Kategorie:
Kilka miesięcy temu, satelita GOES-17 został wysłany na orbitę. Mimo niepokojącej awarii, z powodzeniem wykonał zdjęcie Ziemi w wyjątkowo wysokiej rozdzielczości.
GOES-17 to najbardziej zaawansowany satelita pogodowy, który 1 marca trafił na orbitę okołoziemską, gdzie współpracuje z satelitą GOES-16 – ten z kolei pracuje już od 2016 roku. 20 maja, nowy satelita Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) wykonał pierwsze zdjęcie naszej planety.
GOES-17 prowadzi obserwacje Ziemi z wysokości niemal 36 tysięcy km. Z pomocą instrumentu ABI (Advanced Baseline Imager) nieustannie monitoruje zjawiska pogodowe i środowiskowe, takie jak huragany, burze, pożary, susze i mgły. Satelita skanuje planetę w 16 pasmach światła w zakresie widzialnym, w podczerwieni i bliskiej podczerwieni.
Wizja artystyczna satelity GOES-17 - źródło: Lockheed Martin
Naukowcy zaniepokojeni są awarią systemu chłodzenia instrumentu ABI. Usterka poważnie utrudnia pracę satelity i wymusiła wyłączenie aż 13 kanałów tego urządzenia. GOES-17 wciąż jest w fazie testów i mimo awarii, zdjęcie Ziemi posiada bardzo dobrą jakość. Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć na stronie NOAA.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa
Strony
Skomentuj