Naukowcy opracowali biosensor, który wykrywa niebezpieczny poziom koronawirusa w powietrzu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

System analizuje jakość powietrza i pozwala wykryć wirusa w pomieszczeniach, tj. w domach, transporcie, instytucjach publicznych itp. Obecnie prototyp jest testowany w ramach badań w szpitalu.

System został opracowany przez zespół naukowców z Politechniki w Walencji i Uniwersytetu w Walencji we Włoszech. Eksperci zaprojektowali bardzo czuły bioczujnik, który stale monitoruje stężenie SARS-CoV-2 w aerozolach środowiskowych i wykrywa niebezpieczne stężenia wirusa. Rozwój systemu jest opisany na stronie internetowej Stowarzyszenia Uniwersytetów Walencji RUVID.

„Czujnik wykorzystuje specyficzne przeciwciała, które mogą wykrywać SARS-CoV-2 w powietrzu” - powiedziała Angel Makeira, profesor na Wydziale Chemii i dyrektor Instytutu Rozpoznawania Molekularnego i Rozwoju Technologicznego w Uniwersytecie w Walencji.

System wysyła sygnał, jeśli wykryje stężenie wirusa, które może zaszkodzić człowiekowi. Zespół przeprowadził wstępne badania z użyciem cząstek wirusopodobnych (VPL) opracowanych przez Wydział Biochemii i Biologii Molekularnej (Instytut BIOTECMED) Uniwersytetu w Walencji. Naśladują one wirusa, ale nie zawierają jego genomu, to znaczy nie są zaraźliwe.

 

Twórcy wyjaśnili, że biosensor jest w stanie rozpoznać je jako koronawirusa przy użyciu przeciwciał i odpowiedzi immunologicznej organizmu, ponieważ cząsteczki podobne do wirusa SARS-CoV-2 zawierają jego cztery białka strukturalne. Prototyp przechodzi obecnie testy w klinice. Na podstawie wyników oceny naukowcy określą skuteczność biosensora i opracują system działań, które pomogą zmniejszyć ryzyko infekcji w szpitalach, a także ochronią pacjentów i personel medyczny.

 

Naukowcy twierdzą, że rozwój jest obiecujący, ponieważ można go wykorzystać do zapobiegania Covid-19 bez przeprowadzania testów PCR, które analizują jakość powietrza w zatłoczonych i potencjalnie niebezpiecznych pomieszczeniach. Czujnik powinien szybciej określić stężenie wirusa, czyli będzie w stanie ochronić więcej osób. Ponadto ma być niedrogi i łatwy w użyciu.

„Nie ma obecnie na rynku technologii takiej jak ta, którą opracowaliśmy na poziomie prototypu, a w niedalekiej przyszłości może ona stać się„ wirometrem”” - podsumował David Jimenez - Romero, profesor na Politechnice w Walencji.

Zdaniem autorów projektu urządzenie może znaleźć zastosowanie we wnętrzach takich jak domy, sale lekcyjne, restauracje, kina czy transport.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt