Niesamowite zdjęcia tranzytu Księżyca na tle Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Tranzyt, czyli moment przejścia jednego ciała niebieskiego na tle dużego, to bardzo pożyteczne zjawisko. Dzięki temu ziemscy astronomowie nauczyli się wykrywać planety pozasłoneczne. NASA opublikowała właśnie sekwencję zdjęć nietypowego tranzytu - Księżyc przechodził na tle Ziemi.

 

Zdjęcia zostały wykonane z odległości około 1,6 miliona kilometrów od Ziemi i wykonał je satelita DSCOVR (Deep Space Climate Observatory). Taki widok jest osiągalny tylko z przestrzeni kosmicznej. Co ciekawe przechodzący na tle Ziemi Księżyc pokazuje swą niewidoczną stronę i dlatego obrazy te wydają się jeszcze bardziej niesamowite.

Źródło: NASA

Zdjęcia zostały wykonane 16 lipca bieżącego roku. Księżyc przysłania powierzchnię naszej planety przesuwając się nad Pacyfikiem, w pobliżu Ameryki Północnej. W lewym górnym rogu zdjęcia jest Biegun Północny. Zaskakujące jest też to jak bardzo jasna jest Ziemia w porównaniu do Księżyca. Trzeba też przyznać, że nasza planeta posiada naprawdę dużego satelitę w stosunku do własnej wielkości.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ja z kosmosu

Wielkość względna obu ciał

Wielkość względna obu ciał może się zmieniać w zależności od tego jaka jest odległość aparatu od ciała bliższego. Mam to sprawdzone osobiście naocznie na modelach Ziemi i Księżyca, gdzie za Ziemię robiła piłka do koszykówki, a za Księżyc piłka do tenisa. Więc są realne różnice wielkości na zdjęciu z tego artykułu albo z nowszego na tym portalu (https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/chinski-satelita-zrobil-niezwykle-zdjecie-ksiezyca-na-tle-ziemi). Ale jeśli obejrzymy dołączony filmik do niniejszego artykułu z całą sekwencją przejścia Księżyca przed Ziemią, to zauważymy, że Ziemia wykonuje dużą część dobowego obrotu, ale chmury są nieruchome. WNIOSEK: fotomontaż. Po co tak oszukiwać? Oto jest pytanie!

Portret użytkownika znawca tematu

Żadna biologiczna istota nie

Żadna biologiczna istota nie może opuścić ziemskiej strefy ze względu na pasy Van Allena.
 Żadny znany statek kosmiczny, jak również skafander nie są w stanie ochronić  przed promieniowaniem elektronowym i protonowym o tak wielkim natężeniu.
 Podróże kosmiczne to bajka dla idiotów.

Portret użytkownika sky99

W połowie XVIII wieku

W połowie XVIII wieku francuski matematyk Józef Ludwik Lagrange obliczył, że w układzie Słońce - Ziemia są punkty leżące poza orbitą planety, w których umieszczone ciało niebieskie będzie orbitować wokół Slońca tak, że okres ich obiegu Słońca będzie taki sam jak okres obiegu Słońca przez naszą planetę.. Punkty te nazwano na cześć odkrywcy L1, L2 i L3. Szczególne znaczenie mają dla Ziemian punkty L1 i L2.

rys z Wikipedii
Na tym obrazku 1 UA = ~150 mln km. Odległość Ziemi (Terre) od punktu L1 to ok 1,8 mln km.
Dla informacji dodam, że odległość Księżyca od Ziemi to  ~380 tys.km
Satelita umieszczony w punkcie L1 może służyć do stałej obserwacji Słońca - czyni tak od wielu lat satelita SOHO i również dla stałej obserwacji oświetlonej Słońcem połowy powierzchni Ziemi.
9 lutego 2015 Amerykanie wystrzelili satelitę DSCOVR, który po kilku miesiącach manewrowania na początku sierpnia 2015 umieszczony został w punkcie L1. Może on w ten sposób stale obserwować oświetloną przez Słońce połowę powierrzchni Ziemi.
DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) według swojej nazwy ma służyć dla obserwacji zjawisk klimatycznych. Ma użyteczność dla amerykańskiego wojska. Istotnym jest możliwość uprzedzania Ziemi o zaburzeniach pola elektromagnetycznego płynących od Słońca.
Podczas lipcowego nowiu Księżyca (kto odpowie dlaczego podczas nowiu?) zaobserwowano z niego przejście Księżyca na tle powierzchni Ziemi.
NASA opublikowało zestaw fotografii z tego przejścia na poniższym obrazku przedstawiony na animowanym gifie.

oryginał:
http://almanzor.salon24.pl/662713,ksiezyc-na-tle-ziemi

Portret użytkownika Critical7

Mam nadzieję że odpowiem

Mam nadzieję że odpowiem niektórym.
Skąd takie teleskopy?
Wszystko zależy od przeznaczenia satelity i orbity docelowej. Większa masa startowa i większa odległość = więcej paliwa. Proste. Satelity na Stosunkowo bliskich orbitach mogą być więc większe. Ten Satelita jest przystosowany do obserwacji ziemi i wiatru słonecznego. Ten duży teleskop został tam umieszczony właśnie w celu obserwacji ziemi. Nazwali go nawet dość ciekawie (Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC)). Oglądałem księżyc z teleskopu o średnicy 25 cm, EPIC ma 30 cm więc z tej odległości takich obrazów należy oczekiwać.
Dlaczego NASA nie chce by inni lecieli na księżyc?
Polityka i kwestia monopolu technologicznego. Ale też pieniądze, na księżycu jest mnóstwo helu-3 czyli paliwa do reaktorów termojądrowych, na ziemi rzadkie i drogie jak cholera. Na koniec dodam że księżyc jest teraz dla naukowców średnio ciekawy. Wolą Marsa.
Dlaczego księżyc jest tak ciemny?
Kwestia kontrastu. Ziemia odbija znacznie więcej światła, niż księżyc. Poza tym jej albedo jest dużo większe.  Skutek to właśnie taka a nie inna kolorystyka. A księżyc jest ostry, po prostu tak wygląda jego druga strona.
Księżyc był w nowiu więc czy nie powinien być niewidoczny?
Satelita jest w punkcie L1, a więc między ziemią a słońcem. Podczas nowiu księżyc nie jest całkiem ciemny. Po prostu oświetlona jest jego tylna strona, której z Ziemi nie widzimy. Analogicznie podczas pełni tylna strona pozostaje ciemna. Ujęcie jest zaś na jego tylną stronę. A więc skoro był nów tak to właśnie powinno wyglądać.
Ziemia przecież nie jest idealną kulą!
Tak, zgadza się jest spłaszczona o 21km ale to praktycznie nic w stosunku do 6360km. Na tym zdjęciu jest to w granicy błędu ostrości.
 
Nie zamierzam dalej komentować. Dyskusję zamykam tu i uważam że naprodukowałem się wystarczająco. Jeżeli ktoś tego nie przyjmuje i nadal wierzy że nasa kłamie to niech sobie wierzy, ktoś kto patrzy na to w ten sposób normalnymi ludzkimi argumentami nie da się przekonać. Nie zburzę jego fałszywej wizji świata gdzie wszyscy kłamią i chcą go zabić. 
PS Panu od pola magnetycznego powiem, że było o tym mówione i nie słuchał pan gdy mówiono o pętli z prądem. Dodam też że licealny obraz magnetyzmu jest bardzo uproszczony. Nauka dla uproszczenia obliczeń często stosuje przybliżenia.
 

Portret użytkownika Dr Piotr

Dorzucę mój komentarz...skoro

Dorzucę mój komentarz...skoro obserwuję z Ziemi Księżyc z odległości około 384 tys. km i wygląda jak mała piłka, to przy zdjęciach robionych z odleglości 1,6 mln km od Ziemi minus odległośc Księżyc - Ziemia, to mielibyśmy zdjęcia dwóch maleńkich piłeczek. Skąd na małym satelicie taki super teleskop i super optyka, która dała takie super wyniki i taką dziwną ostrość zdjęć...Ziemia super ostra z detalami ( jak zauważył Funky, niestety chmury zamarły na tej sekwencji zdjęć na stałe hehehe Biggrin ), a księżyc z gównianą ostrością i w dodatku z nierealną kolorystyką (wygląda jakby wycięli go z kartonu i nalożyli na obrazek Ziemi). Jakoś żadne inne satelity nie dają tak fantastycznych wyników zdjęć, tylko ten. Moim zdaniem kolejna słodka bajeczka dla ciemnych mas, żeby pokazać jak to NASA jest super.

Portret użytkownika szukam

A proszę mi wytłumaczyć jak

A proszę mi wytłumaczyć jak ten niby teleskop tam dotarł ?
 czy słonce nie działa albo jest małym obiektem w jaki słonce ma problem trafić . Albo obliczyli ze w tym kierunku tu wybuchów nie biedzie  :).
Albo inne pytanie jak zniknie nasza pole ochronę ile biedzimy żyć ?
a ile nasz sprzęt elektryczny biedzie działał ?
 

Strony

Skomentuj