NASA potwierdza, że oficjalnie rozpoczął się nowy cykl słoneczny

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Podczas specjalnej konferencji „Solar Cycle 25 Prediction Panel”, zespół ekspertów z agencji NASA i NOAA ogłosił rozpoczęcie nowego 25. cyklu słonecznego. Badacze ustalili, że nowy cykl rozpoczął się w grudniu 2019 roku, gdy nasza gwiazda znajdowała się w tzw. minimum słonecznym.

 

Ludzkość od tysięcy lat prowadzi obserwacje Słońca. Jednak pierwsze dokładniejsze badania rozpoczęto w pierwszej połowie XVII wieku. Galileusz był jednym z pierwszych astronomów, którzy korzystali z teleskopów do obserwacji Księżyca, planet i gwiazd, w tym naszego Słońca.

 

Pierwszy cykl słoneczny został opisany przez Rudolfa Wolfa. Szwajcarski astronom na podstawie danych archiwalnych wskazał na cykl w latach 1755-1766. Naukowcy rozpoznają poszczególne cykle na podstawie zmian zachodzących w atmosferze Słońca. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak zmiany w ilości i wielkości plam słonecznych, czy intensywność promieniowania. Każdy cykl cechuje się maksymalną aktywnością Słońca, która następuje po 3-5 latach od rozpoczęcia nowego cyklu, oraz minimalną aktywnością, którą obserwuje się na końcu i na początku każdego cyklu.

Niejedna osoba mogłaby się zastanawiać, dlaczego specjaliści dopiero dziś ogłosili rozpoczęcie 25. cyklu słonecznego. Ze względu na nieprzewidywalność naszego Słońca, naukowcy bardzo dokładnie analizują dostępne dane, śledząc ogólny trend na przestrzeni wielu miesięcy i zwlekają z oficjalnym ogłaszaniem nowego cyklu, aby mieć pewność, że ich przewidywania są dokładne. Dziś przypuszcza się, że ze względu na stosunkowo łagodny 24. cykl słoneczny, Słońce w 25. cyklu również powinno być dość spokojne.

 

Choć poszczególne cykle są bardzo dokładnie rejestrowane, wciąż tak naprawdę nie potrafimy z całą pewnością stwierdzić, jakie mechanizmy za nimi stoją. Pewne zachowania możemy przewidzieć na podstawie zmian w polach magnetycznych. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze obserwacje i przyszłe odkrycia pozwolą lepiej przewidywać gwałtowne wybuchy na Słońcu, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzkości i całej ziemskiej elektroniki.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj