Litwa zamierza wybić 20 tysięcy dzików ze względu na afrykański pomór świń

Kategorie: 

Szacuje się, że na Litwie żyje obecnie około 31 tys. dzików. Ekstremalnie planuje się wybicie praktycznie wszystkich knurów. Z powodu afrykańskiego pomoru świń na terytorium Litwy, podjęto radykalne środki, aby zminimalizować skutki epidemii, powiedział premier tego kraju Algirdas Butkevičius, pisze Postimees.

 

Litwini planują odwołać się  do Komisji Europejskiej (KE), aby ta zredukowała straty, poniesione na skutek ograniczenia eksportu żywności i wywozu produktów spożywczych. Litwini nie rezygnują też z budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. Akcja niszczenie dzików potrwa do końca br. Ponadto Jonas Milius, szef Służby weterynaryjnej Litwy, powiedział, że wydatki na polowanie na dziki powinny być pokryte ze środków UE.

„Trudna sytuacja jest w pięciu regionach. W Ministerstwie Środowiska przedstawiliśmy plan redukcji populacji dzików. Na terenie kraju żyje około 31 tys. sztuk tych zwierząt. Musimy zlikwidować wszystkie knury. Populacja dzików zostania zmniejszona do 10 procent” -  powiedział w środę dziennikarzom Butkyavichyus po posiedzeniu rządu.

Koszt wybicia 20 tys. świń oszacowano na kwotę 6,25 milionów litów.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Dorbi

Coś tu nie zgadza się, jak

Coś tu nie zgadza się, jak można stwierdzić, że wszystkie stada dzików sa zarażone tym wirusem. To jakiś absurd i chyba ma służyć jako przykrywka do odstrzału tych zwierząt. Afrykański wirus to może występować w rejonach tropikalnych ale nie w strefie umiarkowanej a tym bardziej w okresie zimy, gdzie obecnie są spore mrozy nawet do -20 C. Wścieklizna na podkarpaciu, afrykański wirus na Litwie? Wybicie wszystkich knurów ma służyć jedynie zapobiegnięciu dalszego rozmnażania się dzików i to jest najbardziej czytelny i przejrzysty wątek tej medialnej nagonki. Może inaczej postawmy pytanie czy my jeszcze jesteśmy ludźmi i jak bardzo dajemy sobą manipulować. 

Portret użytkownika ad vocen

Niestety do Polski ten wrus

Niestety do Polski ten wrus też dotrze.
W moim Kole Łowieckim mówi się o tym już od jesieni ubiegłego roku.Jedyny sposób to fizyczna eliminacja zarażonych osobników a czasami i całych watah.
Przykre ale nie ma innego wyjścia inaczej straty mogą być katastrofalne.
Odbudowa populacji to inny temat.

Portret użytkownika tubylec

Ogłupiały człowiek wytłucze

Ogłupiały człowiek wytłucze na tej planecie wszystko ze strachu przed hipotetycznym wirusem, wczoraj tępili rekiny dzisiaj dziki, a co będzie jutro? śmiertelnie niebezpieczne muszki owocówki? a może skoczogonki-ludojady? brak słów .. mam nadzieję że to już ostatni etap agonii ludzkości, bo zachowuje się jak zarażona wścieklizną - gryzie wszystkich wokół póki nie padnie na swój zapieniony pysk i nie zdechnie.

Portret użytkownika saturas 13

na każdą zarazę kiedyś

na każdą zarazę kiedyś znajdzie się lekarstwo Wszechświat jest cierpliwy ,zegar tyka i nieuchronnie zbliża nas do celu Jakiego to chyba większość wie Ja już nie widzę nadzieii dla ludzi Ta rasa musi odejść

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem