Odtworzono dziwne dźwięki wiatru słonecznego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wiatr to zjawisko, które zna każdy, ale nie wszyscy wiedzą, że wieje on również w przestrzeni kosmicznej. Różnica jest tylko taka, że wiatr na Ziemi wywołują ruchy powietrza, a ten w kosmosie to emisja plazmy ze Słońca. Naukowcy postanowili zbadać jak brzmi wiatr słoneczny.


Stała emisja naładowanych cząstek elementarnych zwana wiatrem słonecznym to strumień stale napierający na ziemskie pole magnetyczne. W zależności od pogody kosmicznej napór ten odbywa się z różną intensywnością. Naukowcy postanowili jakoś usłyszeć jego wycie. Okazało się, że przemodulowany w odgłos zapis wiatru słonecznego brzmi niemal jak huragan. 

 

Było to możliwe dzięki sondzie kosmicznej Solar Probe Parker, należącej do NASA. Jak można się przekonać na poniżej załączonym nagraniu, wiatr słoneczny słychać jako ćwierkania, piski i szelesty. Naukowcy zarejestrowali najpierw częstotliwości i amplitudy fal plazmowych, a potem przekształcili je na fale dźwiękowe

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vv vv

... dzwięki wiatru

... dzwięki wiatru słonecznego,  ... w kosmosie to zwykły a nie dziwny wynik tarcia umasowinych już cząstek plazmy słonecznej o eter,.. o fale kwantów eteru, czyli o fale czasoprzestrzeni naszego świata,... przepływ, przebieg, a właściwiej kroczenie  bezmasowych fotonów i neutrin poprzez eter,,.. poprzez jego fale..poprzez poszczególne kwanty eteru i jego falę,.. jest nie tylko bezdźwięczny,  bezkolorowy, ale również bezstratny pędowo i energetycznie.. 

Skomentuj