Satelita GOES-17 udostępnił zdjęcie Ziemi w wysokiej rozdzielczości

Kategorie: 

Źródło: NOAA/NASA

Kilka miesięcy temu, satelita GOES-17 został wysłany na orbitę. Mimo niepokojącej awarii, z powodzeniem wykonał zdjęcie Ziemi w wyjątkowo wysokiej rozdzielczości.

 

GOES-17 to najbardziej zaawansowany satelita pogodowy, który 1 marca trafił na orbitę okołoziemską, gdzie współpracuje z satelitą GOES-16 – ten z kolei pracuje już od 2016 roku. 20 maja, nowy satelita Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) wykonał pierwsze zdjęcie naszej planety.

 

GOES-17 prowadzi obserwacje Ziemi z wysokości niemal 36 tysięcy km. Z pomocą instrumentu ABI (Advanced Baseline Imager) nieustannie monitoruje zjawiska pogodowe i środowiskowe, takie jak huragany, burze, pożary, susze i mgły. Satelita skanuje planetę w 16 pasmach światła w zakresie widzialnym, w podczerwieni i bliskiej podczerwieni.

Wizja artystyczna satelity GOES-17 - źródło: Lockheed Martin

Naukowcy zaniepokojeni są awarią systemu chłodzenia instrumentu ABI. Usterka poważnie utrudnia pracę satelity i wymusiła wyłączenie aż 13 kanałów tego urządzenia. GOES-17 wciąż jest w fazie testów i mimo awarii, zdjęcie Ziemi posiada bardzo dobrą jakość. Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć na stronie NOAA.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika podajnik

Ta ankieta obok o kształcie

Ta ankieta obok o kształcie ziemi jest śmieszna. Osoba wierząca w płaską ziemię, jeśli chce zagłosować na taką opcję, zrobi z siebie totalnego idiotę z uwagi na ośmieszający w odpowiedzi dopisek "wsparta na szcześciu krokodylach". Ziemia kula ot tak po prostu lata w próżni, a płaska to musi się na czymś śmiesznym opierac? Nie mogę zagłosować...

Portret użytkownika hs100

Czy są znane podobne "zdjęcia

Czy są znane podobne "zdjęcia ziemi"  wykonane z "kosmosu' które pochodza ze źródeł nie-amerykańskich (w szczeg. nie-Nasa) ? Chętnie obejrzałbym. 

Czy są znane zdjęcia z ujęciami nie tylko znad równika z widokiem obu ameryk ? W końcu satelity i stacje kosmiczne 'krążą' po różnych orbitach i na róznej wysokości a jest tych obiektów o różnym przeznaczeniu kilkanaście tysięcy.

Portret użytkownika Oldgamer

Roznica w kolorze oceanu moze

Roznica w kolorze oceanu moze wynikac ze zmiany oswietlenia-slonce. Chmury nie dosc ze sa biale, to i sa na duzej wysokosci, wiec zmiany polozenia slonca 1-2h nie beda robily wiekszej roznicy. Wydaje mi sie, ze tworzac takie grafiki uwzglednili by takie kwiatki. A tu... sklejamy zdjecia na siatce z przelotu i gitara..

Portret użytkownika Arya

Nigdy nikt nie był na

Nigdy nikt nie był na księżycu. To był okres zimnej wojny, więc każde mocarstwwo chciało być pierwsze. Oficjalna informacja brzmi, że Amerykanie byli na księżycu, ale również z oficjalnych źródeł możemy się dowiedzieć o istnieniu czegoś takiego jak pas van Allena. Promieniowanie w tym obszarze jest tak duże, że rakieta musiałaby mieć powłokę z ołowiu o grubości 2 metrów, by ludzie mogli w niej przetrwać. W pieprzenie o tym, że ominieto pas van Allena nie wierzę, bo ten obszar ciągle się zmienia.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Ractaros96

Hmmm...no nie wiem, może

Hmmm...no nie wiem, może dlatego, że zimna wojna się skończyła i rządy straciły zainteresowanie. Póki co widzę trzy powody dla których może się to zmienić: badania, górnictwo i turystyka. Choć rywalizacja też może odżyć na nowo z powodu ambicji Chin.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Oglądałem ten stream. https:/

Oglądałem ten stream. https://www.youtube.com/watch?v=ddFvjfvPnqk

Sorry ale nie da się rozpoznać nawet jednego fragmentu kontynentu znanego z geografii. Do tego ta ''transmisja'' co około 10 minut ulega całkowitej zmianie. Kamera leci na czymś pomarańczowym jak pustynia nagle pojawia się całkowicie inny filmik i lecimy nad chmurami i czymś zupełnie białym jak nie z tej planety. Zmiana jest aż smiesznie nienaturalnie sztuczna, jakby dziecko bawiło się fotoszopą. Do tego co kilka minut widok wertykalny jest zmieniany na horyzontalny czyli obraz leci z lewej do prawej. Ma to sugerować że są 2 kamery ale wychodzą z tego smętne rzygi chorego kotka... Niestety ten stream niczego nie dowodzi.

