przypadku wykrycia chorych zwierząt wybija się prewencyjnie wszystkie świnie w gospodarstwie. Na szczęście dla człowieka, choroba ta nie jest niebezpieczna.

 

W 2018 roku duża epidemia afrykańskiego pomoru świń zaczęła się w Chinach. Wkrótce choroba zrobiła się również powszechna w Korei Południowej, na Filipinach i w Wietnamie. W ubiegłym roku w Chinach uśmiercono prewencyjnie sto milionów świń. Plaga dotarła również do Europy Wschodniej, w tym Polski. W Europie Zachodniej epidemia afrykańskiego pomoru świń skończyła się masowym odstrzałem dzików w nielicznych lasach Belgii.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pawel

Kur! a ja to ma się do tego

Kur! a ja to ma się do tego co mówiono wcześniej (nie mogę znaleźć ale na stronie ministerstwa rolnictwa/leśnictwa/łowiectwa albo weterynaryjnego). Na jednej z tych stron na głownej był filmik o asf jeszcze jak było o tym na świeżo i głosno. Sam koleś jakiś wysoko postawiony mówił, że przetworzenie zabija wirusa. To co? Nagle ewoluował? A co z tymi doniesieniemi, że sokołów przerabiał ubite świnie z rzekomym asf na konserwy dla wojska? Może wirus jest też odporny na soki żołądkowe a nowe ogniska przenoszą się raz jak na zdjęciu a dwa jak harcerze po zjedzeniu mieloniki ze świni z asf zostawiają papierzaki po lasach i ryjące za żółędziami dziki na to  przypadkiem wpadną i się zarażąją?

Portret użytkownika Kwazar

Jeśli już jesteśmy przy

Jeśli już jesteśmy przy temacie pomoru świń to powiem,że już wkrótce człowiekowi też to grozi.Powodem jest taka bliska ssakowo wspólna gatukowo anty biotyka odporności co do pomorności.Acha i jesze myszy polegną i h.... a może i ...ch ? Chyba to drugie ? Bo nic nie trwa WIECZNIE.

 

----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję.Dlategoż ...ożeszty !....Ręka sama grzebie w klawiaturze.

Portret użytkownika zenek12345

"Według Światowej Organizacji

"Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), oczekuje się, że około jedna czwarta świń na świecie zdechnie w wyniku epidemii afrykańskiego pomoru świń"

Tak został ten fragment przetłumaczony? Czy tak zostało to ujęte przez WHO??

Skomentuj