Temperatura oceanów osiągnęła w 2019 roku rekordowy poziom

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Z przeprowadzonych badań wynika, że temperatura oceanów w 2019 roku była najwyższa w historii pomiarów. Naukowcy ustalili, że oceany stają się coraz cieplejsze z roku na rok, a ocieplenie stale przyspiesza.

 

Międzynarodowy zespół badawczy przeanalizował zmiany temperatur w oceanach, korzystając między innymi z rozmieszczonych po całym świecie 3,8 tysiąca urządzeń, zwanych pływakami Argo. Wszystkie pomiary zostały wykonane między powierzchnią wody a głębokością 2 000 metrów. Następnie porównano dane z lat 1987-2019 z danymi z lat 1955-1986 i ustalono, że w pierwszym okresie, oceany ociepliły się o 450% w porównaniu do drugiego okresu. W ostatniej dekadzie, oceany były najcieplejsze od lat 50. XX wieku, czyli odkąd zaczęto dokonywać pierwszych pomiarów.

 

Temperatura oceanów w 2019 roku była o około 0,075 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia w latach 1981-2010. To tak jakby oceany przyjęły energię równą 228 tryliardów dżuli ciepła. Dla porównania, wybuch bomby atomowej, którą Stany Zjednoczone zrzuciły na Hiroszimę, uwolnił energię około 63 bilionów dżuli.

Główny autor badania Lijing Cheng twierdzi, że ilość ciepła, jaką ludzkość wtłoczyła do oceanów, jest równa energii wyzwolonej podczas eksplozji 3,6 miliarda bomb atomowych, zrzuconych na Hiroszimę. Naukowiec nie ma wątpliwości, że za ocieplenie oceanów odpowiada emisja gazów cieplarnianych, spowodowana działalnością człowieka.

 

Zespół badawczy twierdzi, że już jest źle, co widać chociażby po pożarach w Amazonii, Australii i Kalifornii, a skoro oceany stają się coraz cieplejsze, zjawiska pogodowe w kolejnych latach mogą przybrać na sile.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

No jasne, na pożary wpływ ma

No jasne, na pożary wpływ ma temperatura oceanów :rotfl: Coraz lepsze te uniwerki zajmujące się gwałceniem krów przez byki.

Tymczasem w świecie logiki większa temperatura to większe parowanie, większe parowanie do więcej opadów.

Portret użytkownika Kru

 

 

Od lat około 1970 Układ Słoneczny wszedł w dość spory obłok wodoru, przez który będzie mknął jeszcze około tysiąca lat. Pod wpływem tarcia górne warstwy atmosfery nagrzewają się i co za tym idzie, reszta planety też. Na wszystkich planetach naszego układu słonecznego temperatura rośnie . CO2 jest po to by nas łupić z kasy. I oni o tym dobrze wiedzą. Co innego katastrofa ekologiczna do której rękę przykładamy. Pozdrawiam. 

Portret użytkownika ARTUR

Ale pierdoły , aż oczy bolą

Ale pierdoły , aż oczy bolą od czytania , ludzkość w czasie swojego istnienia nie wytworzyła takiej ilości energii . A teraz dla oszczędnych , kto i za co wytworzył taką ilość nieużytkowej energii , czyżby nikt nie chciał takiej darmowej energii z oceanu ?

Portret użytkownika emel

A w którym miejscu twoje

A w którym miejscu twoje bolące oczy przeczytały, że to energia wyprodukowana przez ludzkość? W większości to energia wytworzona przez Słońce. W powodu większej ilości gazów cieplarnianych, ta energia nie jest wypromieniowywana poza Ziemię, tylko zostaje uwięziona w atmosferze, a stąd trafia do oceanów.

Portret użytkownika nnx

Te stwierdzenia to prawda.

Te stwierdzenia to prawda.

A czy to prawda? hasła które są ważne

hydraty metanu (i wzrost temp. Ziemi) ; ringwoodyt (i wzrost temp. Ziemi) ; heliosfera (i ruch w obszary podwyższonej gęstości plazmy) ; promieniowanie kosmiczne (i jego obecna zmiana) ; Voyager 1 ( i dane po 08.2012)

 

Portret użytkownika Illuminat13

8 A czwarty wylał swą czaszę

8 A czwarty wylał swą czaszę na słońce:
i dano mu władzę dotknąć ogniem ludzi.
9 I ludzie zostali dotknięci wielkim upałem,
i bluźnili imieniu Boga, który ma moc nad tymi plagami,
a nie nawrócili się, by oddać Mu chwałę.
10 A piąty wylał swą czaszę na tron Bestii:
i w jej królestwie nastały ciemności4,
a ludzie z bólu gryźli języki
11 i Bogu nieba bluźnili za bóle swoje i wrzody,
ale od czynów swoich się nie odwrócili.
12 A szósty wylał swą czaszę na rzekę wielką, na Eufrat.
A wyschła jej woda,
by dla królów ze wschodu słońca droga stanęła otworem5.       Duzo sie dzieje i bedzie sie dzialo jeszcze wiecej Bo ludzie w 80 % sa skurwysynami co widac golym okiem nawet w necie Chciwosc pycha falsz obluda to domena gojow [pogan]

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika ronin

siedza sobie takie dwa boczki

siedza sobie takie dwa boczki [z kiepskich] u nas na osiedlu i calymi dniami jedza miecho i pija piwo bo jest za tanie chenie bym zaplacil duzo wiecej za miecho byle by tylko oni musieli ruszyc tylki i isc w koncu do pracy. a co do zmiany klimatu to jest juz za pozno mozemy juz tylko patrzec jak to pieknie tonie.

Portret użytkownika Illuminat13

taki to jest szczesliwy Nie

taki to jest szczesliwy Nie to co ja z kazda kobieta po jednym dziecku Trojca swieta i alimenty Powinno mi jeszcze panstwo placic miesiecznie to minimum trzy tysiace pln Ze z moich madrych zdrowych fizycznie i umyslowo dzieci ktos kiedys wyrosnie Nie jakis elektryk po zawodowce czy kwach pijaczyna po sredniej  Zdrowy ktos Bo jaka jablon takie jablko geny sie licza I chociaz mamusie watle umyslowo jak prawie kazda kobieta To z tego mixu i tak cos wyszlo konkretnego Moglbym byc jak salomon Wink

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Strony

Skomentuj