Portret użytkownika Szukam Prawdy

Gdyby ludzie chcieli, to sami

Gdyby ludzie chcieli, to sami by znaleźli wiele informacji, zaczeli je weryfikować. Wiele razy próbowałem ludziom wytłumaczyć, że są okłamywani od szkoły podstawowej, za co grupowo nazywano mnie debilem. Kilka przykładów, które przeciągnęły mnie na "ciemną stronę mocy" płaskiej ziemi to przede wszystkim wojsko na Antarktydzie, rozmiar słońca w południe i przy zachodzie słońca, świecący neon w atmosferze podczas zachodu słońca, padanie promieni słonecznych i wiele innych. Najlepszy ubaw miałem gdy mi globus przynieśli, a ja się ich zapytałem tylko: czemu lot z Sydney do Johanesburga zawsze przebiega przez Dubaj, a nie bezpośrednio mimo że według globusu byłoby bliżej. Odpowiedzi nie otrzymałem, po za słowem DEBIL. Tak więc ludzie nie chcą widzieć innej prawdy, bo tak jest im wygodniej, a wyróżnianie się bywa niebezpieczne. Pozdrawiam wszystkich płaskoziemców!

Portret użytkownika Alvin

Lot z Sydney do Johanesburga 

Lot z Sydney do Johanesburga - jest bezpośredni (i zburzy Twój świat) - nie przez Dubaj - to lot QF63 - Qantas QF 63 - wpisz w Google Flight Qantas QF 63 - i Ci wyjdzie, ale pewnie powiesz, że to ściema....  Nawet gdbybyś poleciał tym lotem, to i tak byś twierdził, że ten lot to ściema, że pewnie jesteś w kinie, czy gdzieś. Debilem faktycznie jesteś... 

Leć i udowodnij, że Ziemia jest płaska, a jak Ci wyjdzie, że okrągła, to co wtedy zrobisz? 

Tu masz fragment filmiku, który Ci wyjaśnia co i jak - ale i tak nie uwierzysz: https://youtu.be/SC9ybxMDGlE?t=8m05s 

Polecam obejrzeć cały filmik i Twoja wiara w płaską Ziemię leży i kwiczy, ale to wymaga wiedzy, a Ty jesteś hmm, niedouczony, tak chyba będzie delikatnie. 

Portret użytkownika Szukam Prawdy

Mnie w szkole przynajmniej

Mnie w szkole przynajmniej nauczyli czytania ze zrozumieniem i weryfikacji informacji, co jest bardzo przydatne w życiu. Następna sprawa to kultura, którą sam sobie wyrobiłem i staram się w przeciwieństwie do Ciebie nikogo bezcelowo nie obrażać. Ale przejdźmy teraz do sedna, a mianowicie tego filmiku, który udostępniłeś. Czytałeś przynajmniej opisy pod jego filmami dotyczącymi tego zagadnienia? Wygląda na to, że nie, a tutaj właśnie kłania się chęć weryfikacji i zrozumienia CZEMU te filmy powstały. Nie będę Tobie tutaj pokazywał jakiś niezbitych dowodów, jak to wszyscy oczekują. Jak jesteś na tyle bystry i potrafisz korzystać z internetu na pewno znajdziesz odpowiedzi. Chciałbym również zaznaczyć, że obecne indeksowanie wyników Google i Youtube, oraz powszechna cenzura utrudniają znalezienie materiałów z dowodami sprzed tylko 2 lat. A dla zaspokojenia Twojego ego, powiem tylko że tego typu obelgi spływają po mnie, bo znam swoją wartość, wiem z jakimi wynikami skończyłem szkołę i jestem z tego dumny. Zamiast prowadzić dialog na poziomie, piszesz jak zajadły wyznawca darwinizmu. Chyba że pracujesz na tych samych warunkach jak autor tego filmu. Weryfikuj informacje (zwłaszcza te które udostępniasz) i bądź kulturalny, wiele na tym zyskasz, serio.

Strony

Skomentuj