Satelita GOES-17 udostępnił zdjęcie Ziemi w wysokiej rozdzielczości

Kategorie: 

Źródło: NOAA/NASA

Kilka miesięcy temu, satelita GOES-17 został wysłany na orbitę. Mimo niepokojącej awarii, z powodzeniem wykonał zdjęcie Ziemi w wyjątkowo wysokiej rozdzielczości.

 

GOES-17 to najbardziej zaawansowany satelita pogodowy, który 1 marca trafił na orbitę okołoziemską, gdzie współpracuje z satelitą GOES-16 – ten z kolei pracuje już od 2016 roku. 20 maja, nowy satelita Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) wykonał pierwsze zdjęcie naszej planety.

 

GOES-17 prowadzi obserwacje Ziemi z wysokości niemal 36 tysięcy km. Z pomocą instrumentu ABI (Advanced Baseline Imager) nieustannie monitoruje zjawiska pogodowe i środowiskowe, takie jak huragany, burze, pożary, susze i mgły. Satelita skanuje planetę w 16 pasmach światła w zakresie widzialnym, w podczerwieni i bliskiej podczerwieni.

Wizja artystyczna satelity GOES-17 - źródło: Lockheed Martin

Naukowcy zaniepokojeni są awarią systemu chłodzenia instrumentu ABI. Usterka poważnie utrudnia pracę satelity i wymusiła wyłączenie aż 13 kanałów tego urządzenia. GOES-17 wciąż jest w fazie testów i mimo awarii, zdjęcie Ziemi posiada bardzo dobrą jakość. Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć na stronie NOAA.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika podajnik

Ta ankieta obok o kształcie

Ta ankieta obok o kształcie ziemi jest śmieszna. Osoba wierząca w płaską ziemię, jeśli chce zagłosować na taką opcję, zrobi z siebie totalnego idiotę z uwagi na ośmieszający w odpowiedzi dopisek "wsparta na szcześciu krokodylach". Ziemia kula ot tak po prostu lata w próżni, a płaska to musi się na czymś śmiesznym opierac? Nie mogę zagłosować...

Portret użytkownika hs100

Czy są znane podobne "zdjęcia

Czy są znane podobne "zdjęcia ziemi"  wykonane z "kosmosu' które pochodza ze źródeł nie-amerykańskich (w szczeg. nie-Nasa) ? Chętnie obejrzałbym. 

Czy są znane zdjęcia z ujęciami nie tylko znad równika z widokiem obu ameryk ? W końcu satelity i stacje kosmiczne 'krążą' po różnych orbitach i na róznej wysokości a jest tych obiektów o różnym przeznaczeniu kilkanaście tysięcy.

Portret użytkownika Oldgamer

Roznica w kolorze oceanu moze

Roznica w kolorze oceanu moze wynikac ze zmiany oswietlenia-slonce. Chmury nie dosc ze sa biale, to i sa na duzej wysokosci, wiec zmiany polozenia slonca 1-2h nie beda robily wiekszej roznicy. Wydaje mi sie, ze tworzac takie grafiki uwzglednili by takie kwiatki. A tu... sklejamy zdjecia na siatce z przelotu i gitara..

Portret użytkownika Arya

Nigdy nikt nie był na

Nigdy nikt nie był na księżycu. To był okres zimnej wojny, więc każde mocarstwwo chciało być pierwsze. Oficjalna informacja brzmi, że Amerykanie byli na księżycu, ale również z oficjalnych źródeł możemy się dowiedzieć o istnieniu czegoś takiego jak pas van Allena. Promieniowanie w tym obszarze jest tak duże, że rakieta musiałaby mieć powłokę z ołowiu o grubości 2 metrów, by ludzie mogli w niej przetrwać. W pieprzenie o tym, że ominieto pas van Allena nie wierzę, bo ten obszar ciągle się zmienia.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj