Niesamowite zdjęcia tranzytu Księżyca na tle Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Tranzyt, czyli moment przejścia jednego ciała niebieskiego na tle dużego, to bardzo pożyteczne zjawisko. Dzięki temu ziemscy astronomowie nauczyli się wykrywać planety pozasłoneczne. NASA opublikowała właśnie sekwencję zdjęć nietypowego tranzytu - Księżyc przechodził na tle Ziemi.

 

Zdjęcia zostały wykonane z odległości około 1,6 miliona kilometrów od Ziemi i wykonał je satelita DSCOVR (Deep Space Climate Observatory). Taki widok jest osiągalny tylko z przestrzeni kosmicznej. Co ciekawe przechodzący na tle Ziemi Księżyc pokazuje swą niewidoczną stronę i dlatego obrazy te wydają się jeszcze bardziej niesamowite.

Źródło: NASA

Zdjęcia zostały wykonane 16 lipca bieżącego roku. Księżyc przysłania powierzchnię naszej planety przesuwając się nad Pacyfikiem, w pobliżu Ameryki Północnej. W lewym górnym rogu zdjęcia jest Biegun Północny. Zaskakujące jest też to jak bardzo jasna jest Ziemia w porównaniu do Księżyca. Trzeba też przyznać, że nasza planeta posiada naprawdę dużego satelitę w stosunku do własnej wielkości.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ja z kosmosu

Wielkość względna obu ciał

Wielkość względna obu ciał może się zmieniać w zależności od tego jaka jest odległość aparatu od ciała bliższego. Mam to sprawdzone osobiście naocznie na modelach Ziemi i Księżyca, gdzie za Ziemię robiła piłka do koszykówki, a za Księżyc piłka do tenisa. Więc są realne różnice wielkości na zdjęciu z tego artykułu albo z nowszego na tym portalu (https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/chinski-satelita-zrobil-niezwykle-zdjecie-ksiezyca-na-tle-ziemi). Ale jeśli obejrzymy dołączony filmik do niniejszego artykułu z całą sekwencją przejścia Księżyca przed Ziemią, to zauważymy, że Ziemia wykonuje dużą część dobowego obrotu, ale chmury są nieruchome. WNIOSEK: fotomontaż. Po co tak oszukiwać? Oto jest pytanie!

Portret użytkownika znawca tematu

Żadna biologiczna istota nie

Żadna biologiczna istota nie może opuścić ziemskiej strefy ze względu na pasy Van Allena.
 Żadny znany statek kosmiczny, jak również skafander nie są w stanie ochronić  przed promieniowaniem elektronowym i protonowym o tak wielkim natężeniu.
 Podróże kosmiczne to bajka dla idiotów.

Portret użytkownika sky99

W połowie XVIII wieku

W połowie XVIII wieku francuski matematyk Józef Ludwik Lagrange obliczył, że w układzie Słońce - Ziemia są punkty leżące poza orbitą planety, w których umieszczone ciało niebieskie będzie orbitować wokół Slońca tak, że okres ich obiegu Słońca będzie taki sam jak okres obiegu Słońca przez naszą planetę.. Punkty te nazwano na cześć odkrywcy L1, L2 i L3. Szczególne znaczenie mają dla Ziemian punkty L1 i L2.

rys z Wikipedii
Na tym obrazku 1 UA = ~150 mln km. Odległość Ziemi (Terre) od punktu L1 to ok 1,8 mln km.
Dla informacji dodam, że odległość Księżyca od Ziemi to  ~380 tys.km
Satelita umieszczony w punkcie L1 może służyć do stałej obserwacji Słońca - czyni tak od wielu lat satelita SOHO i również dla stałej obserwacji oświetlonej Słońcem połowy powierzchni Ziemi.
9 lutego 2015 Amerykanie wystrzelili satelitę DSCOVR, który po kilku miesiącach manewrowania na początku sierpnia 2015 umieszczony został w punkcie L1. Może on w ten sposób stale obserwować oświetloną przez Słońce połowę powierrzchni Ziemi.
DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) według swojej nazwy ma służyć dla obserwacji zjawisk klimatycznych. Ma użyteczność dla amerykańskiego wojska. Istotnym jest możliwość uprzedzania Ziemi o zaburzeniach pola elektromagnetycznego płynących od Słońca.
Podczas lipcowego nowiu Księżyca (kto odpowie dlaczego podczas nowiu?) zaobserwowano z niego przejście Księżyca na tle powierzchni Ziemi.
NASA opublikowało zestaw fotografii z tego przejścia na poniższym obrazku przedstawiony na animowanym gifie.

oryginał:
http://almanzor.salon24.pl/662713,ksiezyc-na-tle-ziemi

Strony

Skomentuj