Naukowcy wyjaśnili sposoby transmisji wirusów z nietoperza na człowieka

Kategorie: 

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego w ciągu ostatnich dziesięciu lat, coraz więcej wirusów przechodzi z nietoperzy na ludzi, z łatwością przekraczając barierę gatunkową. Właśnie tym wyjaśnia się ostatnie rozpowszechnienie wirusa Ebola. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings Royal Society B.

 

Listę zwierząt, z których patogeny mogą przejść na ludzi (drób, świnie, itp.), niedawno dopełniły nietoperze. Naukowcy sugerują, że powodem tego jest to, że ludzie zaczęli aktywnie zabudowywać terytorium, gdzie wcześniej osiedlały się te zwierzęta.


Nie jest jasne, w jaki sposób wirusy i bakterie zainfekowały nietoperze, ale proces ten trwa od tysiącleci. Nietoperze żyją w bliskim sąsiedztwie, łatwo infekują się nawzajem. Ale zwierzęta były w stanie rozwinąć w sobie odporność na choroby. Zwierzęta nie umierają, a nawet nadal funkcjonują w normalnym trybie. W tym samym czasie, ich mocz, kał oraz ślina działają jako kanał zakażenia dla innych gatunków.


Na przykład, jeśli koń zjada trawę w pobliżu drzewa, wybranego przez nietoperze, to może zachorować. Po powrocie do stodoły, zaraża inne konie, jak również (z pewnym prawdopodobieństwem) i osoby opiekujące się nim. W ten sposób rozpoczęła się epidemia wirusa Hendra w Australii (powiązanego z niebezpiecznym dla ludzi wirusem Nipah).

 

Główną przyczyną tego zjawiska jest ingerencja w środowiska zasiedlone przez nietoperze. Ludzie wycinają drzewa, na których zwierzęta żyją, a na nowych obszarach budują domy. Poprzedni mieszkańcy nie opuszczają jednak rzadkich drzew, pozostałych na podwórkach. Tępienie nietoperzy nie jest właściwym rozwiązaniem, jak twierdzą naukowcy, ponieważ odgrywają one ważną rolę w ekosystemie całych kontynentów. Tylko odmawiając sobie dotykania tych zwierząt, ludzie mogą ochronić siebie przed ich wirusami.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Rewo-Lucjan

Ten tekst niczego nie

Ten tekst niczego nie udowadnia. Do dziś nie ma dowodów, że ebola jest przenoszona przez nietoperze. Polecam artykół na wolnemedia.net "Nie wszystkie muchy latają". Można się dowiedzieć w jaki sposów choroby przenoszą się z nietoperzy na innych żywicieli. Winne są muchy, które pasożytują na latających ssakach.

Portret użytkownika syriues

No i dobrze,bo my nie

No i dobrze,bo my nie jestesmy na ziemi po to byc cos zabijac,my jestesmy po to zyc.nalezy opiekowac sie ziemia,naszym domem
Zkikwidujmy spaliny zasadzmy wiecej drzew
Badzmy przyjaciolmi a wszystko bedzie dobrze
Zlodzieje zawsze beda wsrod nas.Zlodzieje naszego domu

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem