Odkryto nowe zagrożenie dla naszej planety. W 2016 roku na Ziemię spadł jej własny mini księżyc 

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Gdyby kogoś zapytać o to ile księżyców ma Ziemia, każdy odpowie bez zastanowienia, że jeden. Jednak nie jest to do końca prawda, bo okresowo ziemskimi satelitami stają się też inne ciała niebieskie uchwycone przez ziemską grawitację. Zdaniem naukowców jeden z takich tymczasowych księżyców, w 2016 roku spadł na naszą planetę.

Okazuje się, że takie tymczasowe księżyce można dopisać do listy ciał niebieskich, o które musimy się martwić, ponieważ istnieje ryzyko ich kolizji z naszą planetą. Co więcej, naukowcy odkryli, że na naszą planetę niedawno uderzył jedna z tych tajemniczych kosmicznych skał, która na szczęście wybuchł w wyższych warstwach atmosfery w postaci gigantycznej kuli ognia.

 

Tymczasowe księżyce to obiekty znajdujące się okresowo na orbicie Ziemi. Przeważnie krążą wokół planety zanim zerwą się z oddziaływania ziemskiej grawitacji, ale w najgorszym przypadku, zderzają się z Ziemią. Jeden z takich obiektów to 2006 RH 120 obracał się wokół Ziemi przez około 11 miesięcy.

Uważa się , że „wyjątkowo wolna kula ognia”, która wybuchła nad  Australią w 2016 roku, mogła być właśnie takim mini księżycem podczas deorbitacji. To ciało niebieskie zostało odkryte przez sześć różnych detektorów i potwierdza się, że weszło do atmosfery prawie pionowo w dół i bardzo powoli, po czym wybuchło nad Australią w sierpniu 2016 r.

 

Na szczęście na skutek zjawiska nikt nie został ranny, dowodzi to tylko to, że ruch obiektów przez obszar kosmiczny w pobliżu Ziemi, złapanych przez grawitację naszej planety, jest wyjątkowo nieprzewidywalny. Gdyby tylko ten tymczasowy księżyc był większy, mógłby spowodować poważne uszkodzenia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pax

"... naukowcy odkryli, że na

"... naukowcy odkryli, że na naszą planetę niedawno uderzył jedna z tych tajemniczych kosmicznych skał, która na szczęście wybuchł w wyższych warstwach atmosfery w postaci gigantycznej kuli ognia."

- W jakim języku tu piszecie? Nie przypomina to języka ojczystego. To jakiś afro-amerykański.

Portret użytkownika Kwazar

Czy to, że Ziemia jeszcze

Czy to, że Ziemia jeszcze istnieje, to cud czy zwykły przypadek ? A może, ani jedno ani drugie ?Jest, bo jest a jak sie skończy to się skończy. Bez jakiekokolwiek żalu ze strony wszechświata.Dlaczego ja mam takie nieznośne wrażenie,że jakoś nie mam na to absolutnie żadnego wpływu ? Bo jestem, bo jestem i nie mam ?

Skomentuj