Masowa śmierć kotów w Jekaterynburgu zaniepokoiła wirusologów

Kategorie: 

Tylko w ciągu jednego miesiąca w tajemniczych okolicznościach w Jekaterynburgu zmarło prawie sto kotów domowych. Zwierzęta umierają w ciągu dwóch, trzech dni od objawienia się pierwszych objawów choroby. Początkowo podejrzewano producenta karmy o wypuszczenie na rynek toksycznego produktu.

 

Teraz eksperci są skłonni uwierzyć jednak, że mamy do czynienia ze zmutowanym wirusem panleukopenii. Na razie choroba objawiła się tylko w Jekaterynburgu. Sprawa jest bardzo poważna. W badania zaangażowano wirusologów ds. zakażeń niebezpiecznych dla ludzi – podaje MK.

Jedną z pierwszych, która podniosła alarm, była Ilya Anischenko. W dziwnych okolicznościach utraciła ona swoją ulubioną kotkę Sonię. Kot nagle stracił apetyt i zaczął się dusić. Lekarze postawili wstępną diagnozę „zapalenie jelit”, ale ta była nietrafiona. Zwierzę dostało kroplówkę, ale to nie pomogło. Sonia umarła podczas transfuzji krwi. W tym samym czasie w sieci zaczęły pojawiać się liczne informacje o zdychaniu kotów w Jekaterynburgu.

„Przyjaciele! Nie mogę pozostać na uboczu po śmierci Soni! Musimy pokonać tę plagę! Prosimy o rozsyłanie tej informacji! Zbierajcie dane od właścicieli martwych kotów, ponieważ zagrożenie jest poważne. Wirus zabije wasze zwierzęta! Prawdopodobieństwo śmierci waszego ulubionego kota wynosi 95 %” – zaapelowała na swoim blogu Ilya Anischenko.

17 czerwca ogłoszono wyniki ekspertyzy zwłok jednego z padłych kotów. Sekcję przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego Urga. Badania wykazały, że zwierzę cierpiało na obrzęk mózgu i płuc, niedokrwistość, martwicę nerek oraz inne schorzenia.

„Śmierć nastąpiła z powodu paraliżu ośrodka oddechowego, wywołanego w procesie zakaźnym” – podali eksperci.

W Jekaterynburgu mają do czynienia z wysoce zmutowanym wirusem panleukopenii (nosówka kotów). Niektórym kotom, które zostały zaszczepione, udaje się przeżyć. Najwięcej zakażeń odnotowano w północnej części miasta. Wydaje się, że epidemia w Jekaterynburgu nie ma odpowiednika w świecie.


 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Dorbi

Szkoda kotów bo oprócz tego,

Szkoda kotów bo oprócz tego, ze są bardzo madrymi zwierzętami to ich wymieranie może doprowadzić do rozprzestrzenienia się gryzoni. Właścicielka Sonii zareagowała w ludzki sposób na jej śmierć jak i pozostałych kotów i nie dziwię się, że zareagowała tak emocjonalnie skoro kochała tą kotkę. Zresztą w każdym mieście jak i wiosce tak rosyjskiej jak innych państw graniczacych z Rosją koty były od zawsze szanowane i rozpieszczane. W obwodzie kaliningradzkim i samym Kaliningradzie starsi ludzie opiekują się tymi czworonogami a nie jeden z nich jest ulubieńcem osiedlowym jak i częstym bywalcem pobliskich sklepów. Zresztą nie chodzi tylko o Rosję bo w Polsce także były przypadki tej choroby i całe populacje zwierząt padały. Brak kotów to otwarte wrota dla rozprzestrzeniania się szczurów i myszy co miało ostatnio miejsce w Białymstoku jak i innych miastach Polski. 

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem