Patogeny w mleku i mięsie krów mogą przyczyniać się do rozwoju raka

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy sugerują, że infekcja drobnoustrojami chorobotwórczymi występuje już w pierwszym roku życia człowieka. Czy mleko krowie może powodować raka? Stanowisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Haralda zur Hausena i jego kolegów z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ), wywołało ostatnio spore zamieszanie, pisze Augsburger Allgemeine.

 

Naukowcy odkryli w mleku krowim i wołowinie wciąż nieznane patogeny, które mogą powodować przewlekłe zapalenie jelita grubego. Stoi za tym wysokie ryzyko raka jelita grubego i, być może, raka piersi i prostaty. Zdaniem naukowców w krajach o wysokim spożyciu mleka i wołowiny wskaźniki raka jelita grubego są wysokie.

 

Zespół zur Hausena zbadał krew setek europejskich krów mlecznych i mleko oraz produkty mleczne z supermarketów. Naukowcy pobrali również próbki krwi od zdrowych ludzi i pacjentów z rakiem jelita grubego. Wynik, ich zdaniem, jest oczywisty. Patogenne mikroorganizmy znaleziono nie tylko w produktach zwierzęcych, ale także w badanych komórkach ludzkich. Jak dotąd nie ma żadnych bezwarunkowych dowodów, że te patogeny są przyczyną rozwoju nowotworów.

Naukowcy sugerują, że infekcja drobnoustrojami chorobotwórczymi występuje już w pierwszym roku życia człowieka, ponieważ układ odpornościowy jednorocznego dziecka nie jest wystarczająco silny. Na tej podstawie zalecają karmienie niemowląt mlekiem matki przez okres do jednego roku i radzą, aby nie podawać zbyt wcześnie produktów z mleka krowiego. Rezygnowanie z mleka krowiego i wołowiny w wieku dorosłym jest bezużyteczna. Dojrzali ludzie infekcje patogenami mają już za sobą.

 

Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka (BfR, Niemcy) uważa jednak twierdzenie Haralda zua Hausena i jego kolegów za przedwczesne, twierdząc, że jest jeszcze zbyt mało danych do wyciągania wniosków.

 

Wersja o rakotwórczych właściwości poszczególnych składników mleka jest nadal na początkowym etapie badania. Według niezależnych ekspertów, pilnie potrzebne są dalsze badania dla zakaźnych środków mlecznych i poszukiwanie rozstrzygających dowodów na to, w jakim stopniu patogeny te wpływają na ryzyko zachorowania na raka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika martin

cholera tez to zauwazylem juz

cholera tez to zauwazylem juz rok temu i pytalem kumpli czy tez to widza, dzieki za komentarz myslalem ze jestem sam z ta obserwacja.

 podejrzewam ze widmo przesuwa sie w kierunku UV albo wiecej UV dociera do powierzchni, albo... sloneczko nam sie konczy i nadchodza ciezkie czasy... Ostatnio lecialem smaolotem i szyba od strony slonca nagrzala sie tak ze sie oparzylem. No nie kojarze takiej sytuacji w poprzednich latach...

Portret użytkownika Waligród

Słońce dociera do nas z

Słońce dociera do nas z większą siłą, bo ziemia potrafi jako samodzielna świadomość wybierać jaką energia zostaje odbita od atmosfery, a jaka zostaje wpuszczona. Obecnie słońce mocno przypieka. Tam, gdzie ludzie nie szanują ziemi i żrącą się między sobą będzie z nich popiół. U mnie od dłuższego czasu codziennie są chmury i chronią przed ekstremalnym słońcem. Jednak susze na pewno dotykają teraz wiele krajów tym bardziej, że pod słońcem jest teraz jak pod grzałką.

Skomentuj