Niski poziom wapnia i potasu wskazuje na poważną chorobę

Kategorie: 

Źródło: tg

Lekarz rodzinny napisał na portalu zdrowia (Med24) o ważnej roli, jaką żywienie odgrywa w leczeniu kamieni nerkowych. Większość ludzi wie, jak uniknąć pierwotnego tworzenia się kamieni, ale niewiele wiadomo na temat zapobiegania nawrotom choroby.

 

Badanie wykazało, że niska ilość wapnia i potasu w diecie jest ważnym czynnikiem ryzyka zarówno tworzenia kamieni nerkowych, jak i nawrotów objawów.

 

Badaniem objęto 411 pacjentów z pierwotnymi objawami kamicy nerkowej. W wyniku obserwacji, która trwała ponad cztery lata, u siedemdziesięciu trzech pacjentów doszło do nawrotu choroby.

 

Okazało się, że jeśli ilość wapnia otrzymywanego z pożywienia utrzymywała się poniżej 1200 mg dziennie, ryzyko rozwoju kamieni nerkowych było wyższe.

 

Ponadto przyjmowanie płynów poniżej 3400 ml dziennie oraz mała ilość potasu, kofeiny i fitynianów w diecie wiązało się z pojawieniem się pierwotnych objawów kamicy moczowej. Fityniany to przeciwutleniacze występujące w pełnych ziarnach i orzechach, które zwiększają wchłanianie wapnia i wydalanie wapnia z moczem.

 

Jednak nawrót kamicy był związany nie tylko z niskim poziomem wapnia. Kiedy dane zostały skorygowane o wskaźnik masy ciała, spożycie kalorii i spożycie płynów, stwierdzono, że niski poziom potasu w diecie również prowadzi do tych samych problemów.

 

Dieta bogatsza w wapń jest bezpośrednio związana z wyższym pH moczu, a cytrynian tworzy w moczu ładunek alkaliczny, co pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni szczawianowych. Pokarmy bogate w potas mają również większą zawartość płynów, cytrynianów i fitynianów, co z kolei pomaga zapobiegać kamieniom nerkowym.

 

Zaleca się spożywanie do 1200 mg wapnia dziennie, a także wybieranie pokarmów bogatych w potas – zwłaszcza owoce i warzywa. Przestrzeganie tych zaleceń pomoże zarówno zmniejszyć ryzyko początkowego powstawania kamieni nerkowych, jak i zapobiec ewentualnemu nawrotowi choroby.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Wszystko to jest oczywiste

Wszystko to jest oczywiste dla człowieka, który jest świadomy potrzeb swojego organizmu - świadomy a nie nauczony co i ile jeść powinien. Ale co tu ma z tym wspólnego kofeina ? Dlaczego jej niskie spożycie sprzyja tworzeniu się kamicy nerkowej ? Być może chodzi o jej "zbawienny" wpływ na rozszerzanie naczyń włosowatych także w nerkach co sprzyja ich lepszemu przepłukiwaniu ?

Ps. Kofeinę spożywam codziennie.  Jak ktoś nie lubi kawy (np. ja) a energetyków woli nie pić, można "jeść" syntetyczną kofeinę np. w tabletkach "Etopiryna" (pół tabletki dziennie) lub ją kupić (kofeinę) w proszku przez internet - to tylko dla obeznanych z dawkowaniem i posiadających laboratoryjną wagę do odmierzania. 

Osobiście "uwielbiam" energetyki.. im tańszy tym lepszy.. więcej składników np. Fire Up - litrowa butla za ~ 3zł. Optymalna dzienna dawka to ok. 100g.

Skomentuj