Dieta roślinna zmniejsza ryzyko raka okrężnicy u mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy przeanalizowali dietę i styl życia łącznie 170 tys. mężczyzn i kobiet na przestrzeni prawie 20 lat i doszli do wniosku, że dieta roślinna ma znaczący wpływ na profilaktykę raka jelita grubego. Tymczasem pozytywny związek zaobserwowano tylko u mężczyzn, ale nie u kobiet.

 

W badaniu wzięło udział prawie 80 tys. mężczyzn i ponad 90 tys. kobiet różnych ras. Wcześniejsze prace wielokrotnie wykazywały korzyści diety roślinnej w zmniejszaniu ryzyka raka jelita grubego, dlatego naukowcy postanowili szczegółowo zbadać wpływ jakości żywności na ten trend.

 

Okres obserwacji uczestników wynosił prawie dwadzieścia lat. Zdrowa żywność obejmowała produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, oleje roślinne, a mniej zdrowa żywność obejmowała przetworzone zboża, mięso i drób, produkty mleczne, jaja, soki i inne napoje z dodatkiem cukru.

 

Pod koniec badania policzyli liczbę przypadków raka jelita grubego wśród uczestników i porównali je z dietą, biorąc pod uwagę szereg ważnych kryteriów, tj. rasę, historię medyczną, palenie tytoniu, spożycie alkoholu, spożycie witamin, poziom aktywności fizycznej i kilka innych czynników. Dieta roślinna zmniejszała ryzyko raka jelita grubego u mężczyzn o 20 - 24%, w zależności od rasy.

 

Najbardziej znaczącą taką dietą była profilaktyka raka okrężnicy i odbytnicy. Jednocześnie badanie nie wykazało istotnego wpływu diety na ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu u kobiet. Jak dotąd naukowcy nie mogą jednoznacznie stwierdzić, dlaczego pozytywny efekt diety występował tylko u mężczyzn.

 

„Wydaje się, że bogata w przeciwutleniacze dieta roślinna zmniejsza ryzyko poprzez tłumienie przewlekłego stanu zapalnego związanego z rakiem, a mężczyźni są bardziej podatni na to ryzyko” – wyjaśniają eksperci.

 

Podczas gdy badania będą kontynuowane, autorzy zalecają, aby mężczyźni dostosowali swoją dietę tak, aby zawierała więcej pokarmów pochodzenia roślinnego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

Moim zdaniem należy jeść

Moim zdaniem należy jeść wszystko co jest jadalne i olać takie gadanie. Jakby nie patrzeć jeśli dojdzie do wojny albo innej katastrofy to i tak nie będziesz mógł wybrzydzać. A na pewno coś się stanie bo ostatnio wszystkie znaki na ziemi i w niebie na to wskazują.

Portret użytkownika janek24

..... Moj Ojciec, miesożerny

..... Moj Ojciec, miesożerny 80 lat

moja tesciowa ... miesożerna , nie bedzie jesc trawy bo nie jest baranem 84 lata

moj tesc zmarl majac 86 lat...gotował sobie skrzydelka az sie rozgotowały

pozdrawiam roślinożernych

 

Portret użytkownika Q.

Gdy kał nie zalega w jego

Gdy kał nie zalega w jego zakamarkach i nie tworzą się złogi przywierające do ścianek jelita to i ryzyka nowotworu nie ma. A rośliny jak wiadomo zawierają błonnik i włókna które działają jak "szczotka zmiotka" pomagając usunąć wszystko co tam się znalazło. Ale najważniejsze jest by pokarm zawierał wszystkie składniki niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania - czyli w przypadku ludzi był różnorodny.. od orzechów, przez liście (kapusta itp.), owoce i warzywa aż do mięs. Najwięcej tego co najlżej strawne a najmniej tego co najcięższe czyli czerwonego mięsa i tłuszczy. W jelicie grubym resztki pokarmowe zostają odwodnione i jeśli za mało zjada się pokarmów "wilgotnych" czyli roślinnych oraz za mało pije - to kał ulega takiemu wysuszeniu, że tworzą się grudy co tworzy zaparcia a to prosta droga do problemów w tym miejscu. Warto też pamiętać o probiotykach czyli o co dziennej porcji: maślanki, jogurtu lub kwaśnego mleka. Bo bez tych symbiotycznych bakterii żaden układ pokarmowy się nie obejdzie. I na koniec wskazówka: jeśli w przeciągu 20..30 min. po przebudzeniu nie czujesz potrzeby defekacji znaczy to, że już jest tam pewien zator.. i trzeba wprowadzić pewne zmiany żywieniowe.

Skomentuj