NASA pokazała, jak przez ostatnie 20 lat zmieniło się życie na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała film, w którym w ciągu kilku minut pokazano, jak zmieniło się życie na naszej planecie w ciągu ostatnich 20 lat. 

 

Nagranie pokazuje Ziemię widzianą za pomocą satelitów NASA. Uwieczniły one jej sezonowe zmiany, co można nazywać nieco na wyrost pulsem naszej planety. Widać na nim, jak pokrywa śnieżna na biegunach północnym i południowym okresowo rośnie i maleje. To samo, tylko na zielono, dzieje się z częściami Ziemi zwykle pokrytymi roślinnością. 

 

Ta wyjątkowa wizualizacja została stworzona przy użyciu obrazów z różnych satelitów. Wykorzystano jednak w szczególności urządzenie SeaWiFS, uruchomione przez NASA w 1997 r. Jest to satelita, który zbiera dane o życiu oceanicznym. Oprócz tego, wykorzystano również przekazy z satelitów meteorologicznych, takich jak Terra, Aqua i Suomi NPP.

 

Dzięki technologii satelitarnej naukowcy monitorują, jak zmieniło się życie roślin w ciągu ostatnich 20 lat. Śledzi się to, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób ekosystemy reagują na zmieniające się warunki klimatyczne. 

 

Badania wykazują na przykład, że wzrost temperatury powierzchni morza utrudnia życie fitoplanktonowi, czyli organizmom fotosyntetycznym żyjącym w wodzie. Oznacza to, że w oceanie będzie również mniej organizmów zdolnych do pochłaniania dwutlenku węgla. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Itzsak del port crater

Przecież wszystko się zmienia

Przecież wszystko się zmienia co jest w ruchu,dzisiaj  jest tu gorąco a za np. 10 tysięcy lat będzie tu zmarżlina,te wszystkie teorie o ocieplaniu klimatu są dla frajerów, którzy mają pół mózgu i będą płacic za co2 w atmosferze.

Skomentuj