Nowy satelita ICESat-2 będzie badał pokrywy lodowe na biegunach

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja NASA wyniosła dziś na orbitę satelitę ICESat-2. Nowy orbiter posiada na swoim pokładzie specjalistyczny laser, który pozwoli zbadać grubość pokrywy lodowej na Ziemi.

 

ICESat-2 został wystrzelony w kosmos z pomocą rakiety Delta II firmy United Launch Alliance z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Satelita wystartował rano o godzinie 6:02 czasu lokalnego, czyli o 14:02 czasu polskiego.

Nowy satelita posiada jeden instrument naukowy - Advanced Topographic Laser Altimeter System (ATLAS). Jest to dalmierz laserowy, emitujący do 10 tysięcy impulsów na sekundę, który pozwoli zmierzyć grubość pokryw lodowych na biegunach. ATLAS zostanie uruchomiony po dwóch tygodniach od zakończenia wstępnych testów orbitera.

ICESat-2 pozwoli udokumentować zmiany w czapach polarnych na Ziemi oraz poprawić dokładność prognoz wzrostu poziomu morza, na który wpływ ma topnienie pokrywy lodowej na Antarktyce i Grenlandii. Naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć mechanizmy zmniejszające ilość lodu oraz w jaki sposób utrata pokrywy lodowej wpływa na ocean i atmosferę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 1wojtas

Już myślałem, że wreszcie po

Już myślałem, że wreszcie po 60-70 latach od wystrzelenia pierwszych satelitów będziemy mieli dostęp do prawdziwych zdjęć antarktyki z kosmosu (w większej skali). Ale nie, w XXI wieku aparat na satelicie jest niepotrzebny, wystarczy laser.

 

Skomentuj