Sejsmolodzy odkryli, że martwe zwierzęta na dnie oceanu wywołują trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Szczątki starożytnych zwierząt na dnie oceanu wpływają na trzęsienia ziemi, odkryli sejsmolodzy z Queen Victoria University w Nowej Zelandii. Praca została opublikowana w czasopiśmie Lithos.

 

Naukowcy badali Rów Hikurangi, największą linię uskoków w Nowej Zelandii. Przechodzi tu granica platform Pacyfiku i Australii, w wyniku zderzenia część pierwszej zatonęła już pod drugą. W tym regionie często odnotowuje się trzęsienia ziemi o sile 8 i wyższej. Sejsmolodzy odkryli, że osady kalcytu, pozostawione przez śmierć masy jednokomórkowych organizmów morskich dziesiątki milionów lat temu, mogą kontrolować ruchy i tarcie między płytą pacyficzną a płytą australijską.

 

Zwykle, gdy kalcyt jest rozpuszczony w wystarczająco dużych ilościach, może działać jako „smar”. Na dnie oceanu jest w stanie pomóc dwóm płytom przesuwać się po sobie bez popychania. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków: niskiej temperatury i wysokiego ciśnienia.

 

Na dnie oceanu, ze względu na bliskość płaszcza Ziemi, temperatura jest znacznie wyższa niż to konieczne (podnosi się o około 10ºC na każdy kilometr), a kalcyt nie rozpuszcza się. Z tego powodu linia uskoku może zostać zablokowana i gromadzić energię, która ostatecznie może zostać uwolniona w postaci silniejszych wstrząsów.

 

Naukowcy szacują, że istnieje 26% szans na wystąpienie poważnego trzęsienia ziemi w ciągu najbliższych 50 lat wzdłuż tego uskoku, które może wywołać duże tsunami. W przyszłości naukowcy będą nadal badać Rów Nowozelandzki.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

26% szans w ciągu 50 lat..

26% szans w ciągu 50 lat.. takie prognozy są zajefajne.. 50 lat pracy, w tym zapewne sowitej emerytury, a potem okaże się, że to było bez sensu, ale miliony na badania w kieszeń naukoFców poszły, a kolejne dla całej urzedniczej biurwokratycznej obsługi tej patologi. Potem przyjdzie kolejny zadaniowany naukoFiec i powie, że tamten mylił się, a przyczyną są telewizory LCD i należy ludzi ich wyzbawić, zabierając im, bo wytwarzają promieniowanie v34/875, które powoduje trzęsienia Ziemi, i znowu miliony na badania i biurwokrację, i tak w kółko! Nie widzicie tego schematu?  

Czy za Żarnowiec i zmarnowane pieniądze ktoś odpowiedział?  Atom Tuska, którego nikt nie widział kosztował 700mln zł! Znowu winnych brak! 

Bareja w grobie przewraca się niczym Orwell widząc, że fakty przerosły fikcję Sad

"To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo!"

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj