Przez 10 lat Ziemia wchłonęła ponad 3 biliony ton wody

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i NASA Jet Propulsion Laboratory odkryli, że zmiany klimatu na Ziemi spowalniają globalny wzrost poziomu morza. To kolejna próba naukowego udowodnienia, dlaczego poziom mórz nie wzrasta tak jak oczekiwano, mimo, że rzekomo topnieją lodowce.

 

Zespół naukowców kierowany przez Johna Reagera przeanalizował dane zebrane podczas misji satelitów z serii GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment ), które w latach 2002 do 2014 prowadziły pomiary grawitacji. Ta misja satelitarna miała na celu zbadanie pola grawitacyjnego Ziemi i jego czasowych wahań związanych ze zmianami klimatycznymi. Poszukiwano fluktuacji ziemskiej grawitacji, które powinny zostać wywołane zmianą masy lodowców. Mimo to nie odnaleziono radykalnych zmian, co było bardzo zaskakujące.

Naukowcy próbowali to jakoś wyjaśnić i doszli do wniosku, że klimatyczne i pogodowe zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatniego dziesięciolecia doprowadziły do ​​tego, że kontynenty wchłonęły ponad 3 biliony ton wody. Według autorów, tym samym o 20% spowolnił wzrost poziomu morza. Uczeni uznali, że ziemia zachowuje się jak gąbka, czego wcześniej na taką skalę nie przewidziano, a co wprowadza też nową zmienną w budowaniu przyszłych modeli klimatycznych.

Zdaniem specjalistów zyskiwanie wody przez kontynenty zaobserwowano na skalę globalną i jak wynika z komunikatu prasowego NASA, w sumie lądy w ostatniej dekadzie, wchłonęły ekwiwalent wody, która znajduje się w  siódmym największym jeziorze świata jeziorze Huron. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma Science.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika debaucher

No tak...logiczne.Lodowce

No tak...logiczne.Lodowce topnieją,poziom oceanu się podnosi...tylko jakoś tego nie widać.
Co się stało z nadmiarem wody? Tak trafiliście Smile Nasza matka Ziemia "wchłonęła" ! Zaczynam obawiać się o górników Lol
Ziemia jak gąbka...

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Portret użytkownika edek

Nie idzie o żadną gąbkę tylko

Nie idzie o żadną gąbkę tylko o eksperymenty nuklerane, i HAARP, które powodują pękanie Ziemi. Logiczne, że woda będzie przez te pęknięcia uciekać wgłąb Ziemi...To już wiedziałem kilka lat temu, niepotrzebni do tego żadni pseudonaukowcy....

Portret użytkownika Wojox

No to ciekawe ile też tej

No to ciekawe ile też tej wody odparowało?
Może tyle samo?
Za co oni biorą pieniądze? Za bajanie i kombinowanie?
A prawdziwych naukowców odsuwa się w siną dal jeżeli odkrywają prawdę i głośno o tym mówią...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika ciastek

Może niebawem zaczną wiązać

Może niebawem zaczną wiązać coraz częstsze występowanie sinkholi na świecie z wchłanianiem wody przez ziemię i może zaczną wyznaczać tereny w których jest największa możliwość wystąpienia takowych. Nic w przyrodzie nie ginie i na wszystko jest jakieś logiczne wytłumaczenie.

Portret użytkownika brutal

moje naukowe odkrycie

moje naukowe odkrycie pochłania bardzo dużo pieniedzy i jeszcze więcej będzie pochłanialo a mianowicie :ile ludzi było 10 lat temu a ile jest teraz ? i ile każdy człowiek spozywa i marnuje wode ,tam gdzie wody był brak ,nadal jest jej brak ! i takie to własnie pier....nie naukowców.rozwiązanie jest proste dowalic cene wody i ludzie nauczą się oszczędzac ,bo marnotrawstwo jest prze olbrzymie.

Portret użytkownika X

gdyby wszystkich ludzi

gdyby wszystkich ludzi wrzucić do jeziora Loch Ness, to z trudem by je zapełnili.
Tak naprawdę wcale nie jest nas dużo - jedynie sprawiamy takie wrażenie zniszczeniem jakie robimy.
 
3 biliony brzmi groźnie, ale jezioro Huron nie jest wcale wielkie. Ta woda równie dobrze może być ukryta w oceanie indyjskim (jako efekt obniżenia dna i podtapiania wysepek).
W sumie jedna wielka podziemna kawena by to pomiesciła.
 

Skomentuj