Gigantyczna kurtyna zimnej plazmy znajduje się wysoko nad Ziemią

Kategorie: 

Satelity ESA do badania wiatru słonecznego - Źródło: J. Huart, ESA

Chmury "zimnej plazmy" dotarł do górnych warstw atmosfery Ziemi, i rozpościerają się, co najmniej do jednej czwartej odległości do Księżyca.  Ustalenia potwierdzają nowe dane, które wpłynęły z grupy europejskich satelitów. Ziemia wytwarza zimną plazmę, czyli powolne naładowane cząstki na skraju przestrzeni, gdzie światło słoneczne dzieli elektrony z atomów gazu, pozostawiając jedynie ich dodatnio naładowane jądra.

 

Naukowcy podejrzewają, że te cząstki mogą być trudne do wykrycia, ale wywierają istotny wpływ na kosmiczną pogodę. Odkrycie to jest tak zaskakujące, że niektórzy naukowcy żartują sobie twierdząc, iż odkrycie wielkiej chmury plazmy nad Ziemią to tak jakby odkryć oceany i stwierdzić, że muszą mieć jakiś wpływ na nasz klimat. 

 

Uczeni wiedzieli już wcześniej, że zimna plazma istniała w jonosferze, około 100 km nad Ziemią.  Ale niewielu z nich szukało chmury aż 20 000 do 100 000 km od powierzchni naszej planety. Udało się to ustalić dzięki czterem należącym do ESA satelitom wystrzelonych w ramach projektu Cluster II. Rozmieszczone są one na eliptycznej orbicie mniej więcej w połowie między Ziemią i Księżycem. Ich celem jest dokładne zbadanie zjawiska wiatru słonecznego. Satelity wchodząc w plazmę wywoływały falę uderzeniową, która była wykrywana, jako anomalia.

 

Teraz czas najwyższy na to, aby udoskonalić modele komputerowe stosowane w przewidywaniu pogody kosmicznej. Odkrycie istotnego czynnika kształtującego procesy zachodzące przy zderzeniu wiatru słonecznego z ziemską magnetosferą i emisjami zimnej plazmy powoduje konieczność uzupełnienia teorii stosowanych do tej pory.

 

 

Źródła:

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Cluster_overview2

http://news.nationalgeographic.com/news/2012/01/120126-solar-storm-cold-plasma-earth-space-science/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika tomas

A mowilo sie ludzia ze Ziemia

A mowilo sie ludzia ze Ziemia dostanie ochrone na czas przelotu Nibiru , pewnie ze tej plazmy tam nie bylo i teraz dopiero ja odkryto , bopojawila sie tuz przedz koncem roku. Moze wiecie albo nie ale Nibiru smignela kolo Ziemi i leci teraz w strone Slonca. te meteory spadajace na Ziemie to jej "dzieci" a te komety to jej "przyjaciolki"  Ciekawe czy ISON to nibiru a moze Panstarss  chyba ze nie mowi sie nic na ten temat. Wystarczy zmienic nazwe a wszyscy juz sa spokojni...

Portret użytkownika buk

Jeśli ktoś oficjalnie

Jeśli ktoś oficjalnie przyzna, że nie lubi pierogów, to należy, rzecz jasna stosując twoją logikę założyć, że ponad 7 mld ludzi nie lubi pierogów? No tak, przecież to oczywiste, nie było pytania...

Portret użytkownika rybka 1286

artykuł ciekawy,bo szka się

artykuł ciekawy,bo szka się czegoś co istniało miliony lat temu w kosmosie a nie zna sie tego co wokól ziemi jest :)co do powodzi to na bugu woda na pół wałów i rzeka brok,liwiec i krznapodtapia ale o tym cicho tylko wisła i kępa polska.

Portret użytkownika ZBIAL

W Australii może tak, a u nas

W Australii może tak, a u nas by pomogło batem po grzbiecie meteorologów.
Opady w trakcie EURO byly oczywiste. A ja jestem zwykły sobie cymbał wędkarz, ktory w dzieciństwie jeździł 80 km na ryby rowerem. Jak się walnąłem co do pogody, to jechałem na darmo. Taki prof jak sie walnie z prognozą powinien dostawać rowerek i też jechać na przejażdżkę 80km  w jedną stronę. To oczy i rozum szybko otwiera, a jednocześnie kara wychodzi mu na zdrowie Smile

Strony

Skomentuj