Na Karaibach odkryto nowy gatunek rekina młota

Kategorie: 

Źródło: Flickr.com

Analiza DNA złapanego w 2016 roku na Morzu Karaibskim u wybrzeży Belize, rekina z rodzaju młotowatych (łac. Sphyrnidae), wykazała, że ryba ta należy do nieznanego wcześniej gatunku, którego członkowie zostali oddzieleni miliony lat temu od rekinów atlantyckich. 

 

Według służby prasowej Uniwersytetu Florydy, nieznany przedstawiciel młotowatych został złapany podczas zeszłorocznej wyprawy morskiej. Wizualnie nie różni się on bardzo od głowomłotów występujących w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Meksyku i Stanów Zjednoczonych. 

 

Jednak za pomocą testów genetycznych, naukowcy udowodnili, że te rekiny kilka milionów lat temu, stały się samodzielnym gatunkiem, który nie krzyżował się z ich bardziej północnymi krewnymi. Obecnie aż 25% globalnej populacji rekinów i płaszczek jest zagrożona wyginięciem. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj