Naukowcy odkryli, dlaczego zebra potrzebuje tak niezwykłego koloru

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów, aby ustalić, przed czym chronią paski na ciele zebry. Okazało się, że to rodzaj mechanizmu obronnego.

 

 

Głównym kłopotem wielu zwierząt kopytnych są muchy i inne owady, które bzyczeniem rozpraszają je, gryzą i nieustannie migają im przed oczami. Zebry są szczególnie wrażliwe na ukąszenia. Ich skóra jest krótkim futerkiem, co pozwala gzom swobodnie dotrzeć do skóry i naczyń włosowatych pod nią.

 

Naukowcy z University of Bristol postanowili dowiedzieć się, w jaki sposób zebry uzyskały tak niezwykły kolor i czy pomaga im to chronić się przed owadami. Zespół naukowców przeprowadził serię eksperymentów, w których ubrał konie w tkaniny o różnych wzorach - w kratkę, losową kratkę, czarno-białe trójkąty, szarą i monochromatyczną tkaninę z kory drzewa. 

Obserwacje wykazały, że tkaniny z kontrastowymi paskami i szarymi wzorami przyciągały mniej much. Sugeruje to, że każdy kopytny, który zmniejsza swój ogólny ciemny zarys na tle nieba, odniósłby korzyści w postaci zmniejszenia ataków pasożytów. Jednak dlaczego akurat takie paski pojawiły się u zebr, nie jest jasne dla naukowców. Przyszłe badania skupią się na tym konkretnym zagadnieniu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj