Masowy ubój drobiu w Holandii w obawie przed ptasią grypą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Około 190 tysięcy kaczek zostało poddanych ubojowi w Holandii. Władze kraju starają się zapobiec rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy we wszystkich krajach Europy Północnej.

 

Ptasia grypa jest chorobą zakaźną drobiu, a także dzikiego ptactwa. Szczep H5N8 pojawił się w Korei Południowej na początku 2014 roku. Wirus rozprzestrzeniał się w Japonii, Ameryce Północnej oraz Europie, powodując niepokój hodowców drobiu między jesienią 2014, a wiosną 2015 roku.

W ostatnich dniach na ubój zdecydowało się sześć gospodarstw w Holandii po tym, jak odkryto wirus ptasiej grypy w miejscowości Biddinghuizen, około 70 km na wschód od Amsterdamu. Wysoce zakaźny szczep został H5N8 został także odnotowany w Danii, Szwecji, Niemczech oraz Finlandii.

Władze holenderskie nie poinformowały, który ze szczepów wirusa został odkryty w ich kraju. Urzędnicy twierdzą, że wszystkie gospodarstwa rolne w promieniu 3 km od pierwotnego miejsca zidentyfikowania wirusa zostały dokładnie sprawdzone na jego obecność. Nałożono także zakaz transportowania produktów drobiowych w promieniu 10 km.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika keri

W przypadku ptasiej grypy nie

W przypadku ptasiej grypy nie trzeba wprowadzać obowiązku, ludzie sami idą na szczepienia i płacą. A biedniejsi czekają na darmowe pule szczepionek np. dla osób starszych.

Tych osób starszych to nie rozumiem. Całe życie się nie szczepili przeciw grypie, a teraz zgłupieli.

Jak szczepionki są płatne, a jest możliwość zaszczepienia się za darmo, to lecą jak po wygraną w lotka.

Skomentuj