Laureat Nagrody Nobla tworzy na bazie grafenu powłokę koronawirusa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Laureat Nagrody Nobla Konstantin Novoselov i jego koledzy z Schaffhausen Institute of Technology (SIT) w Szwajcarii stworzyli powłokę na bazie grafenu, która inaktywuje 90% cząstek nowego typu koronawirusa, wirusa grypy i innych patogenów.

O nowej technologii filtracji poinformowano o tym na internetowej konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie SIT.

„Obecnie pracujemy nad stworzeniem nowych funkcjonalnych materiałów, które mogą reagować na zmiany w środowisku zewnętrznym i zmieniać ich strukturę. Próbowaliśmy wykorzystać je do walki z koronawirusem, tworząc powłokę opartą na dwuwymiarowych materiałach i polielektrolitach, które mogą niszczyć wirusy” – powiedział Novoselov.

Materiały te to specjalna forma grafenu - dwuwymiarowy rodzaj węgla. Mogą reagować na zbliżanie się cząstek koronawirusa lub innych patogenów i zmieniać ich strukturę, w wyniku czego płaszcz białkowy patogenu zaczyna się rozpadać.

„To jest przykład tego, jak interakcja między nauką a biznesem pomaga przyspieszyć postęp rozwoju od laboratorium do ich powszechnego praktycznego zastosowania. Bez uwagi, którą zaczęto zwracać na naukę w związku z koronawirusem, byłoby to prawie niemożliwe ”- powiedział Novoselov.

Wydajność tej powłoki została przetestowana przez Novoselova i jego współpracowników z SIT, monitorując jej interakcję z roztworami zawierającymi cząsteczki SARS-CoV-2 i różne szczepy grypy. Eksperymenty wykazały, że około 90% cząstek patogenów zostało zniszczonych. Dzięki temu podobną postać grafenu można wykorzystać do zwalczania rozprzestrzeniania się infekcji.


 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Dobre już dobre .. wirus był

Dobre już dobre .. wirus był jest i będzie ale wciąż epidemii nie widać , nikt nawet nie smarka ani nie kicha nie mówiąc już groźniejszych objawach . W mojej rodzinie aby jedną ciotkę zaatakował i tak się "pochorowała" , że przez całe dwa dni leżała w łóżku po czym wstała i się wzięłą za robotę (test wyszedł jej pozytywny). Ale co się wzbogacą pewne określone kręgi to ich ! Ktoś książkę napisze , pracę magisterską wyskrobie ,doktorat zrobi  ,na szczepionkach też się nieźle firmy obłowią (w tym logistyczne) jedynymi na "minusie" będziemy MY zwykli ludzie , a wirus w końcu sobie zmutuje do niegroźnej formy (jak to zwykle bywa) i życie potoczy się dalej. 

Portret użytkownika Быдлошевский Л.З.

"piniyndzy" ni ma na szpitale

"piniyndzy" ni ma na szpitale ?

https://www.youtube.com/watch?v=zLtTeSIA4Es

W 2017 r. Michal Sumlinski w swojej ksiazce utrzymanej w narracji lubelskiego szefa ABW pisze, ze powyzszy po 15 latach „sluzby“ ojczyznie socjalistycznej przeszedl w stan „spoczynku“ przytulajac 7000 zl miesiecznie i to dozywotnio. Oznacza to ze ten Polak Patriota po studiach ukonczonych w wieku 25 lat w wieku lat 40 (!) przeszedl na „emeryture“. Czyli zakladajac, ze ten Prawy i Sprawiedliwy pozyjedo 80 lat (no bo sie nie napracowal przeciez zbytnio) to „przytuli“ za te 40 lat dokladnie 3 360 000 zlotych czyli 1 000 000 USD tj . Jeden Milion Dolarow USA ?

Zakladajac ze za te 15 lat budzetowej "sluzby"zarobil 10 000 zl/mies x 12 mies. X 15 lat czyli 1 800 000 zlotych od ktorych to skladka na emeryture w wysokosci nawet 50 % do ZUS przez podatnika czyli mnie z wami odprowadzona zostala czyli 900 000 zlotych to porownujac te zaplacone 0,9 miliona do tych ponizej wyliczonych 3 360 000 otrzymujemy stosunek prawie jak 1:4 przy ktorych to 1:4 jakies goшniane dzwignie finansowe czy inne "Amber Goldy" szajsem niewinnym sa ?

A takich zasluzonych Emerytow-Budzetnikow jest gdzies kilkaset tysiecy ktorzy w wieku max. 50 lat a wielokrotnie duzo, duzo wczesniej jak wojsko, policja, straz pozarna, wieziennictwo czy sluzby celne a wiec na te kilkaset tysiecy ten nadwislanski „suweren“ w pocie swojego malowartosciowego czola i przypierдalac musi dozywotnio czyli do 67 lat niczym niewolnik jakis wprawdzie nie przykuty lancuchami widocznymi jak jego rzymski kolega ale niewidocznymi lancuchami to z pewnoscia wielka ?

P.S.

Powyzsza "tabliczke mnozenia" dedykuje tym duszom biednym i bezrozumnym ktore to na forach internetowych jak jakies demony przedpotopowe wyja i slinia sie na "500 +" dla polskich dzieci ze niby asocjalne pisowce te pieniadze przepija i konstytucja i demokracja zagrozone bardzo beda Smile

Autor: Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Skomentuj